Ile trwa ciąża u człowieka? Jak obliczyć czas trwania ciąży?

Ile trwa ciąża u człowieka? Jak obliczyć czas trwania ciąży?

ile trwa ciąża

Wiedza na temat tego, ile jest tygodni ciąży oraz ile trwa ciąża w przeliczeniu na dni czy też miesiąca jest pomocna nie tylko w wyznaczaniu terminu porodu, ale również monitorowaniu rozwoju dziecka. Jak obliczyć czas trwania ciąży? Podpowiadamy w artykule.

Spis treści:

1. Ile trwa ciąża u człowieka w przeliczeniu na dni?
2. Ile jest tygodni ciąży?
3. Ciąża – ile tygodni trwają poszczególne trymestry?
4. Dlaczego czas trwania ciąży określa się umownie?
5. Ile trwa ciąża u kobiety donoszona?
6. Ile trwa ciąża zakończona porodem wcześniaczym?
7. Ile wynosi czas trwania ciąży w przypadku ciąży przenoszonej?
8. Ile tygodni jest się w ciąży? Jak wyznaczyć termin porodu?

Ile trwa ciąża u człowieka w przeliczeniu na dni?

Ile trwa ciąża u kobiety? Umownie ciąża dzieli się na 3 trymestry (każdy składa się z 3 miesięcy), które trwają łącznie 280 dni, przy czym czas trwania ciąży jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki [1].

Ile jest tygodni ciąży?

Ile tygodni jest się w ciąży? Skoro 1, 2 oraz 3 trymestr ciąży trwają razem umownie 9 miesięcy, na ciąże teoretycznie powinno się składać 36 tygodni. Taki wynik jest teoretycznie prawidłowy, jeśli chcemy obliczyć, ile trwa ciąża od zapłodnienia. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej, ponieważ pierwszym dniem ciąży nie jest moment zapłodnienia, a dzień ostatniej miesiączki. Poniżej wyjaśniamy, ile tyg. ma ciąża oraz jak długo trwają poszczególne trymestry w praktyce.

Zobacz również: Ciąża zagrożona – definicja, przyczyny ciąży zagrożonej

Ciąża – ile tygodni trwają poszczególne trymestry?

Aby obliczyć, ile tygodni trwa ciąża u człowieka, trzeba wziąć pod uwagę, że za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wtedy [2]:

• I trymestr ciąży to czas od 1 do 3 miesiąca włącznie, czyli od 1. tygodnia ciąży do 13. tygodnia ciąży,
• II trymestr obejmuje czas od 4 do 6 miesiąca ciąży włącznie, czyli od 14 do 27. tygodnia ciąży,
ostatni trymestr ciąży obejmuje okres od 7 do 9 miesiąca ciąży, czyli od 28. do 40. tygodnia ciąży. W praktyce jednak zdarza się, że dziecko rodzi się 2 tygodnie przed terminem (w 38. tygodniu ciąży), częste są również porody 2 tygodnie po terminie (w 42. tygodniu ciąży).

Zobacz również: Test NIFTY Pro a ciąża bliźniacza. Czy jest możliwy do wykonania w ciąży mnogiej?

Dlaczego czas trwania ciąży określa się umownie?

To, ile trwa ciąża u kobiety oraz kiedy nastąpi poród, jest określane jedynie w przybliżeniu, ponieważ każda ciąża przebiega inaczej. Nie dość, że początek ciąży wyznacza pierwszy dzień ostatniej miesiączki, to jeszcze jedynie 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie, natomiast w pozostałych przypadkach poród następuje pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży [3].

Ile trwa ciąża u kobiety donoszona?

Według ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) ciąża w terminie to ciąża zakończona pomiędzy 39+0 a 40+6 tygodniem [3]. Natomiast ciąża zakończona pomiędzy 41+0 a 41+6 tygodniem to tzw. ciąża w późnym terminie [3].

Ile trwa ciąża zakończona porodem wcześniaczym?

Ile trwa ciąża u człowieka zakończona przed terminem? Tak określa się sytuację, gdy poród ma miejsce przed 38+6 tygodniem ciąży [3]. Jeśli dziecko urodzi się od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie, jest tzw. ekstremalnie skrajnym wcześniakiem, od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie — skrajnym wcześniakiem, natomiast poród pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży włącznie skutkuje tzw. średnim wcześniactwem [4].

Ile wynosi czas trwania ciąży w przypadku ciąży przenoszonej?

Ciąża przenoszona, inaczej zwana także „po terminie” trwa powyżej 42 tygodni [3]. W takiej sytuacji może być konieczna indukcja porodu, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia licznych komplikacji okołociążowych, takich jak np. niewydolność łożyska.

Ile tygodni jest się w ciąży? Jak wyznaczyć termin porodu?

Aby wyznaczyć termin porodu, nie wystarczy sama wiedza na temat tego, ile trwa ciąża. Wiek ciążowy oraz datę narodzin szacuje się na podstawie wyników badań USG, a konkretnie po wykonaniu pomiaru długości CRL (ciemieniowo-siedzeniowej) lub HC (obwód główki dziecka) [5]. W wyznaczeniu terminu porodu pomocna jest również Reguła Naegelego. Zgodnie z nią należy dodać do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki rok, następnie trzeba odjąć 3 miesiące i na końcu dodać 7 dni [5]. Reguła ta ma jednak pewne ograniczenia, działa jedynie przy regularnych cyklach miesiączkowych.


Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61966,jak-ustalic-wiek-dziecka-i-termin-porodu [dostęp: 22.09.2022 r.]

2. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,24789818,tygodnie-ciazy-jak-liczyc-dlaczego-warto.html [dostęp: 22.09.2022 r.]

3. https://www.chcemybycrodzicami.pl/ciaza-zakonczona-w-terminie-co-to-wlasciwie-oznacza/ [dostęp: 22.09.2022 r.]

4. https://jestemwczesniej.pl/post/co-to-jest-wczesniactwo-definicja-i-przyczyny-wczesniactwa [dostęp: 22.09.2022 r.]

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/wiek-ciazy-ile-trwa-ciaza [dostęp: 22.09.2022 r.]

 

Oceń

Data publikacji: 02/10/2022, Data aktualizacji: 03/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *