Ciąża zagrożona – definicja, przyczyny ciąży zagrożonej

Ciąża zagrożona

O ciąży zagrożonej często mówimy, gdy wiek ciężarnej jest zaawansowany (powyżej 40 roku życia) lub gdy w trakcie ciąży wystąpiły pewne czynniki związane z większym ryzykiem poronienia (np. upadek lub uraz). By lekarz mógł zalecić odpowiednie postępowanie w takiej sytuacji, konieczne jest odkrycie przyczyny kłopotów związanych z donoszeniem ciąży.

Spis treści:

  1. Ciąża zagrożona – definicja
  2. Ciąża zagrożona – najczęstsze przyczyny
  3. Ciąża zagrożona – objawy
  4. Ciąża zagrożona – co robić?
  5. Ciąża zagrożona – czego nie robić?
  6. Ciąża zagrożona – jak leżeć?
  7. Ciąża zagrożona może dotyczyć także kobiet zdrowych, spoza grupy ryzyka

Ciąża zagrożona – definicja

informacjaCiąża zagrożona jest nazywana inaczej ciążą patologiczną lub ciążą wysokiego ryzyka. Mówimy o niej, gdy z jakichś przyczyn doszło do zaburzeń w przebiegu ciąży i ryzyko poronienia jest większe niż w przypadku zwykłej ciąży. Do takiej sytuacji może doprowadzić wiele czynników. Za ciążę zagrożoną często uważa się np. sytuację, w której ciężarna jest w wieku powyżej 40 lat.

Ciąża zagrożona – najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych przyczyn ciąży zagrożonej należą:

  • choroby przewlekłe – astma, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca lub innych narządów,
  • choroby zakaźne – np. zakażenie AIDS, kiłą, różyczką, rzeżączką,
  • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków,
  • niedobór żeńskich hormonów płciowych – np. progesteronu,
  • obecność przeciwciał antykardiolipinowych we krwi (co może świadczyć o stanie zakrzepowym),
  • stany zapalne – np. zakażenie dróg moczowych lub infekcje w obrębie szyjki macicy,
  • urazy, wstrząsy lub upadki w trakcie ciąży,
  • wady anatomiczne – np. nieprawidłowa budowa szyjki macicy lub torbiele,
  • zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 40 roku życia lub poniżej 16 roku życia).

Wszystkie wymienione powyżej przypadki mogą doprowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży, a nawet przyczynić się do upośledzenia rozwoju malucha.

Ciąża zagrożona – objawy

Ciąża zagrożona wiąże się przede wszystkim z takimi objawami jak: krwawienia z dróg rodnych, plamienia, silne bóle w dole brzucha, rytmiczne skurcze macicy.

Wszystkie te symptomy powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Krwawienie może świadczyć o problemach z łożyskiem bądź o nieprawidłowym rozwoju ciąży. Jednak może być to również normalny proces, który ma prawo zajść we wczesnej ciąży i nie świadczy o obumarciu zarodka. Może ono się pojawić w terminie przewidywanej miesiączki aż do 12 tygodnia ciąży. W przypadku bólu w podbrzuszu zaleca się udanie do szpitala, gdyż jego przyczyn może być wiele, ale zazwyczaj świadczy o pojawieniu się komplikacji. Natomiast skurcze macicy mogą zwiastować przedwczesny poród.

W ciąży zagrożonej mogą pojawić się także bóle kręgosłupa, obrzęki, wzrost ciśnienia krwi, nietypowa wydzielina z pochwy. Kobieta powinna zwracać uwagę na wszystkie symptomy, które wzbudzają jej niepokój i nie zdarzały się dotychczas. Pojawiające się objawy należy jak najszybciej konsultować z lekarzem, by mógł rozpoznać ich przyczynę i wprowadzić odpowiednie leczenie. Równie ważne jest zachowanie w takiej sytuacji przez kobietę spokoju, który ma istotne znaczenie dla rozwijającego się dziecka.

Ciąża zagrożona – co robić?

W przypadku ciąży zagrożonej bardzo ważny jest szczegółowy wywiad lekarski z pacjentką. Lekarz może wdrożyć specjalne postępowanie z pacjentką, a także zlecić dodatkowe badania. Może się zdarzyć, że ciąża zagrożona będzie wymagała tego, by ciężarna przeorganizowała zupełnie swoje dotychczasowe życie lub przebywała aż do dnia porodu na oddziale szpitalnym. Zalecenia zależą od przyczyny zagrożenia ciąży. Jeśli u kobiety zdiagnozowano ciążę zagrożoną, nie należy jednak panikować – otoczona odpowiednią opieką lekarską, jest ona w stanie urodzić zdrowe dziecko.

Ciąża zagrożona – czego nie robić?

Ciąża zagrożona wymaga przestrzegania od kobiety kilku zasad, by jak najlepiej zadbać o zdrowie dziecka i swoje. Przeciwwskazaniem są:

  • długie, gorące kąpiele
  • wysiłek fizyczny – uprawianie sportu
  • podnoszenie ciężarów, nawet dźwiganie zakupów
  • podróże samolotem
  • długotrwałe podróże bez częstych przerw
  • opalanie w solarium i na słońcu
  • zabiegi kosmetyczne z użyciem lasera lub prądów
  • wszelkiego rodzaju używki

Ciąża zagrożona to czas, kiedy kobieta naprawdę musi oszczędzać swoje siły i ograniczyć wykonywanie wszelkich fizycznych czynności do minimum. Wieszanie firanek, mycie okien wymagające stania w pozycji z rękami do góry jest stanowczo zakazane.
Nawet zwykłe z pozoru sprzątanie może zakończyć się odklejeniem łożyska, przedwczesnym porodem czy zaburzeniami krążenia. Na pewno przyszła mama nie może unikać lub odmawiać pomocy od bliskich. To jest właśnie moment, w którym powinna z niej śmiało korzystać.
Ponadto kobiecie nie wolno się denerwować. Stres powoduje zwiększenie się przepływu krwi i obniżenie poziomu żelaza, co może być wyjątkowo niebezpieczne dla ciąży.

Ciąża zagrożona – jak leżeć?

W ciąży zagrożonej kobieta powinna leżeć na lewym boku, ponieważ ułatwia to krążenie krwi. Dodatkowo wskazane jest, by miała podkurczone nogi, które umożliwiają odciążenie kręgosłupa. Leżenie w ciąży poprawia przepływ krwi przez łożysko oraz macicę, usprawnia czynność nerek, zmniejsza nacisk na szyjkę i obniża ciśnienie krwi.

Ciąża zagrożona nie zawsze musi oznaczać leżenie w łóżku aż do rozwiązania. Gdy lekarz nie widzi konieczności, by skierować kobietę do szpitala, wystarczy pamiętać o odpowiedniej ilości odpoczynku w ciągu dnia. Jednak, gdy sytuacja jest bardzo poważna, pacjentki na oddziałach patologii ciąży mają niekiedy bezwzględny zakaz opuszczania łóżka, nawet do toalety.

Ciąża zagrożona może dotyczyć także zdrowych i nieznajdujących się w grupie ryzyka kobiet

Ciąża zagrożona może się pojawić losowo na każdym etapie ciąży, także u kobiet, które nie znajdują się w grupie ryzyka. Najlepszy sposób na to, by sprawdzić zdrowie dziecka i zdiagnozować ewentualne przyczyny komplikacji ciążowych to badania prenatalne.

Nowoczesne badania prenatalne potrafią zidentyfikować przyczyny trudności związanych z donoszeniem ciąży. Dzięki nim, mimo wysokiego ryzyka poronienia, większość ciąż zagrożonych może się zakończyć szczęśliwym rozwiązaniem i urodzeniem zdrowego dziecka. Po wykonaniu prenatalnych badań przesiewowych i wykryciu nieprawidłowości, zlecane są dalsze badania diagnostyczne, które potwierdzą ich wynik. Następnie można wdrożyć odpowiednie kroki i zapobiec utracie dziecka.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: luckybusiness/depositphotos.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 29/04/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *