Badanie płodności - jak sprawdzić swoje szanse na dziecko?Badaniaprenatalne.pl

Badanie płodności – jak sprawdzić swoje szanse na dziecko?

Badanie płodności

Aktualizacja 2 sierpnia 2018 r.

Ocena płodności jest ważnym elementem świadomego planowania rodziny. Istnieją badania pozwalające określić szanse pary na zajście w ciążę. Obejmują one m.in. badania hormonalne wykonywane z krwi, ultrasonograficzne oraz badania genetyczne.


Spis treści:

Hormony AMH, FHS i LH
USG i rezerwa jajnikowa
Badanie nasienia
Kariotyp
Mutacje SCRAB i CYP21 i brak miesiączki
Mutacja CFTR i azoospermia
Leczenie niepłodności

Hormony AMH, FSH i LH – „hormony płodności” u kobiet

Kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, które stanowią tzw. rezerwę jajnikową. Pula jest jednak zmienna – zapas jajeczek kurczy się z każdym kolejnym cyklem. Wiąże się to ze spadkiem płodności kobiety, który można zauważyć już ok. 30 życia. Pary decydują się na badania płodności najczęściej wtedy, gdy mają problem z poczęciem dziecka.

Do oceny stanu rezerwy jajnikowej służą badania hormonalne, w tym badanie poziomu hormonów AMH oraz FSH. U kobiety hormon AMH (hormon antymüllerowski) wytwarzany jest w pęcherzykach jajnikowych. Badając stężenie tego hormonu można określić ile posiada ona jeszcze komórek jajowych i jakiej są one jakości.

To badanie płodności będzie ważne zwłaszcza dla tych kobiet, które pomimo regularnej menstruacji nie mogą zajść w ciążę. Jest podstawą diagnostyki niepłodności partnerskiej. Wykonuje się go również u kobiet z podejrzeniem zespołu policystycznych jajników.

Drugi z wymienionych hormonów FSH (folitropina) jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową. Bierze on udział w produkcji estrogenów i umożliwia dojrzewanie pęcherzyka Graffa. Hormon LH rozpoczyna z kolei owulację, czyli moment, w którym dojrzały pęcherzyk Graffa pęka, uwalniając komórkę jajową.

Zobacz też: Leczenie farmakologiczne niepłodności u kobiet

USG – badanie płodności, które też ocenia rezerwę jajnikową

Wydolność jajników lekarze sprawdzają również za pomocą badań ultrasonograficznych. Tym co ich interesuje są tzw. pęcherzyki antralne, czyli pęcherzyki o średnicy ok. 2-8 mm, które rosną pod wpływem działających na nie hormonów.

Jeśli jest ich więcej niż 5, oznacza to, że rezerwa jajnikowa u kobiety jest na odpowiednim poziomie. Badania USG wykonuje się również do oceny stanu wewnętrznych narządów rodnych – położenia i budowy macicy oraz jajników.

kwas-foliowy-w-ciazy-ile

Badanie nasienia – podstawowe badanie na niepłodność u mężczyzn

Badanie nasienia (seminologiczne) jest badaniem określającym jakość męskiego nasienia – ogólnej liczby plemników w spermie, szybkości ich poruszania się, budowy, a nawet koloru, lepkości czy zapachu analizowanej próbki ejakulatu. Badanie seminologiczne jest podstawowym badaniem służącym do oceny męskiej płodności

informacjaGdy podstawowe badania płodności nie przyniosą odpowiedzi na pytanie o przyczynę problemów z zajściem w ciążę, wtedy para jest już kierowana na bardziej szczegółowe badania, w tym zlecone przez genetyka badania genetyczne.

Nieprawidłowe wyniki badania nasienia a nadmiar żelaza i hemochromatoza

Nieprawidłowe wyniki badania nasienia mogą być związane z nadmiarem żelaza w organizmie, które odkłada się w narządach i prowadzi do ich uszkodzenia. Żelazo odkładające się w jądrach prowadzi do zaburzenia ich funkcjonowania i nieprawidłowości w ilości i jakości nasienia. [2] Jednym z powodów występowania nadmiaru żelaza u mężczyzny może być hemochromatoza. W przypadku tej choroby istotna jest prawidłowa i szybka diagnoza, gdyż na wczesnym jej etapie możliwe jest jeszcze cofnięcie wielu objawów. Czytaj więcej: Hemochromatoza a zaburzenia seksualne

Kariotyp – badanie, od którego zaczyna się diagnostyka niepłodności

Kariotyp to badanie, które lekarz genetyk zleci niepłodnej parze w pierwszej kolejności. Oczywiście zanim to zrobi przeprowadzi jeszcze dokładny wywiad lekarski. Badaniem kariotypu można wykryć już niewielkie zmiany w chromosomach (DNA), które nie dają widocznych objawów, a które mogą obniżyć płodność człowieka – zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Z tego też względu badaniem powinno się objąć obojga partnerów. Diagnostyka może poszerzona o detekcję określonych mutacji – innych w przypadku kobiet i innych w przypadku mężczyzn.

Badanie mutacji SCRAB i CYP21 – przy braku miesiączki u kobiet

Jeśli kobieta ma problemy hormonalne może to oznaczać, że jest nosicielką mutacji w genie SCRAB1. Hamuje ona produkcję progesteronu – hormonu płciowego, niezbędnego do zajścia w ciążę i jej późniejszego utrzymania.

Prowadzący do zaburzeń produkcji komórek rozrodczych i braku miesiączki wrodzony przerost kory nadnerczy jest z kolei skutkiem mutacji w genie o nazwie CYP21 – jego też warto zbadać jeśli poszukujemy genetycznego czynnika niepłodności. Przerwać pracę jajników u kobiety może natomiast mutacja w genie FMR1, która przyczynia się rozwoju zespołu łamliwego chromosomu X.

Badanie mutacji CFTR – przy azoospermii u mężczyzn

Badaniem genetycznym, które warto rozważyć w przypadku podejrzenia niepłodności u mężczyzny jest badanie na obecność mutacji w genie CFTR. Choć jest to mutacja kojarzona głównie z mukowiscydozą – wielonarządową chorobą o podłożu genetycznym, to nie wszyscy wiedzą, że wywołuje ona również niepłodność u mężczyzn.

Gęsty śluz, który u osób cierpiących na mukowiscydozę produkowany jest w nadmiarze, zatyka nie tylko kanaliki płucne, ale też nasieniowody. Na skutek ich niedrożności sperma bywa całkowicie pozbawiona plemników, co dla mężczyzny oznacza tzw. azoospermię. Nasieniowody pacjenta będącego nosicielem tej mutacji mogą się również wcale nie wykształcić.

Polecamy również:  Mukowiscydoza a niepłodność

Leczenie niepłodności jest możliwe!

Niepłodna para, po zastosowaniu odpowiedniej terapii, może doczekać się zdrowego potomstwa. To jaki sposób leczenia niepłodności będzie dla niej najlepszy zależy oczywiście od tego, co tę niepłodność wywołało.

W przypadku niepłodności uwarunkowanej czynnikami genetycznymi odpowiedzi na pytanie o najlepszą metodę leczenia niepłodności należy szukać przede wszystkim u genetyka. Po rozmowie z pacjentami i zapoznaniu się z wynikami przeprowadzonych badań wskaże on najlepsze z możliwych rozwiązań.

Źródła:

[2] K. L. Becker (red.), Principles and Practice of Endocrinology and Metabolism, Lippincott Williams & Wilkins 2001.

REKLAMA


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Badanie płodności – jak sprawdzić swoje szanse na dziecko?
5 Liczba ocen: 4

Przeczytaj również:

08/02/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
test sanco
Test SANCO — genetyczny, nieinwazyjny test prenatalny wykonywany w Polsce

Test SANCO to jedyny nieinwazyjny prenatalny test genetyczny wykonywany w Polsce i posiadający certyfikat CE-IVD. Obejmuje m.in. trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau oraz umożliwia oznaczenie Rh płodu. Test SANCO - dlaczego warto go...

Zamknij