Test AMH – wynik gotowy już po 20 minutach!

Test AMH

Do niedawna na wynik testu AMH pacjentki musiały czekać aż 2 tygodnie. Dla wielu z nich było to stanowczo za długo. Na szczęście dzięki zautomatyzowaniu całego procesu, test AMH analizuje się już do kilkudziesięciu minut!

Jeśli wielomiesięczne starania o ciążę nie przynoszą rezultatu, warto sprawdzić co może być tego przyczyną. Diagnostykę  zaburzeń płodności zawsze należy zacząć od tych najbardziej podstawowych badań. W przypadku panów będzie to oczywiście seminogram, czyli badanie jakości nasienia. W przypadku pań badanie ultrasonograficzne całego układu rozrodczego oraz badanie poziomu AMH we krwi. To drugie jest tak samo ważne jak to pierwsze. Dlaczego? Wysokie stężenie AHM u kobiet może np. świadczyć o zespole policystycznych jajników, niskie o wygaśnięciu ich funkcji. 

Czym jest hormon AMH?

Hormon AMH, czyli Anti-Müllerian Hormon to hormon występujący u obu płci. U chłopców AMH produkowany jest w jądrach, a jego poziom maleje w wieku pokwitania. Z kolei u dojrzewających dziewczynek ilość tego hormonu wzrasta, a potem, w trakcie menopauzy, drastycznie spada lub zanika całkowicie.

jakie badania przed ciążą

Regularne badanie  poziomu AMH w organizmie jest szalenie ważne, to on decyduje bowiem o płodności człowieka, jak i innych zaburzeniach układu rozrodczego. Niestety wiele kobiet zupełnie o tym zapomina, a badania wykonuje w ostateczności lub wcale. Część pacjentek nie ma nawet świadomości, że taki specjalistyczny test w ogóle istnieje. Tymczasem z problemem obniżonego poziomu AMH borykają się już  bardzo młode, nawet 20-letnie dziewczyny, nie mówiąc o 30 i 40 – latkach. Każda kobieta, która chciałaby w przyszłości zostać szczęśliwą mamą powinna więc poddać takiemu badaniu, przynajmniej raz w życiu! 

Zobacz też: Bezpłodność u mężczyzn a mukowiscydoza

Po co wykonuje się test AMH

Test AMH służy do oceny tzw. „rezerwy jajnikowej” i będzie wyznacznikiem kobiecej płodności. Dysponując wynikiem takiego badania lekarz jest więc w stanie określić jakie są szanse na ciąże u konkretnej  kobiety. Jego skuteczność ocenia się bardzo wysoko! Próbkę do badania stanowi krew pobrana z żyły odłokciowej pacjentki, cały zabieg jest więc bardzo podobny do zwykłej morfologii.

Szybszy wynik to szybsza diagnoza

Do tej pory większość placówek medycznych w Polsce wykonywała test AMH ręcznie, co wydłużało czas oczekiwania na wynik nawet do 14 dni. Dla pacjentki oznaczało to 2 tygodnie życia w niepewności i stresie. Trzeba było to zmienić! Opracowanie nowej metody analizy jest ważne z jeszcze jednego powodu. Jak wiadomo w leczeniu niepłodności liczy się przede wszystkim sprawne i zdecydowane działanie. Im szybszy rezultat badania, tym szybsza diagnoza, a tym samym większa szansa na wyleczenie.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:

 

Oceń

Data publikacji: 29/07/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *