Niepłodność u kobiet a styl życia

Kondycja w ciąży

Czy wiesz, że zarówno Twój styl życia, jak i nawyki żywieniowe są nie bez znaczenia jeśli chodzi o płodność? Orientujesz się już pewnie, iż jedną z przyczyn niepłodności u kobiet są zaburzenia owulacji. Odpowiedni styl życia oraz dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych nieprawidłowości aż o 80%!

Spis treści:

  1. Czym jest niepłodność kobieca?
  2. Niepłodność u kobiet – sprawdź najczęstsze przyczyny
  3. Jak zmniejszyć ryzyko niepłodności

Czym jest niepłodność kobieca?

Niepłodność przez Światową Organizację Zdrowia uznawana jest za chorobę społeczną. Kobieca niepłodność oznacza, że mimo regularnego współżycia (3-4 zbliżenia w tygodniu) przez okres co najmniej roku, kobieta nie może zajść w ciążę. Wynika to z nieprawidłowego działania mechanizmów, które odpowiedzialne są za zapłodnienie.

W Polsce problem ten dotyka rocznie około 1,5 miliona par.

Niepłodność u kobiet – sprawdź najczęstsze przyczyny

Niepłodność u kobiet może być związana z wieloma różnymi czynnikami, do najczęstszych należą: wiek, choroby, używki, nieodpowiednia dieta.

W dzisiejszych czasach pary coraz później decydują się na rozpoczęcie starań o dziecko. Tymczasem szanse kobiety na zajście w ciążę maleją wraz z wiekiem. Największą płodność kobieta osiąga w 25 roku życia, natomiast po skończeniu 35 lat szansa na poczęcie dziecka gwałtownie maleje. Ponadto ciąże dojrzałych mam narażone są na większe ryzyko rozwoju wad genetycznych lub pojawienia się powikłań.

U kobiety bezpłodność mogą powodować różnego rodzaju choroby, które mają wpływ na prawidłowo występującą owulację. Jedną z nich jest zespół policystycznych jajników, czyli PCOS (związany z nieprawidłową gospodarką hormonalną). Analizy wskazują, że zaburzenie to dotyka około 10-15 % kobiet w wieku rozrodczym. Do pozostałych chorób, które mają niekorzystny wpływ na płodność kobiety, zaliczamy: endometriozę (choroba hormonalno-immunologiczna), zaburzenia tarczycy, choroby nadnerczy, choroby metaboliczne, hiperprolaktynemia, zaburzenia o podłożu genetycznym, choroby szyjki macicy, mięśniaki macicy, rak jajnika, zaburzenia wątroby lub nerek, zaburzenia ciałka żółtego, choroby weneryczne, choroby związane z przysadką mózgową.

Niepłodność u kobiet może być również spowodowana nieodpowiednią wagą kobiety. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą być przyczyną zaburzeń w układzie hormonalnym, które są odpowiedzialne za problemy z zajściem w ciążę. Nadmierne wychudzenie, bądź otyłość stanowią często przeszkodę w poczęciu dziecka, z której kobiety nie zdają sobie sprawy.

Badania przedstawiają, jaki wpływ na kobiety bezpłodność mają również używki. Otóż u kobiet, które spożywają więcej niż 5 drinków w tygodniu, możliwości na poczęcie dziecka maleją dwukrotnie, porównując kobiety, które spożywają znacznie mniej alkoholu. Poza tym nałogowe palaczki, u których dodatkowo wzrasta ryzyko poronienia, często borykają się z niepłodnością. Należy pamiętać, że kobieta, która zajdzie w ciąże, a stosuje używki – alkohol, papierosy, narkotyki – bardzo szkodzi swojemu dziecku, narażając je na różnego rodzaju wady wrodzone.

Kobieca niepłodność może być również wynikiem nieodpowiednio skomponowanej diety. U kobiet, których jadłospis opiera się na utwardzonych tłuszczach, białym cukrze i żywności typu fast food problemy z zajściem w ciążę znacznie wzrastają.

Infekcje, które są nieleczone lub leczone, ale nieodpowiednio a dotyczą narządów moczowo-płciowych, to kolejna przyczyna niepłodności u kobiet. Na przykład zapalenia pęcherza moczowego lub zapalenia przydatków mogą prowadzić do powstania zrostów, które są odpowiedzialne za niedrożność jajowodów i w konsekwencji za trudności w poczęciu dziecka. Również nieprawidłowości anatomiczne, np. takie jak: niedorozwój macicy, wrodzone wady w budowie jajowodów zwiastują kłopoty w poczęciu dziecka. Zmiany w budowie, które zmniejszają płodność kobiety,  mogą być także skutkiem przebytych operacji – szczególnie tych w obrębie jamy brzusznej.

Badania wskazują, iż problem niepłodności dotyczy aż jednej na 6 par, a aż 18-30 % tych przypadków wynika właśnie z problemów z owulacją. Stąd też opracowany został system punktacji czynników dotyczących zarówno diety jak i sposoby życia, które mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o problem niepłodności u kobiet spowodowanej zaburzeniami owulacji.

REKLAMA

Wśród wyżej wymienionych czynników znaleźć można :

  • Ilość spożywanego żelaza
  • Aktywność fizyczna
  • Wskaźnik masy ciała (BMI)
  • Stosunek tłuszczów mono-nienasyconych do trans
  • Zażywanie dodatkowych witamin
  • Spożycie białka
  • Spożycie węglowodanów
  • Spożycie nabiału

W toku badań stwierdzono, iż kobiety cieszące się najlepszą płodnością jadły zarówno mniej tłuszczów trans jak i produktów o wysokim indeksie glikemicznym. W ich diecie znalazło się także więcej białka pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, spożywały więcej błonnika i żelaza, a także w pełni pokrywały zapotrzebowanie organizmu na witaminy.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż spożywały one więcej produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczów i jednocześnie mniej tych odtłuszczonych.
Kobiety te cechował również niższy współczynnik BMI oraz wysoka aktywność fizyczna. Co ciekawe badania wykazały, iż na związek z wyżej wymienionymi czynnikami wpływających na płodność kobiety nie ma wpływu ani wiek kobiety, ani też ilość przebytych ciąż.

Jak zmniejszyć ryzyko niepłodności

Niepłodność jest jedną z chorób z grupy rozwijających się. Możesz natomiast zmniejszyć ryzyko rozwoju bezpłodności zmieniając swój dotychczasowy styl życia. Poniżej znajduje się kilka pomocnych wskazówek jak tego dokonać.

  • Dieta. Zapewne wiesz już, że kobiety powinny ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych. Bardzo korzystne natomiast jest spożycie ryb. Dieta kobiety powinna zawierać także produkty pełnoziarniste. Czy wiesz, że kobiety będące na tak zwanej „diecie”, czyli innymi słowy odchudzające się, są bardziej narażone na zaburzenia płodności? Szczególnie jeśli dieta ta jest bardzo rygorystycznie niskokaloryczna. Z kolei wegetarianki mogą mieć problem z płodnością z powodu braku składników odżywczych takich jak np. witamina B12, cynk, żelazo oraz kwas foliowy.
  • Alkohol. Alkohol wpływa negatywnie zarówno na płodność jak i na rozwijający się później płód, dlatego też należy unikać jego spożycia.
  • Palenie papierosów. Palenie jest jedną z przyczyn obniżenia płodności, w związku z tym jest ono raczej nie wskazane przy problemach z płodnością.
  • Wypoczynek. Organizm człowieka od czasu do czasu potrzebuje odpoczynku. Szybkie tempo życia oraz brak czasu na relaks nie są sprzymierzeńcami płodności. Zawsze powinnaś znaleźć chwilę na zasłużony odpoczynek.
  • Aktywność fizyczna. Zbyt intensywna aktywność fizyczna również nie sprzyja płodności. Nie oznacza to, iż powinnaś w ogóle zrezygnować z wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń. Płodności sprzyja umiarkowane tempo aktywności fizycznej.
  • Owoce i warzywa. Regularne spożywanie – kilkakrotnie w ciągu dnia – owoców i warzyw pozytywnie wpływa na płodność kobiety.
  • Odpowiednia waga. Zaleca się pozbycie się kilku „nadprogramowych kilogramów”. Kobiety borykające się z nadwagą, bądź też otyłością mają bowiem mniejszą płodność.

bezskutecznie_starasz_sie_o_dziecko_2


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 12/03/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.