Rezerwa jajnikowa – od czego zależy i jak ją zbadać?

rezerwa jajnikowa

Rezerwa jajnikowa uznawana jest za liczbę pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, które są zdolne, by przekształcić się w komórki jajowe. Każda z kobiet przychodzi na świat z określoną ich ilością, która wraz z upływem czasu spada. Efektem tego jest mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Od czego jest zależna rezerwa jajnikowa i w jaki sposób się ją bada?

Spis treści:

Rezerwa jajnikowa – czym jest?
Rezerwa jajnikowa – od czego zależy?
Rezerwa jajnikowa – jak ją zbadać?
Jak niska rezerwa jajnikowa wpływa na ciążę?

Rezerwa jajnikowa – czym jest?

Rezerwa jajnikowa określana jest potencjałem rozrodczym jajników. Dziewczynka rodzi się już z konkretną rezerwą jajnikową, czyli liczbą pęcherzyków zdolnych do wzrostu i przeobrażenia się w dojrzałą komórkę jajową. Jest to ok. 1-2 mln pierwotnych komórek, tzw. oocytów, z których powstaną komórki jajowe. Liczba tych komórek spada, a w okresie dojrzewania płciowego wynosi 300-500 tysięcy. Większość z nich ulega degradacji i w rezultacie zostaje ich około 400-500, które dojrzewają pod wpływem gospodarki hormonalnej.

W czasie każdego cyklu miesiączkowego następuje owulacja jednego z nich. Wraz z wiekiem kobiety obniża się ich liczba i spada szansa na poczęcie dziecka.

Dawniej kobiety rodziły dzieci w wieku około 20 lat. W dzisiejszych czasach wiek, w którym kobieta decyduje się na pierwsze dziecko, jest znacznie wyższy. Posiadane potomstwa nie jest już na pierwszym planie. Dlatego też coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciąże.

Rezerwa jajnikowa – od czego zależy?

Rezerwa jajnikowa uzależniona jest głównie od wieku kobiety – im jest starsza, tym jest mniej komórek. Do pozostałych przyczyn zaliczamy:

• czynniki genetyczne i podłoże autoimmunologiczne (cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Addisona)
• choroby jajników, torbiele, operacje ginekologiczne
• zbyta mała aktywność fizyczna
• nikotyna
• infekcje wirusowe
• radioterapia i chemioterapia

Rezerwa jajnikowa – jak ją zbadać?

W celu zbadania rezerwy jajnikowej dostępne są różne badania – ich zadaniem jest oszacowanie szans na poczęcie. Należą do nich: badanie FSH, badanie AMH, badanie AFC.

Ocena rezerwy jajnikowej to podstawowy test, który wskazuje stan płodności kobiety.

Badanie AMH uznawane jest najskuteczniejszy parametr oceniający płodność u kobiety w różnych jej okresach życia. Jest to badanie stężenia hormonu anty-Mullerowskiego w surowicy krwi.

AMH jest markerem dokładnie określającym, zarówno rezerwę jajnikową, jak i stan pęcherzyków jajnikowych. Produkują go komórki ziarniste, które otaczają komórki jajowe gotowe do wzrostu.

Badanie to pozwala zaplanować najlepszy moment na staranie się o dziecko, jak również wybrać właściwą metodę leczenia. Dzięki ocenie rezerwy jajnikowej rozpoznaje się problem związany z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników, jak również pozwala na oszacowanie momentu wejścia w czas menopauzy.

Badanie AMH nie jest uzależnione od cyklu menstruacyjnego. Oznacza to, że może być przeprowadzone każdego dnia. Tabletki nie stanowią przeszkody do jego wykonania.

Jak niska rezerwa jajnikowa wpływa na ciążę?

Rezerwa jajnikowa o niskim wyniku nie musi oznaczać braku całkowitych możliwości na poczęcie dziecka. Mówi jednak o tym, że czasu na to jest coraz mniej, więc decyzji tej nie należy już odkładać na później. Gdy kobieta ma już wdrożone leczenie, a rezerwa jajnikowa nadal ma niski poziom, oznacza to, że metody te są niewystarczające.

Nie da się poprawić, czyli zwiększyć rezerwy jajnikowej, lecz można zaktywizować komórki, które jeszcze pozostały. Najczęściej kobiety mają zalecaną hormonalną terapię zastępczą. Poza tym płodność kobiety może zwiększyć terapia immunomodulująca , suplementowanie melatoniny, suplementowanie androgenem nadnerczowym DHEA.

Terapia dla każdej kobiety z niską rezerwą jajnikową, musi być opracowana indywidualnie, odpowiednio do przyczyn. Na przykład w przypadku skręconego lub zablokowanego jajowodu wystarczającym rozwiązaniem może być operacja chirurgiczna.

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Data publikacji: 28/05/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *