Jaki test genetyczny płodu można wykonać?

test genetyczny płodu

Dzisiejsza medycyna pozwala nam wykonać wiele testów genetycznych już u płodu. Nie musimy czekać z ich wykonaniem do porodu. W ciąży możemy skontrolować stan zdrowia dziecka i sprawdzić ojcostwo. Możliwe jest także przeprowadzenie badania martwego płodu na próbce z poronienia. Zobacz, na czym polegają takie testy genetyczne!

Spis treści:

  1. Badania sprawdzające stan zdrowia dziecka
  2. Badania na ojcostwo
  3. Badanie po poronieniu

Badania sprawdzające stan zdrowia dziecka

Podczas ciąży u dziecka wykryć możemy wiele różnych wad rozwojowych. Pomogą nam w tym następujące badania:

Zobacz również: Poronienie – przyczyny niedonoszenia ciąży

Badania na ojcostwo

Z potwierdzeniem lub wykluczeniem ojcostwa nie musimy czekać do porodu. Tego typu badanie możemy wykonać już w ciąży. Test na ojcostwo u płodu wykonać możemy na dwa sposoby:

  •  Test z krwi matki – DNA dziecka w tym przypadku wyizolowuje się z krwi mamy. Domniemany ojciec do badania musi przekazać wymaz z policzka lub próbkę dyskretną, taką jak np. włos wyrwany z cebulką, kawałek odciętego paznokcia czy ślady spermy. Taki test na ojcostwo wykonać możemy od 8 tygodnia ciąży.
  • Badanie z płynu owodniowego – wykonuje się je niemal tak samo, jak test opisany wyżej. Jednak DNA płodu pozyskiwane jest w inny sposób. Próbką nie jest tu krew mamy, ale płyn owodniowy pozyskiwany poprzez amniopunkcję. Wykonanie tego typu badania możliwe jest od 15 tygodnia ciąży.

Zobacz również: Badanie WES z płynu owodniowego dokładnie przeanalizuje każdy gen dziecka

Badanie po poronieniu

Niestety nie wszystkie ciąże kończą się szczęśliwym rozwiązaniem. Niektóre kobiety ją tracą, W takiej sytuacji mają w głowie tylko jedno pytanie: dlaczego? Przyczynę poronienia poznać możemy, wykonując badanie genetyczne na podstawie zabezpieczonej próbki płodu. Analiza wykaże, czy przyczyną utraty ciąży były wady w genach dziecka.

Oceń

Data publikacji: 10/04/2023, Data aktualizacji: 28/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *