Kiedy powinno się wykonać usg genetyczne w ciąży?

USG genetyczne – kiedy wykonać to badanie?

USG genetyczne kiedy wykonać

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, które może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Jest to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży, a przy tym jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Powinna wykonać je każda przyszła mama. Zobacz, kiedy należy wykonać to badanie!

Spis treści:

  1. Po co wykonuje się USG genetyczne?
  2. Kiedy wykonać USG genetyczne?
  3. USG genetyczne a inne badania prenatalne

Po co wykonuje się USG genetyczne?

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne. Ocenia ono prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Może ono wykryć, takie choroby jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Na obrazie z badania USG lekarz może dostrzec także cechy wskazujące na wady cewy nerwowej oraz wady serca.

USG genetyczne wykonuje się tak samo, jak klasyczne badanie USG. W jego trakcie lekarz ocenia takie elementy, jak:

● Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL)
● Przezierność karkowa
● Długość kości nosowej
● Anatomia konkretnych części ciała płodu
● Funkcjonowanie poszczególnych narządów wewnętrznych
● Ruchy płodu

Zobacz również: Czy na USG widać, że dziecko jest chore?

Kiedy wykonać USG genetyczne?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podkreśla istotną rolę USG genetycznego w diagnostyce prenatalnej płodu. Według rekomendacji w trakcie ciąży powinno ono być wykonane co najmniej trzy razy – po razie w każdym trymestrze.
Pierwsze USG genetyczne należy wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży. Wcześniej płód jest zbyt mały, aby lekarz mógł go dokładnie obejrzeć i ocenić jego rozwój. W drugim trymestrem odpowiednim czasem będzie moment między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest ono określane jako USG połówkowe. Ostatni raz badanie to wykonuje się między 28 a 32 tygodniem ciąży.

Zobacz również: Ile USG przysługuje w ciąży? Kto może wykonać te badania na NFZ?

USG genetyczne a inne badania prenatalne

USG genetyczne to niezwykle ważne badanie prenatalne, ale nie zastępuje ono innych. Pacjentka nie powinna więc rezygnować z wykonania testów przesiewowych, takich jak test PAPP-a czy test NIFTY. Badania te mogą wykryć wady genetyczne, których nie wykazało USG genetyczne. Każda pacjentka powinna wykonać zarówno testy przesiewowy, jak i USG genetyczne. Taki pakiet pozwoli zyskać pewność, że dziecko na pewno jest zdrowe.
Ani USG genetyczne, ani testy przesiewowe nie są badaniami rozstrzygającymi. Wykrywają one jedynie podwyższone ryzyko wystąpienia pewnej choroby. Dla potwierdzenia diagnozy należy wykonać badanie inwazyjne, takie jak amniopunkcja.

 

Oceń

Data publikacji: 17/02/2023, Data aktualizacji: 21/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *