Masz problem z zajściem w ciążę? Zacznij od właściwej suplementacji kwasem foliowym

problem z zajściem w ciążę

Aktualizacja: 17 marca 2021 r. 

Czy wiedziałaś, że niedobór kwasu foliowego nie tylko może przyczyniać się do wad wrodzonych dziecka, ale również utrudniać zajście w ciążę? Kobiety, które planują zajście w ciążę, powinny zwiększyć dawkę kwasu foliowego do 700 μg/dzień (ogólnie zalecana norma – 400 μg/dzień). Jak pokazują badania, wpływa to na częstość owulacji i zwiększa szansę poczęcia dziecka. Ważne jest jednak to, czy przyszła mama dobrze przyswaja tę witaminę. Dlatego oprócz kwasu foliowego zalecane jest spożywanie czerwonych i zielonych warzyw bogatych w witaminę C. Są jednak przypadki, gdy dieta nie wystarczy.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazuje, że nawet 50% Polek może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1].

Przyczyną może być obecność wariantu C677T/A1298C genu MTHFR. Nie daje ona żadnych widocznych objawów, więc często kobiety dowiadują się o niej dopiero wtedy, gdy nie mogą zajść w ciążę lub gdy dochodzi do powtarzających się poronień. Jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko, możesz na własną rękę wykonać proste badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR. Na podstawie wyniku lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią dawkę i formę kwasu foliowego.

Spis treści:

  1. Co się dzieje, gdy przyszła mama ma wariant C677T/A1298C genu MTHFR?
  2. Problem z zajściem w ciążę? Jaką dietę powinnaś stosować
  3. Masz problem z zajściem w ciążę – sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny
  4. Problem z zajściem w ciążę – jakie badania warto wykonać?

Co się dzieje, gdy przyszła mama ma wariant C677T/A1298C genu MTHFR?

Jeśli przyszła mama jest posiadaczką wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, jej organizm może mieć problem z prawidłowym przyswajaniem standardowej formy kwasu foliowego. Pomimo suplementacji organizm nie korzysta w pełni z witaminy i stąd pojawiają się niedobory. Te z kolei negatywnie wpływają na płodność, utrudniając poczęcie dziecka.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Problem z zajściem w ciążę? Jaką dietę powinnaś stosować

Planując zajście w ciążę, oprócz przyjmowania większej dawki kwasu foliowego, warto też sięgnąć po witaminę D (w szczególności od października do kwietnia), a także kwasy z grupy omega 3 (zwłaszcza przy niskim spożyciu ryb).

Niestety przyszli rodzice często nie doceniają tego, jak duży wpływ na naszą płodność ma dieta. Zanim sięgniesz po złożone preparaty witaminowe, odwiedź dietetyka. Najlepsze rezultaty osiągniesz wtedy, gdy plan żywieniowy będzie dopasowany do Twoich potrzeb i niedoborów. Sama suplementacja witaminami zakupionymi w aptece może okazać się niewystarczająca.

Z czego jeszcze może wynikać problem z zajściem w ciążę? Podpowiadamy poniżej.

Masz problem z zajściem w ciążę – sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny

Problem z zajściem w ciążę wynika czasami z braku wiedzy, kiedy starać się o dziecko. U kobiety dni płodne trwają tylko 4-5 dni, natomiast żywotność plemników wynosi jedynie około 3 dni. Choć bywa i tak, że potrafią przetrwać w drogach rodnych kobiety aż 7 dni. Przy założeniu, że cykl wynosi dokładnie 28 dni, do zapłodnienia może dojść od 7 do 9 dni w miesiącu. Jednak, gdy cykle są nieregularne, a dodatkowo pojawiają się problemy z owulacją, okres ten może być zdecydowanie krótszy. Wtedy należy dokładnie obliczyć termin owulacji trwający tylko 24 godziny. 1 doba, maksymalnie 48 godzin to czas, w którym plemnik musi dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. Para powinna prowadzić kalendarz dni płodnych, ale dodatkowo stosować obserwacje śluzu, metodę termiczną i najbardziej wiarygodne rozwiązanie – testy owulacyjne (dostępne w aptece bez recepty). Jeśli mimo korzystania z tych ‘domowych’ metod,  zajście w ciążę problem stanowi nadal, przyczyny należy poszukać gdzie indziej.

Problem z zajściem w ciążę to często rezultat otyłości i nadwagi lub wręcz przeciwnie – niedowagi; związków toksycznych znajdujących się w jedzeniu, piciu, powietrzu; używek – papierosów, alkoholu; nadmiernego stresu; infekcji; niektórych lekarstw; zbyt krótkiego snu i niehigienicznego trybu życia. Z tymi przyczynami para jest w stanie poradzić sobie sama, by je wyeliminować i zwiększyć szansę na poczęcie dziecka. Oczywiście dobór lekarstw stosowany przy różnych schorzeniach musi być skonsultowany z lekarzem.

Kiedy więc zajście w ciążę problem może wywoływać bardzo duży? Otóż istnieją różne przyczyny mające związek z niepłodnością. U kobiety są to nieprawidłowości ze strony gospodarki hormonalnej, które wpływają na zaburzenia czynności jajeczkowania, takie jak np. zaburzenia tarczycy czy nadnerczy. Ponadto obniżona płodność to wynik endometriozy, torbieli i mięśniaków narządów płciowych, zespołu policystycznych jajników, blokady funkcjonowania jajników, niedrożności jajowodów. Problem z zajściem w ciążę może wystąpić przy schorzeniach spowodowanych infekcją, chorobach i stanach zapalnych pochwy, szyjki macicy oraz choroby przysadki mózgowej. Natomiast u mężczyzny obniżona płodność jest wynikiem słabej jakości spermy. Za przyczyny uznaje się stosowanie sterydów anabolicznych, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, impotencje, choroby oraz urazy jąder. Zarówno u płci żeńskiej, jak i męskiej przyczyną niepowodzeń w zajściu w ciążę mogą być czynniki genetyczne, powodujące nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, z których często nie zdają sobie sprawy.

Problem z zajściem w ciążę – jakie badania warto wykonać?

Problem z zajściem w ciążę często wymaga przeprowadzenia badań, które pozwalają rozpoznać przyczynę niepowodzeń pary. Kobietom zaleca się  wykonanie testu owulacyjnego; histerosalpingografię – HSG, która ocenia stan macicy oraz drożność jajowodów; USG narządów rodnych; histeroskopię endoskopową, która pozwala ocenić jamę macicy od wewnątrz; test PCT – test postkoitalny, na wrogość śluzu, bądź Simsa-Huhnera – jego zadanie to sprawdzenie zachowania i przeżywalności plemników w śluzie szyjki macicy. Bardzo istotne są badania hormonalne oraz immunologiczne. Natomiast mężczyźni powinni skontrolować poziom testosteronu, prolaktyny, lutorpiny, folitropiny. Wykonuje się również seminogram – badanie nasienia, które ocenia objętość, stan, ruchliwość oraz ilość plemników i pH spermy.

Rozwiązaniem, gdy zajście w ciążę problem stanowi, są również badania genetyczne, np. badanie kariotypu, które przekazuje szeroką wiedzą na temat możliwych przyczyn niepłodności u kobiety i mężczyzny. Wielokrotnie to właśnie czynniki genetyczne odpowiadają za problemy w poczęciu dziecka, a ich wczesna diagnoza może dać szansę na szybsze cieszenie się maluchem na świecie.

Zobacz też: Ile kosztuje kwas foliowy?

Kwas foliowy w ciąży – infografika


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


Oceń

Data publikacji: 14/10/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

Jedna odpowiedź do “Masz problem z zajściem w ciążę? Zacznij od właściwej suplementacji kwasem foliowym”

  1. agaska agaska pisze:

    Nie miałam problemów z zajściem w ciążę, kwas foliowy łykałam też sporo czasu i przed i potem już do samego porodu, w ciąży brałam folik mama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *