Ile kosztuje badanie kariotypu? Badanie kariotypu cenaBadaniaprenatalne.pl

Ile kosztuje badanie kariotypu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie kariotypu? Możesz wykonać je nawet za mniej niż 390 złotych. Dzięki temu zyskasz informację, czy za poronienia lub problemy z płodnością odpowiedzialne są wady w chromosomach – często niedające widocznych objawów.

Badanie kariotypu cena
Kiedy NFZ refunduje badanie kariotypu
Badanie kariotypu – dlaczego warto?
Badanie kariotypu i szanse na zdrowe dziecko

Ile kosztuje badanie kariotypu?

Koszt badania kariotypu waha się między ok. 390 a ok. 500 złotych (za osobę). Niektóre laboratoria oferują atrakcyjne pakiety, dzięki którym test można wykonać jeszcze taniej, np. w połączeniu z badaniem na trombofilię wrodzoną u kobiety. Przy wyborze laboratorium warto kierować się też m.in. doświadczeniem w wykonywaniu tego typu testów czy czasem oczekiwania na wynik.

Badanie kariotypu cena – refundacja przez NFZ

Refundacja badania kariotypu przez NFZ obejmuje tylko niektóre przypadki. Skierowanie wydaje lekarz genetyk, jeśli widzi ku temu określone wskazania. Jakie? To przede wszystkim minimum 2 poronienia samoistne, a czasem również nieprawidłowe wyniki badania nasienia czy niepłodność.

Przed udaniem się do poradni genetycznej niezbędne jest jednak skierowanie do genetyka wydane przez lekarza rodzinnego lub ginekologa.

Zobacz też: Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje?

Badanie kariotypu warto wykonać już po pierwszym poronieniu

Nie ma sensu czekać, aż dojdzie do kolejnych utrat ciąży. Okazuje się bowiem, że w przypadku ok. 3-6% par to właśnie aberracja chromosomalna (którą wykrywa badanie kariotypu) powoduje poronienia nawracające.

Badanie kariotypu polecane jest również tym parom, których dotyczy problem niepłodności, w których rodzinach obecne są wady genetyczne lub które mają już dziecko z tego typu wadą. Wskazaniem jest też pierwotny brak miesiączki.

poradnik_co_to_jest_kariotypZwiększ szanse na zdrowe dziecko

Jeśli okaże się, że kłopoty z donoszeniem ciąży lub poczęciem dziecka wiążą się z wadami kariotypu, lekarz genetyk może zaproponować odpowiednie postępowanie. Specjalista określa szanse na zdrową ciążę i prawdopodobieństwo przekazania wady dziecku.

Warto pamiętać, ze taka wada często nie objawia się w żaden widoczny sposób, dlatego tylko badanie kariotypu jest jedyną możliwością jej wykrycia. Co ważne, w przypadku gdy rezultat nie wykaże nieprawidłowości, możesz zyskać pewność, że nie wpłyniesz niekorzystnie na zdrowie swojego dziecka.Przeczytaj również:

11/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Poronienie w domu
Poronienie w domu. Co dalej?

Przy podejrzeniu poronienia w domu najlepiej zgłosić się od razu do lekarza lub udać do szpitala. Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do utraty ciąży, a następnie zajmie się Tobą w odpowiedni sposób. Bez względu na...

Zamknij