Ile kosztuje badanie kariotypu? Badanie kariotypu cenaBadaniaprenatalne.pl

Ile kosztuje badanie kariotypu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie kariotypu? Możesz wykonać je nawet za mniej niż 390 złotych. Dzięki temu zyskasz informację, czy za poronienia lub problemy z płodnością odpowiedzialne są wady w chromosomach – często niedające widocznych objawów.

Spis treści:

Badanie kariotypu cena
Kiedy NFZ refunduje badanie kariotypu
Badanie kariotypu – dlaczego warto?
Badanie kariotypu i szanse na zdrowe dziecko

Ile kosztuje badanie kariotypu?

Koszt badania kariotypu waha się między ok. 390 a ok. 500 złotych (za osobę). Niektóre laboratoria oferują atrakcyjne pakiety, dzięki którym test można wykonać jeszcze taniej, np. w połączeniu z badaniem na trombofilię wrodzoną u kobiety. Przy wyborze laboratorium warto kierować się też m.in. doświadczeniem w wykonywaniu tego typu testów czy czasem oczekiwania na wynik.

Badanie kariotypu cena – refundacja przez NFZ

Refundacja badania kariotypu przez NFZ obejmuje tylko niektóre przypadki. Skierowanie wydaje lekarz genetyk, jeśli widzi ku temu określone wskazania. Jakie? To przede wszystkim minimum 2 poronienia samoistne, a czasem również nieprawidłowe wyniki badania nasienia czy niepłodność.

Przed udaniem się do poradni genetycznej niezbędne jest jednak skierowanie do genetyka wydane przez lekarza rodzinnego lub ginekologa.

Zobacz też: Badanie kariotypu skierowanie – kto wydaje?

Badanie kariotypu warto wykonać już po pierwszym poronieniu

Nie ma sensu czekać, aż dojdzie do kolejnych utrat ciąży. Okazuje się bowiem, że w przypadku ok. 3-6% par to właśnie aberracja chromosomalna (którą wykrywa badanie kariotypu) powoduje poronienia nawracające.

Badanie kariotypu polecane jest również tym parom, których dotyczy problem niepłodności, w których rodzinach obecne są wady genetyczne lub które mają już dziecko z tego typu wadą. Wskazaniem jest też pierwotny brak miesiączki.

Zwiększ szanse na zdrowe dziecko

poradnik_co_to_jest_kariotypJeśli okaże się, że kłopoty z donoszeniem ciąży lub poczęciem dziecka wiążą się z wadami kariotypu, lekarz genetyk może zaproponować odpowiednie postępowanie. Specjalista określa szanse na zdrową ciążę i prawdopodobieństwo przekazania wady dziecku.

Warto pamiętać, ze taka wada często nie objawia się w żaden widoczny sposób, dlatego tylko badanie kariotypu jest jedyną możliwością jej wykrycia. Co ważne, w przypadku gdy rezultat nie wykaże nieprawidłowości, możesz zyskać pewność, że nie wpłyniesz niekorzystnie na zdrowie swojego dziecka.Ile kosztuje badanie kariotypu?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

11/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij