Co to jest badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego? Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Czym jest badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego?

badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego

Tekst powstał w konsultacji z lek. ginekologiem Zbigniewem Cierpisz z Kliniki Demeter

Wady serca i naczyń krwionośnych są najczęstszą przyczyną śmiertelności płodów w czasie ciąży oraz noworodków po urodzeniu [1]. W celu ich wykluczenia, już w pierwszym trymestrze ciąży wykonuje się badania przepływu w obrębie przewodu żylnego.

Badania statystyczne pokazują, że w przypadku aż 90% płodów z zespołem Downa oraz innymi zaburzeniami chromosomowymi obserwuje się nieprawidłowy przepływ w przewodzie żylnym.

Co to jest przewód żylny i co powie mi wynik badania?

Przewód żylny odpowiada za adaptację krążenia płodu do życia wewnątrzmacicznego. Jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie jak największej ilości tlenu do górnej części ciała i mózgu dziecka.

Widmo przepływu krwi w przewodzie żylnym pozwala stwierdzić czy istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości układu krążenia. Ocenę przepływu żylnego przeprowadza się na podstawie badania USG, podczas którego oblicza się współczynnik pulsacji żył oraz ocenia skurcze przedsionków serca (tzw. wysokość fali A). Wysokość tej fali nie powinna być zerowa lub ujemna, gdyż oznacza to podwyższone ryzyko realnie występujących nieprawidłowości u dziecka.

Polecamy również: Czym jest zespół Downa?

Dlaczego badanie USG jest tak ważne w ciąży?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda ciężarna powinna mieć wykonywane badanie ultrasonograficzne minimum 3-krotnie podczas ciąży. Wykrywane w pierwszym trymestrze (najczęściej między 11 a 13 tygodniem ciąży) nieprawidłowości w przezierności karkowej (NT) u płodu powinny zaniepokoić osobę wykonująca badanie.

Powiązanie między występowaniem wad serca z poszerzeniem przezierności karkowej (NT) oraz nieprawidłowym przepływem w przewodzie żylnym powoduje, że do badania przepływu w przewodzie żylnym powinny być kierowane wszystkie ciężarne, u których pomiar NT jest powyżej 95 percentyla dla danego wieku ciążowego. Jest to niezwykle ważne, gdyż u blisko 90% płodów z wykrytym zespołem Downa i innymi zmianami chromosomowymi (aberracje) przepływ w przewodzie żylnym był nieprawidłowy.

Zobacz teżUSG genetyczne – na czym polega?

Czy badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego jest wykonywane rutynowo?

Oceny widna przepływu w przewodzie żylnym nie wykonuje się rutynowo, gdyż samo badanie jest trudne technicznie i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz wprawy osoby wykonującej badanie. Niedoświadczony diagnosta może nieprawidłowo zinterpretować przepływ ze względu na przebiegające w pobliżu żyły wątrobowe i inne naczynia.

Ultrasonograf do takiego badania powinien być bardzo czuły, gdyż niewielkie rozmiary dziecka utrudniają precyzyjną diagnostykę. Warto wiedzieć, że poszerzenie przezierności karkowej lub nieprawidłowy kształt fali w przewodzie żylnym stanowi wskazanie do badania echokardiograficznego (UKG) w ośrodku referencyjnym, a więc specjalizującym się w wykrywaniu tego typu wad.

Warto przeczytać: Badania prenatalne – na ratunek dziecku!


Źródła:

[1] E. Baś-Budecka, M. Perenc Małgorzata, P. Sieroszewski: Ocena przezierności karkowej (NT) oraz spektrum przepływu w przewodzie żylnym (DV) w wykrywaniu wad serca płodu. „Ginekologia Polska” [online] 2010, nr 4 (81), s. 272-276. Dostęp: 2.11.2015. Dostępny w World Wide Web: www.ginekologiapolska.pl/pdf-1137-1077?filename…pdf.


Data publikacji: 04/11/2015, Data aktualizacji: 13/04/2018

Jedna odpowiedź do “Czym jest badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego?”

  1. […] Lek. med. Zbigniew Cierpisz wyjaśnił również badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego. Jak tłumaczy, pozwala wykluczyć ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia wady serca i naczyń krwionośnych, które są najczęstszą przyczyną śmiertelności płodów w czasie ciąży oraz noworodków po urodzeniu. „Badania statystyczne pokazują, że w przypadku aż 90% płodów z zespołem Downa oraz innymi zaburzeniami chromosomowymi obserwuje się nieprawidłowy przepływ w przewodzie żylnym” – pisze serwis Badaniaprenatalne.pl. Cały tekst znajduje się tutaj [LINK – https://badaniaprenatalne.pl/czym-jest-badanie-przeplywu-w-obrebie-przewodu-zylnego/%5D. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?