Test ciążowy określający ryzyko poronienia i choroby genetycznej?

Badania i szczepienia przed ciążą

Do tej pory testy ciążowe kobiety wykonywały wyłącznie w jednym celu, w celu wykrycia ciąży. Dla specjalistów z brytyjskiej firmy MAP Diagnostics to stanowczo za mało. Pracują oni bowiem nad stworzeniem innowacyjnego testu ciążowego, który nie tylko będzie informował kobietę o ciąży, ale też o tym czy jej dziecko nie jest w żaden sposób zagrożone. Ponadto byłby też w stanie stwierdzić ciążę bliźniaczą. Swój wynalazek naukowcy z Wielkiej Brytanii zaprezentowali w Lizbonie, w trakcie corocznego sympozjum Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii.

Jak to działa?

W moczu każdej przyszłej mamy obecne są białka pochodzące od płodu. Badając je przesiewową metodą tzw. spektroskopii mas można stwierdzić różnego rodzaju nieprawidłowości, np.  zwiększające ryzyko poronienia. To właśnie ta technika analizy, stosowana na zarodkach w wielu klinikach leczenia niepłodności, stała się inspiracją dla twórców nowego testu ciążowego.

Mając do dyspozycji 121 próbek moczu, pobranych od kobiet będących między 6. a 10 tygodniem ciąży specjalistom udało się przygotować specjalny algorytm. Uczestniczki eksperymentu były bacznie obserwowane aż do porodu, wykonano u nich również badania na stężenie białek, których obecność zwiększa niebezpieczeństwo przedwczesnego zakończenia ciąży.

Naukowcy planują rozszerzyć algorytm, wykorzystując do tego próbki pozyskane od 10 tysięcy ciężarnych kobiet. Chcą, aby ich wynalazek potrafił wykryć aberracje chromosomowe, m.in. zespół Downa. Test byłby ogólnodostępny i skonstruowany tak, aby mogła go zrobić każda kobieta w warunkach domowych.

Czy jestem w ciąży? Przeczytaj, jakie są pierwsze objawy ciąży

 Wynik gotowy już po kilku minutach!

 75% wszystkich poronień ma miejsce w I trymestrze ciąży. Z tego też względu wiele kobiet czeka z ogłoszeniem radosnej nowiny do chwili aż niebezpieczeństwo całkowicie minie. Dzięki nowemu testowi ciążowemu przyszli rodzice nie będą już musieli czekać tak długo. Test w zaledwie kilka minut poinformuje ich o ryzyku poronienia oraz stanie zdrowia dziecka. W razie stwierdzenia choroby pozwoli też lepiej przygotować się na przyjęcie maleństwa.

Wynalazek zaproponowany przez Brytyjczyków znajduje się jeszcze w fazie testów. Minie zapewne sporo czasu zanim wejdzie do powszechnego użytku. Trudno więc już teraz mówić o jakiejkolwiek rewolucji. Eksperci podkreślają, że aby taki test znalazł zastosowanie, musi on być niezwykle precyzyjny. O uzyskiwaniu fałszywych wyników nie może być mowy.

Natalia Jeziorska


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 25/08/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *