USG 8 tydzień – jak wygląda i co potrafi dziecko w 8 tygodniu ciąży?

8 tygodniowy płód

Czekasz na pierwsze USG? 8. tydzień ciąży to odpowiedni czas na wykonanie badania ultrasonograficznego. Co widać podczas ultrasonografii? Jak zachowuje się 8-tygodniowy płód i co potrafi? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. 8-tygodniowy płód – jakiego jest rozmiaru?
2. 8-tygodniowy płód – jak wygląda?
3. Płód – 8 tygodni – co potrafi?
4. USG 8. tydzień – w jakim celu jest wykonywane?
5. USG 8 tydzień – czy badanie wskaże płeć malucha?

8-tygodniowy płód – jakiego jest rozmiaru?

Wielkość dziecka w brzuchu mamy w kolejnych tygodniach ciąży można porównać do rozmiarów różnych owoców i warzyw. 8-tygodniowy płód jest wielkości owocu maliny, mierzy około 13 cm [1] [2].

8-tygodniowy płód – jak wygląda?

Badanie USG 8. tygodnia ciąży pokaże, jak wygląda dziecko na początku życia płodowego. U maluszka dopiero rozwijają się oczy oraz małżowiny uszne, natomiast rodzice z łatwością powinni zauważyć małe rączki oraz nóżki, a nawet palce zrośnięte błoną [1]. Proporcje ciała są jeszcze dalekie od finalnych – głowa dziecka może stanowić nawet połowę długości ciała [1]!

Zobacz również: Echo serca płodu

Płód – 8 tygodni – co potrafi?

Co potrafi tak maleńki płód? 8 tygodni to wiek, w którym dziecko potrafi wykonywać nieskoordynowane ruchy tułowia, ale są one jeszcze niewyczuwalne dla jego mamy [3]. Pierwsze narządy zmysłu, jakie się rozwijają u człowieka to dotyk oraz słuch [4]. 8-tygodniowy płód ma bardzo wrażliwe okolice warg i nosa, a także potrafi reagować ruchami na głośne dźwięki dobiegające z zewnątrz.

Zobacz również: Badania genetyczne płodu w czasie ciąży pozwalają wykryć zespół Downa i wiele innych chorób genetycznych

USG 8. tydzień – w jakim celu jest wykonywane?

Pierwsze badanie USG 8. tygodnia ciąży, mimo iż jest nieobowiązkowe, to stanowi bardzo ważne wydarzenie dla przyszłych rodziców. Na podstawie jego wyniku można bowiem nie tylko potwierdzić ciąże, ale także oszacować wiek ciążowy oraz ustalić przybliżony termin porodu. Badanie pozwala również na dokładne przebadanie narządów płciowych ciężarnej [5].

USG 8 tydzień – czy badanie wskaże płeć malucha?

8-tygodniowy płód nie ma jeszcze wykształconych narządów płciowych, dlatego badanie USG w 8. tygodniu ciąży nie będzie w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka. Określenie płci za pomocą ultrasonografii będzie możliwe dopiero pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży [6]. Jeśli jednak rodzice zdecydują się na wykonanie nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA, wtedy poza dokładnym sprawdzeniem zdrowia malucha w szerokim zakresie, będzie można poznać także płeć dziecka na bardzo wczesnym etapie, bo już po 10. tygodniu ciąży [7].


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/8-tydzien-ciazy-przebieg-i-objawy-rozwoj-dziecka

2. https://www.pampers.com/en-us/pregnancy/pregnancy-calendar/8-weeks-pregnant

3. https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/8-weeks-pregnant#baby-development

4. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-i-kiedy-rozwijaja-sie-zmysly-dziecka

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/obowiazkowe-usg-w-ciazy

6. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/kiedy-widac-plec-dziecka

7. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/zakres-badania/ustalenie-plci-dziecka-jak-test-nifty-pro-ustala-plec-dziecka/

 

Oceń

Data publikacji: 07/05/2022, Data aktualizacji: 09/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *