Echo serca płodu

Echo serca płodu

echo serca płodu

Echo serca płodu jest wykonywane, gdy lekarz podejrzewa u dziecka wadę serca lub zaburzenia rytmu serca. Dzięki niemu lekarz może ocenić budowę serca oraz sprawdzić, czy pracuje prawidłowo. Echo serca jest całkowicie nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, dlatego przyszłe mamy nie powinny się go obawiać.

Spis treści:

1. Jak wykonuje się echo serca płodu?
2. Echo serca płodu – wskazania
3. Często zadawane pytania

Jak wykonuje się echo serca płodu?

Echo serca płodu to inaczej echokardiografia. Badanie to przypomina USG. W jego trakcie lekarz przesuwa specjalną głowicę emitującą ultradźwięki po posmarowanym żelem brzuchu ciężarnej. Dzięki temu może on uzyskać dokładny obraz serca płodu. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Podczas wykonywania echo serca lekarz może wykryć u płodu arytmię, wady serca oraz wady zastawek.
Echo serca płodu z reguły jest wykonywane około 24-25 tygodnia ciąży. W uzasadnionych przypadkach może być wykonane wcześniej.

Zobacz również: Wady letalne płodów – diagnostyka i leczenie, przykłady

Echo serca płodu – wskazania

Echo serca płodu nie jest badaniem, które wykonuje się u każdej ciężarnej. Lekarz zaleca je jedynie w przypadku płodów, u których podejrzewa wadę serca lub zaburzenia rytmu jego pracy. Najczęściej echo serca wykonuje się u dzieci, u których podejrzewa się:

• Nieprawidłowości w innych badaniach serca
• Wady genetyczne
• Zmniejszoną przezierność karkową

Badanie jest także wskazane, jeśli ciężarna choruje na cukrzycę ciążową, fenyloketonurię, choroby tkanki łącznej lub zaburzenia autoimmunologiczne. Echo serca płodu powinna także wykonać ciężarna, która ma już dziecko z wadą serca lub ma w bliskiej rodzinie osobę z tego typu wadą.

Wskazaniem do wykonania echo serca płodu jest również przyjmowanie przez ciężarną niektórych leków. Badanie to powinny wykonać kobiety w ciąży stosujące leki przeciwkonwulsyjne lub doustne leki przeciwtrądzikowe.

Zobacz również: Badanie USG serca u płodu

Często zadawane pytania

1. Po co wykonywać echo serca płodu?

Echo serca płodu wykonuje się w celu wykrycia wad serca, arytmii oraz wad zastawek. Badanie to jest wykonywane tylko w przypadku podejrzenia takich nieprawidłowości.

2. Ile kosztuje badanie echa serca płodu?

Wykonanie echa serca płodu wiąże się z kosztem 400-500 zł. Badanie to może również być refundowane przez NFZ. Potrzebne jest wtedy stosowne skierowanie.

3. Kto może wypisać skierowanie na echo serca płodu?

Skierowanie na echo serca płodu wystawia lekarz prowadzący ciążę. W skierowaniu musi znaleźć się informacja o wskazaniach do badania.

4. Jak długo trwa echo serca płodu?

Echo serca płodu trwa około 20-60 minut.

5. Kiedy badać tętno płodu?

Tętno płodu za pomocą detektora możemy mierzyć samodzielnie od 10-12 tygodnia ciąży. Urządzenie to nie zaszkodzi ciąży, dlatego tętno płodu możemy mierzyć nawet codziennie.


Źródła:

1.https://zdrowie.parenting.pl/echo-serca-plodu

2.https://badanieprenatalne.com/czym-jest-echo-serca-plodu/

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *