Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

zatrucie ciążowe

Zatrucie ciążowe (inaczej gestoza) wymaga pilnej interwencji lekarskiej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Co to za choroba? Jakie są jej przyczyny i objawy? Na czym polega diagnostyka i leczenie gestozy? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Zatrucie ciążowe – co to za choroba? Jakie są przyczyny?
  2. Zatrucie ciążowe (gestoza) – objawy
  3. Zatrucie ciążowe (gestoza) – diagnostyka i leczenie
  4. Zatrucie ciążowe – profilaktyka

Zatrucie ciążowe – co to za choroba? Jakie są przyczyny?

Zatrucie ciążowe (gestoza) to jedno z najczęstszych powikłań ciąży, które kończy się zgonem matki oraz/lub płodu [1]. Wyróżniamy dwa typy zatrucia ciążowego – wczesny i późny [1] [2]. Gestoza wczesna wynika ze zmian hormonalnych, pojawia się w pierwszej połowie ciąży i mija samoistnie. Natomiast gestoza późna pojawia się po 20. tygodniu ciąży, w jej przebiegu może dojść do wystąpienia stanu przedrzucawkowego lub, jeśli nie podjęto odpowiedniego leczenia, niebezpiecznej dla dziecka i matki rzucawki ciążowej.

Dokładna etiologia gestozy nie jest znana, ale znane są czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego. Należą do nich [1] [2] [3]:
ciąża mnoga,
ciąża zaśniadowa,
• ciążowa choroba trofoblastyczna,
• choroby nerek przed ciążą;
• choroby tkanki łącznej,
• choroby wątroby,
• cukrzyca,
• dodatni wywiad rodzinny w kierunku gestozy,
• konflikt serologiczny,
• nieprawidłowo zbilansowana dieta,
• pierwsza ciąża,
• wielowodzie,
• wystąpienie nadciśnienia w poprzedniej ciąży,
• zmiany w gospodarce hormonalnej towarzyszące ciąży.

Zobacz również: Zapobieganie zakażeniom paciorkowca w ciąży

Zatrucie ciążowe (gestoza) – objawy

Gestoza posiada charakterystyczny obraz kliniczny. Objawy zatrucia ciążowego to [1] [3]:
• białkomocz,
• nadciśnienie tętnicze krwi – pierwotne lub indukowane ciążą,
• uogólnione obrzęki – oprócz kończyn dolnych obejmują one także twarz, kończyny górne oraz brzuch.
Początkowo ma miejsce stan przedrzucawkowy, natomiast gdy nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, dochodzi do rozwoju drugiego, bardzo niebezpiecznego etapu gestozy, czyli rzucawki ciążowej.

Rzucawka ciążowa stanowi bezpośrednie zagrożenie zarówno dla ciężarnej, jak i jej dziecka. O zbliżającym się ataku mogą świadczyć objawy takie jak: bóle nadbrzusza, dalszy wzrost ciśnienia tętniczego krwi, silne zawroty i bóle głowy, uczucie niepokoju, zaburzenia widzenia oraz zaburzenia świadomości [1]. Na tym etapie dochodzi także do wystąpienia niebezpiecznych drgawek z utratą przytomności (śpiączką) [3].

Zobacz również: Przyrost masy ciała podczas ciąży – ile można przytyć?

Zatrucie ciążowe (gestoza) – diagnostyka i leczenie

Gestoza późna stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia matki i dziecka – zatrucie ciążowe może doprowadzić do zahamowania wzrostu płodu, małowodzia, przedwczesnego odklejenia łożyska, niedotlenienia, porodu przedwczesnego, a także poronienia [2]. Z tego powodu niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie.
Im szybciej lekarz zdiagnozuje zatrucie ciążowe, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie leczenie. W sytuacji, gdy dojdzie do wystąpienia gestozy, ciężarna jest bezzwłocznie hospitalizowana. Dalsze postępowanie polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety, uzupełnianiu niedoborów pokarmowych poprzez wlewy, a także podawaniu środków, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi [1]. W sytuacji, gdy ciąża jest donoszona, zwykle lekarz podejmuje decyzję o ukończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.

Zatrucie ciążowe – profilaktyka

Profilaktyka gestozy polega na prowadzeniu dzienniczka z wynikami pomiaru ciśnienia tętniczego, a także wykonywaniu wszystkich zaleconych przez lekarza badań [1]. Bardzo istotne są również nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak test PAPP-A czy też badania NIPT. Dzięki nim udaje się bowiem dokładnie sprawdzić stan zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka.

 


Źródła:
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/przyczyny-oraz-objawy-zatrucia-ciazowego-inaczej-nazywanego-gestoza
2. https://mamotoja.pl/co-to-jest-gestoza-objawy-i-zagrozenia,choroby-w-ciazy-artykul,22938,r1p1.html
3. https://medicalprogress.pl/choroby/zatrucie-ciazowe-gestoza-eph-id1444/redakcja-medical-progress-id144

Oceń

Data publikacji: 10/01/2022, Data aktualizacji: 26/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *