33. tydzień ciąży bliźniaczej - poród często jest przed czasem

33. tydzień ciąży bliźniaczej – poród często jest przed czasem

bliźniaki 33 tydzień ciąży

33. tydzień ciąży bliźniaczej to dla wielu mam, oczekujących podwójnego szczęścia, dzień rozwiązania. Jak przebiega poród w 33. tygodniu ciąży bliźniaczej? Czy wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Bliźniaki 33. tydzień ciąży – jak czuje się mama?
2. 33. tydzień ciąży bliźniaczej – waga dzieci oraz rozwój
3. Poród bliźniaków w 33. tygodniu – czy zdarza się często?
4. Poród w 33. tygodniu ciąży bliźniaczej – jak przebiega?

Bliźniaki 33. tydzień ciąży – jak czuje się mama?

Jak wygląda 33. tydzień ciąży bliźniaczej? W ciąży pojedynczej do porodu pozostało jeszcze kilka tygodni i przyszła mama może odczuwać wiele ciążowych dolegliwości, w związku z dużym rozmiarem dziecka. W ciąży mnogiej jest jeszcze trudniej, ponieważ kobieta nosi nie jedno, ale aż dwoje dzieci. Kobieta może cierpieć na zadyszkę, mogą u niej wystąpić także: ból kręgosłupa, obrzęki nóg oraz trudności związane ze snem [1].

33. tydzień ciąży bliźniaczej – waga dzieci oraz rozwój

Bliźniaki 33. tygodnia ciąży doskonale widzą i słyszą, mają także dobrze rozwiniętą korę mózgową oraz wykształcone pęcherzyki płucne [2]. Mimo że przybieranie na wadze w przypadku bliźniąt jest wolniejsze niż w ciąży pojedynczej, to i tak jest imponujące. W 33. tygodniu ciąży bliźniaczej waga obu dzieci może wynieść do około 2 kg w przypadku każdego z nich, czyli nawet do 4 kg [3].

Zobacz również: Rozstęp mięśni brzucha a druga ciąża

Poród bliźniaków w 33. tygodniu – czy zdarza się często?

Brzuch w 33. tygodniu ciąży bliźniaczej jest tak duży, że nawet najprostsze czynności mogą sprawiać ciężarnej wiele trudności. Znajdujące się wewnątrz

dzieci wcale nie mają łatwiej — jest im coraz ciaśniej. Z tego powodu ciąża bliźniacza rzadko kończy się w planowanym terminie porodu, zwykle narodziny następują szybciej. Większość bliźniaków przychodzi na świat pomiędzy 32. i 37. tygodniem [4].

Zobacz również: Ciąża po 35 roku życia: jakie badania, na co uważać, jak się przygotować?

Poród w 33. tygodniu ciąży bliźniaczej – jak przebiega?

Poród bliźniaków w 33. tygodniu ciąży często kończy się cesarskim cięciem. Istnieje również możliwość urodzenia pierwszego dziecka naturalnie, natomiast drugiego przez cesarskie cięcie [5]. Jeżeli bliźnięta rozwijają się prawidłowo i pierwsze z nich jest położone główkowo (drugie często zmienia pozycję na prawidłową po wydaniu na świat pierwszego), to zwykle nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego [6]. Cesarskie cięcie jest zawsze metodą z wyboru w przypadku ciąż bliźniaczych jednoowodniowych, ze względu na ryzyko splątania się pępowin. Poród w 33. tygodniu ciąży bliźniaczej może przebiegać szybciej niż w przypadku ciąży pojedynczej [7]. Co ciekawe, drugie dziecko rodzi się średnio około 17 minut po pierwszym [6].


Źródła:

1. https://mamotoja.pl/ciaza-kalendarz/tydzien-33-r6/ [dostęp: 24.08.2022 r.]

2. https://www.medme.pl/artykuly/ciaza-blizniacza-tydzien-po-tygodniu-kalendarz-data-porodu,72954.html [dostęp: 24.08.2022 r.]

3. https://hellomama.pl/ciaza/ciaza-blizniacza-tydzien-po-tygodniu/ [dostęp: 24.08.2022 r.]

4. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C411073%2Cporod-blizniakow-najlepiej-w-37-tygodniu-ciazy.html

5. https://hipp.pl/ciaza/poradnik/ciaza-mnoga

6. https://pulsmedycyny.pl/ciaza-mnoga-nie-musi-byc-przeciwwskazaniem-do-porodu-naturalnego-1156145

7. https://www.medme.pl/internetowa-szkola-rodzenia/artykuly/33-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy-waga-dziecka-porod,69315.html

 

 

Oceń

Data publikacji: 29/08/2022, Data aktualizacji: 30/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *