Rozstęp mięśni brzucha a druga ciąża

rozejście mięśnia prostego brzucha ciążą

Rozstęp mięśni brzucha to normalne zjawisko w ciąży. Doświadcza go aż 90% kobiet ciężarnych. Po porodzie powinien on stopniowo zanikać. Niestety nie dzieje się tak w każdym przypadku. Wielu kobiet rozejście mięśnia prostego brzucha spowodowane ciążą nie opuszcza po porodzie. Jak sobie z tym poradzić? Czy trzeba się go pozbyć przed zajściem w drugą ciążę? Sprawdź w poniższym tekście!

Spis treści:

1. Czym jest rozstęp mięśni brzucha w ciąży?
2. Rozejście mięśni brzucha ciążą – czynniki ryzyka
3. Leczenie rozejścia mięśni brzucha

Czym jest rozstęp mięśni brzucha w ciąży?

Rozejście mięśnia prostego brzucha w ciąży to fizjologiczny stan, do którego dochodzi około 37 tygodnia ciąży. Dziecko jest już wtedy dość duże i ciągle rośnie, dlatego mięśnie muszą zrobić mu miejsce. Ich rozejście jest możliwe dzięki rozluźnieniu kresy białej. Jest to pasmo tkanki łącznej, w którym łączą się mięśnie proste brzucha.

Mięśnie brzucha zaczynają się schodzić po porodzie. Po rozstępie nie powinno być śladu do 24 tygodnia, ale nie zawsze się tak dzieje. Nie musimy jednak czekać aż 24 tygodnie. Kobiety od razu po porodzie mogą sprawdzić, czy ich mięśnie brzucha mogą się zejść:

● Rozejście mięśnia prostego brzucha na 1 palec, czyli 1-2 cm to normalny stan po ciąży.
Rozejście mięśnia prostego brzucha powyżej 3 cm powinno zostać skonsultowane z fizjoterapeutą, ponieważ mięśnie mogą nie wrócić samoistnie do pierwotnego stanu.
Rozejście mięśnia prostego brzucha powyżej 7 cm stanowi wskazanie do operacji

Rozejście mięśni brzucha ciążą – czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do rozejścia mięśni brzucha to:

Ciąża mnoga
● Duża masa ciała dziecka
● Nieprawidłowa postawa ciała
● Zbyt mała ilość ruchu w ciąży
● Dźwiganie ciężkich przedmiotów
● Zła kondycja mięśni dna miednicy

Leczenie rozejścia mięśni brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha na 1 palec nie wymaga leczenia. Większy rozstęp wymaga odpowiedniej terapii. Jakiej? Każdy przypadek ocenia się indywidualnie. Warto na początku udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Oceni on stan mięśni brzucha po porodzie i rozpocznie fizjoterapię lub skieruje pacjentkę do lekarza.

W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne. Zwykle wykonuje się je laparoskopowo w znieczuleniu ogólnym.
Rozejście mięśnia prostego brzucha a druga ciąża

Jeśli podczas ciąży doszło do rozejścia mięśni prostego brzucha, to niemal na pewno pojawi się ono także w trakcie kolejnej ciąży. Warto jednak się do niej odpowiednio przygotować, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępu. W tym celu warto przede wszystkim dać sobie czas na dojście do siebie po ciąży i porodzie przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko.

W trakcie planowania drugiej ciąży warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pomoże nam odpowiednio się do niej przygotować tak, aby uniknąć rozstępu mięśni brzucha.

Oceń

Data publikacji: 24/07/2022, Data aktualizacji: 25/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *