Druga ciąża? To może Cię zaskoczyć Badaniaprenatalne.pl

Druga ciąża? To może Cię zaskoczyć

druga ciąża

Przeszłaś już przez pierwszą ciążę i myślisz, że nic Cię nie zdziwi? Nic bardziej mylnego! Druga ciąża może być zupełnie inna… Oczywiście wszystko zależy od Twojego organizmu, sytuacji i innych czynników. Sprawdź, co może Cię zaskoczyć.

Większa świadomość
Mniej czasu dla siebie
Szybsze odczuwanie ruchów dziecka
Mniej zakupów
Silniejsze skurcze przepowiadające

Druga ciąża – jesteś bardziej świadoma

Już tak bardzo nie stresujesz się każdym ruchem dziecka, nie szukasz tak wielu porad w internecie i nie dzwonisz w środku nocy do mamy czy położnej. Jesteś bardziej świadoma zmian, które zachodzą w Twoim organizmie i z większym luzem podchodzisz do wszystkich aktywności. Znasz też już oznaczenia obecne na wynikach badań i wiesz, co Cię czeka, więc przesadnie się nie stresujesz.

Druga ciąża – mniej skupiasz się na sobie

W pierwszej ciąży pewnie bardzo się o wszystko martwiłaś, więc wolałaś odpoczywać i nie nosić nawet lekkiej siatki z zakupami. Mogłaś pozwolić sobie na zachcianki i więcej czasu dla siebie. Teraz pierwsze dziecko jest dla Ciebie najważniejsze – przecież musisz się nim zajmować i nie ma znaczenia to, że znów jesteś w stanie błogosławionym! Wydaje Ci się też, że druga ciąża mija znacznie szybciej. Masz po prostu mniej czasu na to, żeby rozmyślać i odpoczywać.

Druga ciąża – możesz szybciej czuć ruchy dziecka

I to nie dlatego, że maluch zaczyna ruszać się wcześniej. Po prostu teraz wiesz, czego się spodziewać. W pierwszej ciąży dziwne bulgotanie, motylki czy inne odczucia wiązałaś najpewniej z niestrawnością i kłopotami żołądkowymi. Teraz wiesz, że to właśnie Twój maluch. Ruchy dziecka w pierwszej ciąży odczuwalne są zwykle w 20-22 tygodniu ciąży, a w kolejnej – 2-4 tygodnie szybciej.

Druga ciąża – mniej zakupów

Wiele ubranek, zabawek i przedmiotów codziennego użytku masz po prostu po pierwszym dziecku. Prawdopodobnie niektórych tych rzeczy w ogóle wcześniej nie użyłaś – maluchy przecież tak szybo rosną! Masz też już swoje sprawdzone produkty, pieluchy, sklepy czy kosmetyki.

Zobacz też: Ciąża – ile trwa ten szczególny okres?

Druga ciąża – możesz mocniej czuć skurcze przepowiadające

Chodzi o skurcze Braxtona-Hicksa, które mają przygotować Twoją macicę do porodu. W drugiej ciąży możesz odczuwać je silniej, lekko boleśnie. Częstotliwość występowania tych „ćwiczeń macicy” zależy od stopnia zaawansowania ciąży – w ostatnim miesiącu mogą pojawiać się nawet co pół godziny!Oceń

Data publikacji: 02/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *