Testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 lat – nasze propozycje

testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 lat

Kobiety powyżej 35 lat są szczególnie narażone na urodzenie dziecka z wadą wrodzoną. U takich pacjentek szczególnie wskazane jest przeprowadzenie diagnostyki prenatalnej. Nie powinny one jej pomijać. Zobacz, jakie testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 są najlepsze!

Spis treści:

  1. Ciąża powyżej 35 lat a możliwe powikłania
  2. Polski program badań prenatalnych
  3. Pozostałe badania prenatalne

Ciąża powyżej 35 lat a możliwe powikłania

Istnieje dużo większe prawdopodobieństwo rozwoju wad wrodzonych u płodu, jeśli kobieta ma 35 lat lub więcej. Jedną z takich wad jest zespół Downa. U dwudziestolatki szansa na urodzenie dziecka z tą wadą wynosi zaledwie 1:1527. U 35-latki jest to już 1:356.
Większość wad wrodzonych w ciąży możemy wykryć w badaniach prenatalnych. Jest to niezależne od wieku matki, ale kobietom po 35 roku życia są one w szczególności zalecane. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy nasze dziecko rozwija się bez żadnych wad wrodzonych. Daje to przyszłym rodzicom cenny spokój.

Zobacz również: Czy testy genetyczne mogą przewidzieć zdrowie Twojego dziecka?

Polski program badań prenatalnych

W Polsce funkcjonuje program darmowych badań prenatalnych refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Kobiety powyżej 35 roku życia mogą z niego skorzystać. W ramach tego programu kobiety mogą wykonać:

• Badanie USG genetyczne – jest to badanie USG, ale wykonywane za pomocą nowocześniejszego sprzętu. Wykonuje się je między 11 i 13 tygodniem ciąży oraz między 18 a 23 tygodniem. Podczas badania wykonywane są niezbędne pomiary, dzięki którym lekarz może ocenić rozwój dziecka.
Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Dzięki niemu możemy wykryć zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.

Zobacz również: Czego ciąża Ci nie powie: najlepsze badania prenatalne dla ciężarnych

Pozostałe badania prenatalne

Kobiety w ciąży powyżej 35 lat nie muszą się zamykać jedynie na program badań prenatalnych. Poleca się im także wykonanie innych badań, takich jak testy NIPT. Dzięki temu upewnimy się w tym, że nasze dziecko jest zdrowe i będziemy mogli w spokoju oczekiwać na jego przyjście na świat.

Testy NIPT to nieinwazyjne badania prenatalne. Wykonuje się je z krwi matki, z której podczas analizy wyizolowane zostaje wolne DNA płodowe. Badania te mają dużo szerszy zakres niż USG genetyczne czy test PAPP-A. Najwięcej wad wrodzonych jest w stanie wykryć test NIFTY pro. W sumie dzięki niemu u płodu rozpoznać można aż 94 choroby. Testy NIPT umożliwiają także określenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.

Oceń

Data publikacji: 26/06/2023, Data aktualizacji: 01/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *