Czego ciąża Ci nie powie: najlepsze badania prenatalne dla ciężarnych

najlepsze badania prenatalne dla ciężarnych

Dzięki badaniom prenatalnym możesz już w trakcie ciąży dowiedzieć się, czy Twoje dziecko jest zdrowe. Pozwoli Ci to zyskać spokój i cieszyć się ciążą bez większych zmartwień. Na rynku znajdziesz oferty wielu różnych badań prenatalnych. Nie musisz oczywiście przeprowadzać wszystkich. Poniżej podpowiemy, jakie są najlepsze badania prenatalne dla ciężarnych.

Spis treści:

  1. Na czym polegają badania prenatalne?
  2. Jakie wykonać badania prenatalne?

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne to różnego rodzaju testy diagnostyczne, które wykonywane są jeszcze przed narodzinami dziecka. Dzięki nim wykryć można różnego rodzaju wady wrodzone, takie jak wady serca, zespół Downa czy wady cewy nerwowej. Tak wczesna diagnoza pozwala na rozpoczęcie odpowiedniej terapii od razu po porodzie, a w niektórych przypadkach jeszcze nawet w trakcie ciąży.

Badania prenatalne dzielą się na testy nieinwazyjne i inwazyjne. Pierwsza grupa nie wchodzi w interakcję z płodem ani jego otoczeniem. Są to badania obrazowe lub wykonywane z krwi matki. Do wykonania badań inwazyjnych potrzebny jest płyn owodniowy lub tkanki płodu.

Zobacz również: Ile razy w ciąży robi się badania prenatalne?

Jakie wykonać badania prenatalne?

W ofercie laboratoriów znajdują się różne badania prenatalne. Różnią się one nie tylko techniką wykonywania, ale także zakresem analizy. Dla przyszłych rodziców może to być dość dezorientujące. W wyborze badania pomóc może im poniższa lista:

  • Badanie USG genetyczne – to badanie powinna wykonać każda kobieta w ciąży między 11 a 13 tygodniem ciąży. Jest ono wykonywane za pomocą bardziej nowoczesnego sprzętu niż standardowe USG, dzięki czemu wykryć można wiele wad rozwojowych.
  • Test PAPP-A – jest to badanie przesiewowe wykonywane z próbki krwi matki. Dzięki niemu możemy oszacować ryzyko wystąpienia trzech najczęstszych trisomii: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  • Test NIFTY pro – jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, dzięki któremu rozpoznać można wysokie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. W sumie badanie NIFTY pro jest w stanie wykryć aż 94 choroby i na życzenie rodziców określić płeć dziecka. Do analizy potrzebna jest jedynie próbka krwi pacjentki.
  • Amniopunkcja – jest to inwazyjne badanie prenatalne. Do jego wykonania niezbędne jest pobranie próbki płynu owodniowego. Dzięki amniopunkcji potwierdzić możemy obecność nieprawidłowości wykrytych w badaniach nieinwazyjnych.
Oceń

Data publikacji: 01/06/2023, Data aktualizacji: 21/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *