Pierwsze badania prenatalne - jak się przygotować?

Jak przygotować się do testów prenatalnych?

przygotowanie do testów prenatalnych

Badania prenatalne pozwalają zdiagnozować wady wrodzone dziecka jeszcze przed porodem. Powinna się na nie zdecydować każda przyszła mama. Tak wczesna diagnoza pozwoli jej lepiej przygotować się na przyjście na świat chorego dziecka. A jak właściwie wykonuje się badania prenatalne? Jak się do nich przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Jak przygotować się do badania USG?
  2. Jak przygotować się do nieinwazyjnych badań prenatalnych z krwi?
  3. Inwazyjne badania prenatalne – jak się przygotować?

Jak przygotować się do badania USG?

USG genetyczne wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. Sam sposób przeprowadzania nie różni się od zwykłego USG. Używa się do niego po prostu nowocześniejszego sprzętu.

Do USG genetycznego nie musimy się specjalnie przygotowywać. Jedynym zaleceniem jest opróżnienie pęcherza moczowego przed badaniem. Warto także założyć wygodną bluzkę, w której bez problemu będziemy mogły uwidocznić brzuszek.

Zobacz również: Test NIFTY pro w domu – bezpiecznie, bez wizyty w przychodni w całej Polsce

Jak przygotować się do nieinwazyjnych badań prenatalnych z krwi?

Każda ciężarna w ciąży powinna wykonać również prenatalny test z krwi matki. Do wyboru ma w tym przypadku dwa rodzaje badań:

• Badanie biochemiczne (test PAPP-A) – jest to test sprawdzający stężenie białka PAPP-A we krwi. Dzięki niemu wykryć można zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Jego wykonanie nie wymaga żadnego przygotowania. Do badania nie musimy być również na czczo, chyba że pobierana jest nam krew również do innych testów, które tego wymagają.
Badania genetyczne, takie jak test NIFTY pro czy test Sanco – są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Mogą one wykryć wiele różnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Również nie wymagają one żadnego specjalnego przygotowania. Krew pobierana jest jak do zwykłej morfologii.
Przyszłe mamy powinny pamiętać, że przed każdym badaniem krwi powinny pić jak najwięcej płynów i unikać ciężkostrawnych potraw.

Zobacz również: Test NIFTY czy SANCO – które badanie wybrać? PORÓWNANIE testu NIFTY pro i testu SANCO

Inwazyjne badania prenatalne – jak się przygotować?

Nieinwazyjne badania prenatalne wykryć mogą jedynie zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka danej wady. Dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badania inwazyjnego. Najczęściej jest to amniopunkcja. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki.

Do amniopunkcji również pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać. Ważne jest jedynie opróżnienie pęcherza przed badaniem. W jego trakcie nie powinno się być na czczo, dlatego wcześniej należy zjeść posiłek.

Oceń

Data publikacji: 20/06/2023, Data aktualizacji: 23/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *