Badania prenatalne to niezwykle cenne narzędzia diagnostyczne. Pozwalają one zyskać przyszłym rodzicom spokój i pewność, że ich dziecko jest zdrowe. Wiele kobiet ciężarnych mimo tego się ich obawia. Prawdopodobnie dlatego, że nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Zobacz, co oczekiwać od badania prenatalnego!
Spis treści:
Jednym z badań prenatalnych wykonywanych w ciąży jest USG genetyczne. Różni się ono od zwykłego badania USG tym, że używa się do niego dużo bardziej nowoczesnego sprzętu. Wykonuje się je w pierwszym trymestrze ciąży, zwykle między 11 a 13 tygodniem. Jest ono wykonywane tak jak zwykłe USG – specjalna głowica przykładana jest do posmarowanego żelem brzucha.
W trakcie USG mierzone są różne parametry. Oceniana jest m.in. przezierność fałdu karkowego czy długość kości nosowej. Na podstawie pomiarów wykryte zostać mogą różne wady wrodzone, takie jak wady serca czy zespół Downa.
Zobacz również: Test NIFTY – pomyłki w badaniach NIPT są niezwykle rzadkie
Każda ciężarna powinna wykonać nieinwazyjny test przesiewowy, do którego potrzebna jest próbka krwi matki. Istnieje kilka rodzajów tego typu testów, ale najczęściej pacjentki decydują się na:
• Test PAPP-A – jest to bardzo podstawowe badanie, w którym sprawdzane jest stężenie białka ciążowego PAPP-A we krwi matki. Dzięki niemu rozpoznać można trzy podstawowe trisomie – zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
• Test NIFTY pro – jest to najszersza wersja testu typu NIPT, w którym analizuje się wolne DNA płodowe (cffDNA). Podczas analizy wykryte mogą zostać aż 94 choroby genetyczne. Na życzenie rodziców określona może zostać płeć dziecka.
Wszystkie testy przesiewowe wykrywają jedynie zwiększone ryzyko wystąpienia danej choroby u dziecka. Zawsze dla potwierdzenia diagnozy wykonać trzeba badanie rozstrzygające.
Zobacz również: Test NIFTY Standard – na czym polega badanie i jakie choroby wykrywa?
Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne. Wykonuje się go po wykryciu nieprawidłowości w USG lub testach przesiewowych. Polega ona na nakłuciu jałową igłą powłok brzusznych pacjentki i pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego.
Wiele pacjentek obawia się powikłań, które mogą pojawić się po amniopunkcji. W rzeczywistości prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych jest niewielkie. Badanie to wykonywane jest tylko przez doświadczonych lekarzy, którzy w jego trakcie dbają o bezpieczeństwo matki i dziecka.
Data publikacji: 19/06/2023, Data aktualizacji: 23/06/2023
Dodaj komentarz