Podstawowe badania w ciąży (m.in. morfologia krwi, badanie moczu czy USG) są refundowane dla każdej przyszłej mamy, a badania prenatalne – w konkretnych przypadkach.
Można skorzystać także ze świadczeń prywatnych, wykonując wszystkie lub niektóre badania na swój koszt. W czasie ciąży dostępne są też takie testy, które zawsze są odpłatne, np. badanie na ojcostwo.
Każda ciężarna ma zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną, która obejmuje m.in. morfologię krwi, USG, badanie moczu, oznaczenie Rh i grupy krwi, analizę poziomu cukru, cytologię i badanie ginekologiczne, test WR oraz badania w kierunku przeciwciał różyczki, wirusa HIV i toksoplazmozy.
Można również skorzystać z tych badań prywatnie. Wtedy ich koszt wynosi mniej więcej: 10 złotych (cena za każde z badań) za morfologię krwi, badanie moczu i badanie poziomu cukru, 100-200 złotych za USG, 40-50 złotych za cytologię i 20-30 złotych za każdy z testów na obecność przeciwciał bakterii i wirusów.
NFZ refunduje badania przesiewowe (test potrójny, test PAPP-A) i diagnostyczne (biopsja kosmówki, amniopunkcja) wtedy, gdy: ciężarna ma powyżej 35 lat, wykryto u niej lub jej partnera wadę albo aberrację chromosomalną, w jej bliskiej rodzinie lub w rodzinie partnera obecne są przypadki chorób wrodzonych, gdy poprzednie dziecko kobiety urodziło się z wadą lub urodziło się martwe i/lub w momencie, gdy nieprawidłowości zostaną wykryte podczas testów kontrolnych (np. badań biochemicznych czy USG).
Gdy przyszła mama nie znajduje się w grupie, dla której badania prenatalne są refundowane, może wykonać je prywatnie. Na początku najlepiej zrealizować badanie przesiewowe, które wskazuje na ryzyko obecności u dziecka np. zespołu Downa czy Edwardsa. Jeśli taki test wykaże nieprawidłowości, realizuje się badanie diagnostyczne.
Badania prenatalne przesiewowe (test PAPP-A bądź test potrójny) to koszt ok. 200-400 złotych. Nieinwazyjne, genetyczne testy prenatalne – NIFTY czy SANCO – kosztują natomiast od ok. 2300-2600 złotych. Cena prenatalnych badań diagnostycznych wynosi: ok. 1000-1600 złotych za amniopunkcję, ok. 1500-2000 złotych za biopsję kosmówki i ok. 700-900 zł za kordocentezę.
W ciąży lub podczas jej planowania ciężarna może wykonać też test genetyczny w kierunku trombofilii wrodzonej i badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR, którego cena to ok. 350-500 złotych (w zależności od pakietu, czasami badanie łączone jest z konsultacją z lekarzem lub może mieć przyspieszony wynik). Obecność tych schorzeń może niekorzystnie wpływać na dziecko, powodując nawet poronienie. Ze względu na to, że nie dają widocznych objawów, jedyną możliwością ich wykrycia jest właśnie badanie DNA.
Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, całkowicie pewny test na ojcostwo można wykonać jeszcze zanim dziecko się urodzi. Jego cena to ok. 2000-2500 złotych lub ok. 7000 złotych. Pierwszy wariant polega na pobraniu próbki dziecka w czasie badań prenatalnych przy jednoczesnym zbadaniu go pod kątem wad genetycznych. Drugi sposób pobierania próbek polega na pobraniu krwi matki i izolacji z niej DNA dziecka.
Zobacz też: Ile kosztują badania prenatalne?
Autor: www.badaniaprenatalne.pl
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 06/08/2019, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz