Kariotyp – czym jest i kiedy warto go zbadać?

kariotyp,Jak wygląda nieprawidłowy kariotyp, Kiedy zbadać kariotyp, Jak wygląda badanie kariotypu, Czy badanie kariotypu jest refundowane

Kariotyp jest zestawem wszystkich chromosomów człowieka. Jakiekolwiek nieprawidłowości w kariotypie powodują problemy zdrowotne (m.in. zespoły wad wrodzonych, kłopoty z poczęciem dziecka czy poronienia). Kiedy zbadać kariotyp i jak takie badanie wygląda?

  1. Jak wygląda nieprawidłowy kariotyp?
  2. Kiedy zbadać kariotyp?
  3. Jak wygląda badanie kariotypu?
  4. Czy badanie kariotypu jest refundowane?

Jak wygląda nieprawidłowy kariotyp?

Prawidłowy kariotyp składa się z 22 par autosomów i 1 pary chromosomów płci. U kobiet zapisywany jest jako 46 XX, a u mężczyzn – 46 XY. A jak wygląda nieprawidłowy kariotyp? Mogą wystąpić przede wszystkim nieprawidłowości w liczbie chromosomów, ich budowie czy strukturze.

Przykładowo: u osób z zespołem Downa występuje tzw. trisomia – obecny jest dodatkowy, trzeci, chromosom 21. Nie zawsze jednak nieprawidłowy kariotyp powoduje widoczne objawy – niektóre aberracje wiążą się np. z obecnością prawidłowej ilości materiału genetycznego, jednak przesuniętego.

Kiedy zbadać kariotyp?

Badanie kariotypu pozwala sprawdzić liczbę, budowę i strukturę chromosomów. Kiedy zbadać kariotyp? Analizę wykonuje się m.in. w sytuacji podejrzenia choroby genetycznej związanej z nieprawidłowym kariotypem, przy poronieniach i niepłodności oraz u par starających się o dziecko, które mają już potomstwo z chorobą wrodzoną lub gdy w ich najbliższej rodzinie obecne są takie nieprawidłowości.

Jak wygląda badanie kariotypu?

Z perspektywy pacjenta jest stosunkowo proste. Jak wygląda badanie kariotypu? Do badania pobierana jest najczęściej próbka krwi z żyły odłokciowej. Później laboratorium wykonuje hodowlę i bada komórki, a na wynik oczekuje się 3-4 tygodnie.

Kariotyp można zbadać też u nienarodzonego dziecka, np. na podstawie próbki płynu owodniowego pobranej w czasie amniopunkcji.

Czy badanie kariotypu jest refundowane?

Zastanawiasz się, czy badanie kariotypu jest refundowane? W określonych przypadkach może zostać wykonane w ramach NFZ – gdy genetyk zauważy ku temu podstawy (np. przy poronieniach nawykowych). Najpierw konieczne jest jednak uzyskanie skierowania do poradni genetycznej (od lekarza rodzinnego lub ginekologa), a później skierowanie na samo badanie przez genetyka.

W niektórych przypadkach jest ono refundowane również w ciąży – gdy istnieją podstawy do podejrzeń, że u dziecka obecne są nieprawidłowości związane z chromosomami.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/12/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *