4 najważniejsze fakty o poronieniach nawykowych (nawracających)

4 najważniejsze fakty o poronieniach nawykowych

poronienia nawykowe

O poronieniach nawykowych, czyli nawracających, można powiedzieć w momencie, gdy utrata ciąży nastąpiła minimum trzy razy pod rząd. Znajdujesz się w grupie kobiet, których ten problem dotyczy? Najpierw skup się na odnalezieniu jego przyczyny. Odpowiednio dobrane leczenie umożliwi Ci poczęcie i urodzenie upragnionego dziecka.

REKLAMA

1. Poronienia nawykowe często spowodowane są wadą genetyczną

Taka wada może występować u Ciebie, partnera lub u Was obojga. Innym czynnikiem genetycznym powodującym poronienia nawykowe jest trombofilia wrodzona. To genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, z powodu której możesz nie być w stanie donosić ciąży. Inne możliwe przyczyny poronienia nawykowego to m.in. zaburzenia hormonalne, wady w budowie narządów rodnych czy choroby autoimmunologiczne.

2. W przypadku poronień nawracających ważna jest kompleksowa diagnostyka

Najpierw warto wykonać proste badanie kariotypu u Ciebie i partnera, które wskaże, czy za poronienia nawykowe odpowiadają wady w DNA. Obecna u któregoś z Was (albo obojga) aberracja chromosomalna może nie dawać widocznych objawów, dlatego jej wykrycie jest możliwe tylko w czasie tego badania. Polega ono na analizie budowy, liczby, struktury etc. wszystkich Waszych chromosomów.

Także trombofilię wrodzoną wykrywa się w czasie prostego testu DNA, który analizuje konkretne geny pod kątem obecności mutacji. Wady anatomiczne wykrywają badanie ginekologiczne, USG albo laparoskopia, a zaburzenia w gospodarce hormonalnej i odpornościowej – badania krwi.

3. Leczenie poronień nawykowych powinno być dobrane indywidualnie

I to po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki. Dzięki temu terapia zostanie dopasowana do przyczyny powodującej poronienia nawykowe, co pozwoli szybciej i skuteczniej ją wyeliminować. Czasami może się okazać, że wystarczy jedynie proste leczenie, by móc cieszyć się upragnionym potomstwem.

Przykładowo, przy trombofilii wrodzonej najczęściej konieczne jest tylko przyjmowanie leku, który rozrzedza krew. Leki przepisywane są też przy problemach hormonalnych i autoimmunologicznych, a przy wadach w budowie narządów rodnych – czasami wykonuje się specjalne zabiegi.

4. Bez względu na liczbę poronień wciąż masz szanse na dziecko

Po trzech poronieniach wynosi ona aż 70%! Konieczne są jednak odpowiednia diagnostyka i dobrze dobrana terapia. Pomogą Ci one począć i urodzić w przyszłości zdrowe dziecko, więc pamiętaj, by rozpocząć te działania jak najwcześniej. Ważne jest również nastawienie psychiczne – nie zniechęcaj się i postaraj się zmniejszyć stres.

Zobacz też: Ciąża zaraz po poronieniu. Jak się przygotować?


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 16/05/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *