Badania niemowląt do 6 miesiąca życia

badania niemowląt do 6 miesiąca życia

Aktualizacja: 27 września 2017 r.

Pierwsze 6 miesięcy życia Twojego dziecka są kluczowe dla jego dalszego rozwoju. W tym czasie maluch musi być więc regularnie badany, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się okazem zdrowia. Przede wszystkim przygotuj się na częste wizyty u pediatry, w trakcie których lekarz będzie sprawdzał, czy maleństwo dobrze się rozwija.

Jako mama na pewno nie zakładasz, że Twojemu maleństwu mogłoby coś dolegać – to oczywiste! Pamiętaj jednak, że im wcześniej uda się wychwycić ewentualne nieprawidłowości, tym łatwiej jest je później leczyć. Jakie badania przechodzi niemowlę w pierwszym półroczu życia?

Spis treści:
Po urodzeniu: pierwsze testy w szpitalu
2 tydzień życia: wizyta u pediatry
2 miesiąc życia: druga wizyta pediatry, obowiązkowe szczepienia i USG bioderek
3-4 miesiąc życia: trzecia wizyta u pediatry i kolejne szczepienia
6 miesiąc życia: czwarta wizyta u pediatry, ważenie, mierzenie i szczepienia
Dodatkowe badania niemowląt

Badania niemowląt – pierwsze testy dziecko przechodzi już w szpitalu

Zaraz po narodzinach lekarze oceniają stan Twojego dziecka przy pomocy Skali Apgar. Sprawdzany jest oddech, czynność serca, koloryt skóry, napięcie mięśni i to jak maluch reaguje po wsadzeniu cewnika do noska (reakcja na bodźce). Podczas tego badania (powtarzanego w 1, 3, 5 i 10 minucie życia) dziecko może uzyskać od 0 do 2 punktów za każdą badaną cechę, czyli łącznie 10 punktów.

W dalszej kolejności lekarze sprawdzą długość ciała i wagę malucha oraz kilka podstawowych odruchów: ssania, chwytania, odruchy moro, odruch szukania, pełzania i chodzenia. Badanie odruchów jest bardzo ważne, ponieważ pozwala ocenić, czy układ nerwowy dziecka funkcjonuje jak należy. W pierwszej dobie życia neonatolog zmierzy również obwód główki Twojego dziecka, zbada brzuszek i sprawdzi, czy wszystkie narządy wewnętrzne leżą na swoim miejscu.

Ponadto osłucha jego serce i sprawdzi czy biodra oraz stópki są właściwie ułożone. Upewni się też czy podniebienie maleństwa nie uległo rozszczepowi, a kręgosłup ma prawidłową budowę. Maluch przejdzie również podstawowe badania wzroku i słuchu. 24 godziny po narodzinach noworodek otrzyma ponadto pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B).

Warto przeczytać: Badania na „Dzień dobry”

Od 1994 roku wszystkie noworodki poddaje się obowiązkowym, refundowanym przez Ministerstwo Zdrowia badaniom przesiewowym.

Pakiet tych badań obejmuje 27 różne wady wrodzone, w tym fenyloketonurię, hypotyreozę (wrodzoną niedoczynność tarczycy), mukowiscydozę czy tzw. chorobę syropu klonowego.

Dlaczego akurat te choroby zostały ujęte w programie? Ponieważ mogą być przyczyną ciężkiego upośledzenia umysłowego u dziecka, jeśli zostaną zdiagnozowane zbyt późno. Jednocześnie, bez specjalistycznych badań, trudno jest je od razu rozpoznać, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecka najczęściej nie dają jeszcze żadnych widocznych objawów.

Badania przesiewowe noworodka wykonuje się już w 3 dobie po urodzeniu. Materiałem do analizy jest kilka kropel krwi pobranych z piętki noworodka, które umieszcza się na specjalnej bibułce.

2 tydzień życia – pierwsza wizyta u pediatry

W jej trakcie lekarz osłucha Twoje dziecko i zbada mu brzuszek Na pewno wykona też pomiar masy ciała i wzrostu, by upewnić się, czy wystarczająco przybiera na wadze. Zobaczy również, czy dobrze zabliźnia mu się pępek.

Zmierzy obwód czaszki i dokładnie przyjrzy się ciemiączku. Spodziewaj się, że podczas pierwszej wizyty pediatra zada Ci mnóstwo pytań: o to, jak karmisz dziecko, czy dobrze śpi i regularnie się wypróżnia. Na pewno w ciągu 2 pierwszych tygodni opieki nam maleństwem Tobie samej do głowy przyjdzie wiele pytań. Pierwsza wizyta u pediatry jest doskonałą okazją do tego, aby je zadać. Najlepiej przygotuj sobie ich listę na kartce, dzięki temu o niczym nie zapomnisz!

Pamiętaj! Jako świeżo upieczona mama masz prawo do 6 wizyt pielęgniarki środowiskowej. Pierwsza taka wizyta powinna mieć miejsce już w pierwszym tygodniu po opuszczeniu szpitala. Możesz wówczas zapytać pielęgniarkę o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Jej zadaniem będzie z kolei pokazanie Ci jak powinna wyglądać pielęgnacja małego człowieka: jego przewijanie, karmienie, czy kąpanie.

2 miesiąc życia – druga wizyta u pediatry, USG bioderek i obowiązkowe szczepienia

Druga wizyta u pediatry często wiąże się z obowiązkowymi szczepieniami: przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (II dawka), krztuścowi, błonicy i tężcowi oraz Hib. Lekarz powinien Cię poinformować, jeśli występują jakiekolwiek przeciwwskazania do szczepień. W trakcie tej wizyty, podobnie jak podczas poprzedniej, lekarz dokładnie zważy oraz osłucha malca.

Jednym z pierwszych, a zarazem bardzo ważnym badaniem u niemowlaka jest USG bioderek. Powinno się ono odbyć, gdy dziecko skończy 6. tydzień życia, jednak przed ukończeniem 12. Jest to badanie obowiązkowe, w związku z czym każda mama dostaje na nie skierowanie od lekarza prowadzącego. Pozwala ono wykryć dysplazję stawów biodrowych.

3-4 miesiąc życia – trzecia wizyta u pediatry i kolejne szczepienia

Trzecia wizyta u pediatry powinna się odbyć mniej więcej w odstępie 6 tygodni od poprzedniej. Podczas badania, lekarz oceni czy od ostatniego spotkania Twoje maleństwo poczyniło postępy w rozwoju i czy zyskało dodatkowych kilogramów.

Jeśli stwierdzi, że dziecko jest zdrowe i nie ma żadnej infekcji, będziesz mogła iść z nim na szczepienia: II dawka przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi oraz Hib, a także I dawka szczepionki przeciwko chorobie Heinego- Medina (polio).

6 miesiąc życia – czwarta wizyta u pediatry, ważenie mierzenie i kolejne dawki szczepionek

Czwarta wizyta u pediatry swoim przebiegiem w zasadzie niczym nie różni się od poprzednich. Dziecko jest ważone i mierzone. Lekarz sprawdza, czy maluch prawidłowo się rozwija i przede wszystkim, czy nie ma żadnej infekcji. Jest to bowiem wizyta, po której dziecko dostaje kolejne, trzecie już, dawki szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi Hib, a także II dawkę przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Badania niemowląt – poza podstawowymi, warto zrobić jeszcze dodatkowe

Do Polski weszło ostatnio zupełnie nowe badanie przesiewowe, dedykowane niemowlętom i małym dzieciom – test NOVA. Jest to obecnie najdokładniejsze i najbardziej kompleksowe badanie przesiewowe na świecie.

Bada dziecko pod kątem 87 rzadkich chorób genetycznych oraz jego reakcję na 32 różne leki pediatryczne – łącznie obejmuje aż 12 000 różnych mutacji w DNA.

Wczesna diagnostyka jest szalenie istotna w przypadku chorób wywołanych nieprawidłowościami w budowie genów. Zwłaszcza tych, które rozwijają się bezobjawowo nie dając większych szans na zapobieganie ich skutkom. Nieraz bardzo groźnym. Test NOVA jest narzędziem, które pomaga wykryć je na bardzo wczesnym etapie, a w kolejności, z możliwością dzisiejszej medycyny zatrzymać ich rozwój.Dr n.med. Antoni Pyrkosz, UM Rzeszów, IMiD Katowice

Jego zaletą jest to, że wykrywa wszystkie zmiany w obrębie konkretnych genów, a nie tylko te najpopularniejsze. Schorzenia, które bada test NOVA na początku nie dają zwykle żadnych widocznych objawów, a jeśli już dają, to są mało charakterystyczne – ospałość, gorączka, ulewanie, czy drgawki. Mało który lekarz czy rodzic wiąże je z chorobą genetyczną. Tymczasem za te dolegliwości może odpowiadać jakaś zmiana w pojedynczym genie.

Test NOVA jest adresowany przede wszystkim dzieciom od 0 do 18 lat, urodzonym w rodzinach, gdzie była lub jest już jakaś choroba genetyczna i tym, które mają różnego typu objawy, ale nie można ustalić ich przyczyny.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 12/04/2017, Data aktualizacji: 22/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *