Jak wygląda badanie niemowląt? Zaraz po przyjściu Twojego maleństwa na świat zostanie on gruntownie przebadany przez neonatologa (lekarz pierwszego kontaktu dla noworodka). Lekarz zbada jego brzuszek, główkę, oczka, narządy płciowe, kręgosłup oraz inne narządy. Wszystko po to, aby sprawdzić czy Twoje maleństwo przyszło na świat zdrowe.
Ktoś nieprzygotowany na widok noworodka mógłby uznać, że jego czerwona, pomarszczona skórka, spłaszczona główka czy też lekki zez świadczą o tym, że nie do końca jest on zdrowy. Tymczasem taki widok jest zupełnie normalny. Dziecko rodząc się przeszło trudną drogę i nosi tego znamiona. Wszystko wróci do normy w ciągu kilku tygodni. Lekarz zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda zdrowy noworodek i oceni czy mały człowiek, z którym ma do czynienia jest zdrowy i czy prawidłowo reaguje na sygnały otaczającego go świata.
Polecamy: 5 mitów o badaniach prenatalnych
Badanie niemowląt – co sprawdzi lekarz?
- Główka
Bezpośrednio po narodzinach jest nieco zniekształcona. Aby ułatwić dziecku przejście przez wąski kanał rodny czasem przybiera wręcz szpiczasty kształt. Lekarz obejrzy dokładnie główkę Twojego maluszka, zmierzy jej obwód i zbada wielkość ciemiączka.
- Brzuszek
Lekarz sprawdzi czy wszystkie narządy w brzuszku Twojego maleństwa funkcjonują prawidłowo. Sprawdzi czy pęcherz, nerki, wątroba oraz śledziona są właściwego rozmiaru. Powiększona nerka świadczy o zablokowaniu dróg moczowych (tę wadę da się wykryć jeszcze przed narodzinami dziecka). Powiększonej wątrobie czy też śledzionie towarzyszyć może infekcja, natomiast powiększony pęcherz może świadczyć o tym, że przy ujściu zrobił się zator. Podczas badania brzuszka dziecka lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad. Zapyta o to czy dziecko zrobiło siku. Mocny strumień moczu oznacza prawidłowe funkcjonowanie nerek zaś kapanie sugeruje, że coś jest nie tak.
- Kręgosłup
Lekarz położy dziecko na brzuszku, następnie dokładnie obejrzy kręgosłup (przejedzie po nim palcem aby sprawdzić czy nie ma żadnych wybrzuszeń, guzków itp.)
- Mięśnie
Maluszek położony na brzuszku potrafi unieść główkę na kilka sekund. Leżący na pleckach noworodek powinien mieć ramiona i nóżki lekko ugięte i symetrycznie rozłożone na boki. Główka maluszka zwykle odwrócona jest na jedną stronę. W momencie gdy lekarz pociągnie dziecko za rączki do pozycji siedzącej główka nie powinna od razu bezwładnie uciekać do tyłu.
- Narządy płciowe
Lekarz dokładnie obejrzy narządy płciowe Twojego maleństwa. Jeśli masz chłopca lekarz sprawdzi, czy oba jądra znajdują się w mosznie. Czasem zdarza się, że początkowo jest tam tylko jedno. Drugie umiejscawia się tam samoistnie później (zwykle przed ukończeniem 3 miesiąca życia).U dziewczynki lekarz sprawdzi wielkość łechtaczki i ujście pochwy. Często zdarza się, że wypływa z niej biała wydzielina. Zdarza się też, że dziewczynka krwawi – wszystko to na skutek obecności hormonów mamy w jej organizmie. Objawy te ustąpią w przeciągu kilku dni.
- Skóra noworodka ma czerwony odcień. Lekarz naciśnie ją delikatnie – powinna zbieleć a po kilku sekundach znów stać się czerwona. Lekarz sprawdzi też czy u dziecka nie rozwija się żółtaczka.
- Oczka – Noworodki często mają oczka sklejone ropą. Dlatego też trzeba je przemywać przegotowaną wodą lub też roztworem soli fizjologicznej. Często są też przekrwione – jest to skutek podwyższonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych podczas narodzin. Dolegliwości te ustąpią w przeciągu kilku dni.
- Pępek – Lekarz obejrzy jak wygląda okolica pępka, sprawdzi czy nie ma objawów wskazujących na rozwój infekcji.
- Odruchy
Zdrowy noworodek powinien mieć następujące odruchy:
Odruch moro ( gdy ktoś zmienia położenie ciała noworodka reaguje gwałtownym wyprostowaniem nóżek oraz rączek)
Odruch babińskiego (na dotyk stopy maluszek reaguje wyprostowaniem paluszków oraz wykrzywieniem stópki do środka)
Odruch szukania (dotknięcie policzka noworodka powoduje u niego odwrócenie główki w tym kierunku oraz otwarcie buzi)
Odruch chodzenia (noworodek trzymany pod pachami wysuwa raz jedną, raz drugą nóżkę do przodu jakby chciał chodzić)
Odruch chwytania (gdy przyciśnie się palec do wewnętrznej strony dłoni dziecka, dłoń natychmiast się zaciska)
- Nóżki i stopy
Stopy noworodków są często zwrócone do wewnątrz a palce się krzyżują. Dzieje się tak dlatego, że przed urodzeniem było im ciasno. Lekarz obejrzy dokładnie nóżki Twojej pociechy. Sprawdzi czy maluch kopie, czy obie nóżki poruszają się symetrycznie itp. Jeśli zajdzie potrzeba skieruje Cię do ortopedy.
- Ważenie i mierzenie
Bardzo ważnym elementem pierwszego badania dziecka jest także ważenie i mierzenie. Wyniki te będą bowiem stanowiły punkt odniesienia podczas kolejnych kontroli stanu zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego dziecka.
Data publikacji: 20/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz