Pępek niemowlaka – co warto wiedzieć?

pępek niemowlaka

Maluszek wraca do domu z niewygojonym jeszcze pępuszkiem. Martwisz się, żeby nie rozwinęła się jakaś infekcja? Nie wiesz w jaki sposób pielęgnować pępek niemowlaka? Przeczytaj co warto wiedzieć na temat pępka niemowlaka, w jaki sposób o niego dbać i pielęgnować.

Czym jest pępek?

Pępek noworodka tworzy się w wyniku przeobrażenia kikuta pępowinowego i wygojenia ranki po jego odpadnięciu. Kikut to pozostałość po pępowinie – żyle, za pomocą której płód połączony był z łożyskiem matki. To dzięki niej maluszek był odżywiany w łonie matki. Za jago pomocą do płodu dostarczany był bowiem tlen oraz pożywienie a odprowadzane produkty przemiany materii. Po porodzie pępowina przestaje być potrzebna więc odcina się ją kilka centymetrów od skóry a na brzuszku maluszka pozostaje po niej kikut.
Kiedyś pępek wiązano na supełek. Dziś zakłada się na niego specjalną, plastikową zapinkę, którą lekarz usuwa po dwóch dobach. Kikut stopniowo staje się coraz twardszy, zmienia też kolor ( z niebieskawego na szary a potem na czarny) , aż w końcu samoistnie odpada.

Proces gojenia kikuta trwa około 2 tygodni (chociaż zdarza się też, że okres ten ulega znacznemu wydłużeniu). Przez cały ten czas trzeba starannie go pielęgnować i obserwować czy goi się w sposób prawidłowy.

Zobacz też: Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Pępek niemowlaka – pielęgnacja

Przez cały okres gojenia kikuta (aż do 3 dni po jego odpadnięciu) należy go kilka razy dziennie przemywać. Lekarze zalecają aby robić to rano, w ciągu dnia (po każdej zmianie pieluszki) oraz wieczorem – po kąpieli. Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych pamiętaj, żeby umyć dłonie. Pępek noworodka należy przemywać gazikiem jałowym nasączonym 70% spirytusem. W aptece dostępne są gotowe wilgotne gaziki. Zestaw do pielęgnacji możesz także przygotować sama rozcieńczając (w proporcji 2:1) spirytus spożywczy i nasączając nim gaziki jałowe.

Przemywając pępek niemowlaka najpierw trzeba delikatnie oczyścić pozostałości pępowiny a następnie lekko podważając kikut przemyć skórę pod nim (najwygodniej patyczkiem kosmetycznym). Na koniec wystarczy przetrzeć skórę na około pępka i akcja skończona!

Pępek niemowlaka – porady

Uwaga!

Bez polecenia lekarza nie smaruj pępka noworodka żadnymi maściami, kremami itp. do przemywania używaj tylko 70% roztworu spirytusu. Uważaj na pępuszek podczas kąpieli. Staraj się go nie zamoczyć (bez paniki, jeśli kapnie na niego parę kropel wody nic złego się nie stanie). Po kąpieli pępuszek niemowlęcia należy osuszyć i zdezynfekować spirytusem. Kikuta pępowiny nie powinno się też uciskać ani ocierać.

Uwaga!

Stały dostęp powietrza sprawi, że pępek noworodka szybciej się zagoi zatem nie zaklejaj go plastrami ani opatrunkami.

Oceń

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *