Dlaczego dziecko ciągle płacze [INFOGRAFIKA] - badaniaprenatalne.pl

Dlaczego dziecko ciągle płacze [INFOGRAFIKA]

płacz dziecka

Płacz dziecka jest jedynym sposobem jaki zna na to aby domagać się od Ciebie tego czego aktualnie potrzebuje. Twój maluch nie potrafi mówić a więc jest to jedyna forma komunikacji na jaką w danym momencie go stać.

Dla rodziców najważniejszym zadaniem powinno być zdiagnozowanie przyczyny niezadowolenia malucha. Początkowo może to przysparzać pewne problemy. Z czasem jednak nabierzesz doświadczenia i nauczysz się perfekcyjnie „języka płaczu”.

Rodzic powinien reagować na każdy płacz dziecka , nie mniej jednak nie ma powodów do paniki. Nie powinnaś ignorować płaczu swojej pociechy i czekać aż sama przestanie kwilić. Pamiętaj, że ta mała istotka jest całkowicie zależna od Was- rodziców. Nie reagując na jego komunikaty dajesz mu do zrozumienia, że nie może na was liczyć.

Płaczące niemowlę może chcieć Ci w ten sposób powiedzieć wiele rzeczy np. :

Mamo jestem głodny !

Płacz który rozpoczyna się od łagodnego łkania, po czym przybiera na sile aż do przeciągniętego krzyku jest niczym innym jak żądaniem o jedzenie. Po nakarmieniu maluch bardzo szybko uspokaja się.

Mamo jest mi mokro!

Boli … kłuje… !

Jednym słowem twoje dziecko dręczy kolka. O takim stanie rzeczy informuje Cię przenikliwy płacz, któremu towarzyszy podciąganie do góry nóżek. To jeden z najtrudniejszych do ukojenia typów płaczu. Kolka potrafi trapić maluch nawet przez kilka godzin dlatego też płacz również bardzo długo trwa.

Jestem zmęczony !

Żądanie snu nie objawia się zwykłym płaczem. Senny maluch jest po prostu marudny i rozdrażniony. Uspokaja się podczas delikatnego kołysania.

Boli mnie brzuszek !

Jest mi ciepło ! lub Jest mi zimno!

Mamo jestem chory !

Długotrwały płacz dziecka jest bardzo męczący i irytujący. Często młode mamy popadają w załamanie gdyż nie potrafią uspokoić swojej pociechy. Nie powinnaś w takiej sytuacji pozostawiać dziecka samego sobie. Postaraj się nie denerwować i racjonalnie podejść do problemu. Odłóż maluszka na chwilę do łóżeczka i spokojnie przeanalizuj co już wykonałaś a co zrobić jeszcze możesz.

Po pewnym czasie na pewno uda Ci się spełnić oczekiwanie swojej pociechy i przestanie ona płakać. Jeśli poddasz się emocjom, zdenerwowanie uniemożliwi Ci właściwą interpretację płaczu dziecka. Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy dziecko nie płacze po to aby utrudnić życie rodzicom.

płacz dziecka

A jeśli dziecko ma sucho, ciepło, jest najedzone a mimo to nadal płacze ?

Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce spróbuj po prostu pokazać malcowi, że jesteś przy nim. Weź go na ręce, przytul, pośpiewaj mu a nawet zatańcz z nim. Uśmiechaj się do niego, nie okazuj swej frustracji czy też zdenerwowania, maluch od razu to wyczuje. Możesz także wziąć swoją pociechę na spacer albo zafundować jej kojącą kąpiel. Jeśli jest to noworodek to owiń go ciepłym kocykiem i tul w ramionach. Twój dotyk jest najlepszym sposobem na to aby pokazać dziecku iż jest bezpieczne.


4/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *