Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego, co dalej?

Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego

Odebrałaś nieprawidłowy wynik badania prenatalnego? Lekarz ginekolog zasiał w Tobie niepewność? To normalne, że martwisz się o zdrowie swojego maluszka. Zrozumiałe jest, że chciałabyś, aby dziecko urodziło się zdrowe. Spokojnie, nieprawidłowy wynik badania prenatalnego wcale nie musi oznaczać choroby dziecka. Przeczytaj, co powinnaś zrobić w takiej sytuacji.

Wskazaniem do tego rodzaju badań jest przede wszystkim wiek matki – powyżej 35 lat, ale też obecność choroby genetycznej, u któregoś z członków rodziny. Niezależnie jednak od poziomu ryzyka wystąpienia choroby każda mama ma nadzieję, że badanie nie wykaże niczego niepokojącego, a dziecko urodzi się zdrowe. Niemniej jednak wynik testu nie zawsze jest prawidłowy. Jak należy w takim przypadku postępować?

Spis treści:
Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego a zdrowe dziecko
Co robić gdy wynik badania prenatalnego jest nieprawidłowy
Nieinwazyjne testy prenatalne o wysokiej czułości

Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego nie zawsze jest powodem do obaw!

Większość wykonywanych badań prenatalnych nie wskazuje żadnych nieprawidłowości. Nawet, gdy przesiewowe badania prenatalne wykazują na podwyższone ryzyko wady rozwojowej, badania diagnostyczne nie potwierdzają tego i dziecko rodzi się zdrowe. Statystyki pokazują, że spośród wszystkich pacjentek kierowanych na badania diagnostyczne (amniopunkcja, biopsja kosmówki) tylko u 30% potwierdza się wcześniej postawiona diagnoza. Czyli 70% ciężarnych kierowanych na tego typu testy nosi w łonie zdrowe dzieci.

Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego – co robić?

Przede wszystkim skonsultuj go ze specjalistą. Nie zawsze lekarz ginekolog potrafi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Dlatego zły wynik testu PAPP-a, USG genetycznego itp. najlepiej skonsultować z lekarzem genetykiem. Jeśli w okolicy Twojego zamieszkania nie masz dostępu do takiego specjalisty możesz zapisać się na telefoniczną konsultację. Wynik badań wysyłany jest wcześniej drogą e-mailową i w umówionym terminie lekarz kontaktuje się z Tobą na rozmowę.

Warto zdecydować się na tego typu konsultację chociażby ze względu na to, że lekarz genetyk jest w stanie zalecić inne badania, które warto wykonać czy podpowie, co dalej powinnaś zrobić. Jeśli dziecko rzeczywiście urodzi się chore pomoże Ci zrozumieć jego schorzenie i podpowie, jak zadbać o komfort jego życia.
badanie wes w ciążybadanie wes w ciąży

Przeczytaj wypowiedź eksperta: Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Są jeszcze nieinwazyjne testy prenatalne…

Odebrałaś nieprawidłowy wynik testów przesiewowych, ale obawiasz się amniopunkcji? Możesz zdecydować się na nieinwazyjny test prenatalny np. Prenatal testDNA, test NIFTY czy SANCO. Choć w wielu krajach takie badania są już powszechnie stosowane, to w Polsce nadal stanowią coś zupełnie nowego. Ta przesiewowa metoda badania polega na analizie wolnego DNA dziecka (tzw. cffDNA), wyizolowanego z krwi matki. Wykorzystuje się ją do wykrywania najczęściej występujących wad rozwojowych u dzieci (trisomii, 21, 18 i 13).

Ogromną zaletą testu NIFTY jest jego bezpieczeństwo oraz bardzo wysoka skuteczność. Wynik badania zawiera odpowiednią interpretację, która określa ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Patau oraz Edwardsa. Dokument posiada również wskazówki dalszego postępowania. Badanie to choć nadal pozostaje testem przesiewowym odznacza się dużo większą skutecznością niż np. test PAPP-a.

reklama

Badania prenatalne

Pod pojęciem badania prenatalne kryją się zarówno testy przesiewowe, jak i badania diagnostyczne zwane również rozstrzygającymi. Wykonuje się je w celu wykrycia chorób genetycznych (np. zespołu Downa, Edwardsa, Patau, Turnera itp.) i innych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Czytaj więcej o badaniach prenatalnych


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


4.4/5 - (9 głosów / głosy)

Data publikacji: 07/06/2015, Data aktualizacji: 17/07/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *