Światowy Tydzień Douli 2018 – 22-28 marca

światowy tydzień douli 2018

Kim są doule? To kobiety zapewniające profesjonalne wsparcie mamom w czasie ciąży, porodu i połogu. W dniach 22-28 marca czeka je szczególny czas – Światowy Tydzień Douli, w tym roku pod hasłem „Przy kobiecie”. Z tej okazji w całej Polsce będą odbywać się różnego rodzaju spotkania, dyskusje, pokazy filmowe i warsztaty.

Doula – czyli „służąca”

Nazwa doula pochodzi z języka starogreckiego i oznacza służącą. W USA pojawiła się pierwszy raz w latach sześćdziesiątych dla określenia kobiety wspierającej młodą mamę w opiece nad noworodkiem. Później pojęcie zostało rozszerzone także o wsparcie podczas porodu.

Badania Marshalla Klausa i Johna Kennela wykazały, że kobiety rodzące w obecności innej kobiety – życzliwej, bliskiej, oferującej ciągłe wsparcie – rzadziej korzystały ze znieczulenia lekami i rzadziej kończyły ciążę cesarskim cięciem. Towarzystwo wspierającej kobiety powodowało również skrócenie porodu.

To właśnie dlatego na całym świecie zaczęły powstawać organizacje szkolące doule (pierwsza w 1992 roku w USA). W Polsce w 2011 roku założono Stowarzyszenie DOULA w Polsce [1], z którego inicjatywy obchodzi się w naszym kraju Światowy Tydzień Douli.

Ciekawy artykuł: Pierwsze godziny po porodzie – co czeka Ciebie i dziecko?

„Przy kobiecie” – hasło, które idealnie wskazuje na rolę douli

Doula znajduje się „przy kobiecie” zarówno przed porodem, jak i w jego czasie oraz zaraz po nim. Zapewnia niemedyczne wsparcie (emocjonalne, fizyczne, psychiczne, informacyjne) i pomaga odnaleźć się w tej sytuacji. Obecność douli zwiększa poczucie bezpieczeństwa i spokoju, poprawia też znacznie komfort rodzącej.

Co dokładniej robi doula? Przed porodem spędza czasz przyszłą mamą, aby lepiej ją poznać i stworzyć więź, a także ustalić przebieg porodu i udzielić informacji na jego temat. W czasie porodu pozostaje natomiast do dyspozycji rodzącej, wspierając, chwaląc i uspokajając. Pomaga m.in. miarowo oddychać i stwarzać intymną atmosferę.

Po porodzie wspiera w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem. Doula nie podejmuje żadnych decyzji i nie udziela rad, umożliwia natomiast wejście w macierzyństwo na swój własny sposób.

To może Cię zainteresować: Doula – wsparcie fizyczne, psychiczne i emocjonalne

Światowy Tydzień Douli 2018 – zwiększenie świadomości społecznej

Światowy Tydzień Douli to nie tylko okazja do spotkania doul i podniesienia ich umiejętności w czasie różnych warsztatów. To przede wszystkim czas, w którym może wzrosnąć świadomość społeczna na temat tego szczególnego zawodu. W Polsce wciąż mało kto wie o jego istnieniu, dlatego doule zapraszają na spotkania i pokazy każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej.


[1] http://www.doula.org.pl/kim-jest-doula


Oceń

Data publikacji: 20/03/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *