Doula - czy zdecydować się na doulę przy porodzie, w czym mi to pomoże i jakie są koszty?

Doula – czy zdecydować się na doulę przy porodzie, w czym mi to pomoże i jakie są koszty?

poród z doulą

Doula jest wpisana na listę zawodów w Polsce od 2015 roku [1]. Kim jest doula i jakie są jej obowiązki? Jak wygląda poród z doulą? Ile kosztuje doula? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Kim jest doula?
2. Jak wygląda poród z doulą?
3. Poród z doulą – korzyści dla mamy i jej dziecka
4. Ile kosztuje doula?

Kim jest doula?

Doula to kobieta, która udziela wsparcia (informacyjnego, emocjonalnego oraz fizycznego) w ciąży, podczas porodu oraz w okresie połogu [1]. Obszary działań douli nakładają się z niektórymi obszarami działań położnej. O ile jednak położna ma kwalifikacje medyczne do opieki nad pacjentką w czasie porodu i ponosi odpowiedzialność za jej stan zdrowia, o tyle doula zapewnia wsparcie społeczne, które jest niezbędne w budowaniu tożsamości świeżo upieczonej mamy [2]. Aby zostać doulą, nie trzeba posiadać wykształcenia medycznego, natomiast niezbędna jest wiedza na temat stanu psychofizycznego i emocjonalnego kobiety, a także ogromna empatia i opanowanie.

Jak wygląda poród z doulą?

Poród z doulą nie wyklucza wsparcia ze strony partnera. Doula jest na miejscu, aby pomóc obojgu przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Doula nie wykonuje żadnych czynności medycznych, lecz skupia się na wsparciu informacyjnym i emocjonalnym, technikach relaksacyjnych, a także pochwałach oraz zachętach. Oferuje wsparcie, ale nie podejmuje decyzji za rodziców [1]. Jej zadaniem jest sprawienie, aby kobieta rodząca oraz jej partner, czuli się otoczeni dobrą opieką [3].

Po porodzie z doulą partnerzy mogą nadal liczyć na wsparcie, ponieważ doula pozostaje ze świeżo upieczoną mamą tak długo, jak ona tego potrzebuje [3]. Zapewnia pomoc przy czynnościach związanych z karmieniem, przewijaniem, kąpielą i usypianiem noworodka. Dba także o dobre samopoczucie, zarówno świeżo upieczonego ojca, jak i matki, minimalizując ryzyko wystąpienia depresji poporodowej czy też baby blues.

Zobacz również: Poród w domu – co warto o nim wiedzieć i ile kosztuje?

Poród z doulą – korzyści dla mamy i jej dziecka

Liczne badania naukowe dowodzą, że poród z doulą wiąże się z wieloma korzyściami. Wsparcie społeczne [1] [3]:

• powoduje, że rodząca ma mniejszą potrzebę sięgnięcia po znieczulenie lub środki przeciwbólowe,
• pozwala pogłębić więź między partnerami,
• skraca czas porodu,
• sprawia, że świeżo upieczona mama czuje się bardziej kompetentna i lepiej przygotowana do nowej roli,
• zmniejsza ryzyko konieczności użycia do porodu narzędzi takich jak kleszcze czy też próżnociąg,
• zmniejsza ryzyko zakończenia porodu cesarskim cięciem,
• zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z karmieniem piersią,
• zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka w dobrym stanie według skali Apgar.

Zobacz również: Poród naturalny po cesarskim cięciu

Ile kosztuje doula?

Pierwsze spotkanie zapoznawcze z doulą odbywa się na wczesnym etapie ciąży lub nawet jeszcze przed poczęciem, na etapie planowania. Podczas niego para określa swoje potrzeby oraz poznaje zakres usług oferowanych przez doulę. To także dobry czas na zweryfikowanie, jaka jest wizja porodu według douli oraz jakimi certyfikatami, szkoleniami i kursami może się pochwalić kandydatka. Jeśli obie strony są za nawiązaniem współpracy, podpisywana jest umowa cywilnoprawna.

Ile kosztuje doula? Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na to pytanie, wiele bowiem zależy od zakresu usług oferowanych przez doulę, a także jej kompetencji i doświadczenia. Przykładowa cena dwugodzinnego spotkania przygotowawczego razem z opieką podczas porodu i wizytą w okresie połogowym wynosi około 1400 złotych. Jeśli potrzebne są dodatkowe spotkania, np. mające na celu poprawić technikę karmienia piersią lub nauczyć korzystania z chusty do noszenia albo też technik masażu, doula może wycenić taką usługę na około 70-100 złotych za godzinę pracy, w zależności od potrzeb pary. Cena może ulec zmianie, jeśli odległość do miejsca zamieszkania klienta jest duża.


Źródła:

1. https://gdzierodzic.info/bazawiedzy/doula-kim-jest/

2. https://dziecisawazne.pl/kim-jest-doula/

3. https://mamusiowo.pl/kim-jest-doula-ile-kosztuje-czy-warto-ja-zatrudnic

 

Oceń

Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *