Dlaczego warto wykonać USG prenatalne w drugim trymestrze ciąży?

USG prenatalne – drugi trymestr ciąży

usg prenatalne drugi trymestr

USG prenatalne to badanie kluczowe dla monitorowania rozwoju dziecka. Dzięki niemu szybko możemy wykryć ewentualne nieprawidłowości. Bardzo ważne jest jego wykonanie w drugim trymestrze ciąży. Jest to tzw. badanie połówkowe. Sprawdź, dlaczego wykonanie tego badania w drugim trymestrze jest tak istotne!

Spis treści:

  1. USG prenatalne drugi trymestr – kiedy dokładnie je wykonać?
  2. USG prenatalne drugi trymestr – po co się je wykonuje?
  3. Jakie parametry sprawdza się podczas USG drugiego trymestru?
  4. USG prenatalne drugi trymestr – cena

USG prenatalne drugi trymestr – kiedy dokładnie je wykonać?

USG prenatalne w drugim trymestrze wykonać należy między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to mniej więcej jej połowa, dlatego jest ono nazwane USG połówkowym. Na tym etapie lekarz może dokładnie przyjrzeć się rozwojowi dziecka i dokładnie ocenić niezbędne parametry.

Zobacz również: USG 3D – kiedy zrobić? Na czym polega?

USG prenatalne drugi trymestr – po co się je wykonuje?

Podczas USG prenatalnego w drugim trymestrze ciąży dokładnie oceniana jest budowa anatomiczna dziecka. Dokonywane są także pomiary masy ciała oraz wzrostu płodu. Lekarz ocenia również łożysko, płyn owodniowy oraz pępowinę. Wykonuje także pomiar długości kanału szyjki macicy, dzięki czemu może określić ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego.

USG prenatalne w drugim trymestrze może być jednym z najbardziej ekscytujących momentów w trakcie ciąży. To właśnie wtedy rodzice mogą poznać płeć dziecka. Udaje się to w większości przypadków, ale nie możemy brać tego za pewnik. Niektóre dzieci w trakcie USG nie współpracują i obracają się w taki sposób, że lekarz nie jest w stanie określić płci. Nie mamy na to jednak żadnego wpływu.

Jakie parametry sprawdza się podczas USG drugiego trymestru?

W trakcie USG prenatalnego lekarz ocenia różne parametry, takie jak:

• BPD – wymiar dwuciemieniowy
• HC – obwód główki płodu
• TCD – szerokość móżdżka
• NF – fałd karkowy
• AC – obwód brzuszka płodu
• FL – długość kości udowej płodu
• HL – długość kości ramiennej płodu

Sprawdzenie wymienionych parametrów jest niezwykle ważne z punktu diagnostyki wad wrodzonych. Dzięki temu lekarz może zauważyć oznaki m.in. zespołu Downa, wad serca czy wad cewy nerwowej. W takiej sytuacji skieruje on pacjentkę na dalszą diagnostykę.

Zobacz również: USG 4D – kiedy zrobić? Czy warto?

USG prenatalne drugi trymestr – cena

USG połówkowe nie jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że jego pełny koszt ponosi pacjentka. Dokładna cena badania zależna jest od konkretnej placówki. Zwykle waha się ona jednak w przedziale od 200 do 400 zł.

Oceń

Data publikacji: 10/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *