Termin porodu - dowiedz się kiedy rodzisz - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Termin porodu

Termin porodu

Najpewniej termin porodu wylicza lekarz podczas USG między 11. a 14 tygodniem ciąży. Można spróbować zrobić to również samemu wcześniej, posługując się datą ostatniej miesiączki lub przewidywaną datą zapłodnienia. Warto zdawać sobie sprawę, że termin porodu to jedynie data przybliżona.

Termin porodu – wyznaczenie przez lekarza

Na pierwszej wizycie lekarz wyznacza przewidywany termin porodu na podstawie wywiadu. Pyta on najczęściej o datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu. W czasie USG wykonywanego między 11. a 14 tygodniem ciąży zostaje wyznaczony natomiast termin, który sprawdza się w stosunkowo dużej liczbie przypadków.

Ginekolog mierzy podczas badania CRL dziecka (długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli jego długość od czubka głowy do pupy), co pozwala określić wiek ciąży. Dane wprowadzane są do programu, który wylicza termin porodu. Wyznaczenie terminu porodu w czasie USG pozwala uzyskać dokładniejszy wynik szczególnie u kobiet o nieregularnych cyklach miesiączkowych. W pierwszym trymestrze ciąży dzieci rozwijają się bowiem podobnie, a więc długość ich ciała nie różni się.

Przeczytaj także: Uczulenie na gluten

Termin porodu na podstawie daty zapłodnienia

Długość ciąży to średnio 266 dni od daty zapłodnienia. Do zapłodnienia może dojść natomiast wyłącznie w fazie owulacji, która przebiega najczęściej ok. 14 dni od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego (przy regularnych cyklach). Znając datę zapłodnienia łatwo więc wyliczyć przewidywany termin porodu.

Najczęściej jednak tę datę ustala się jedynie w przybliżeniu, ponieważ plemniki zdolne są do przeżycia w organizmie kobiety ok. 5 dni, a komórka jajowa – 48 godzin. Z tego względu data zapłodnienia nie zawsze pokrywa się z datą stosunku. Samodzielne wyznaczenie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia nie jest możliwe, kiedy kobieta nie zna momentu zajścia w ciążę.

Termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki

Najpierw należy przypomnieć sobie datę pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego, a następnie dodać ok. 7 dni. Do otrzymanej daty dodaje się natomiast 9 miesięcy kalendarzowych. Wyznaczony termin będzie jedynie przybliżony, a w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach może w ogóle się nie sprawdzić.

Zobacz też: Co to jest celiakia

 

Przeczytaj również:

23/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Rodzina

Stara mądrość ludowa mówi, że mężczyzna ma w swoim życiu trzy zadania do wykonania –„Wybudować dom , zasadzić drzewo i spłodzić syna”. Czasy w jakich żyjemy wprowadziły pewną modyfikację tego modelu. Dom często bywa zastępowany...

Zamknij