Termin porodu - jak obliczyć samodzielnie i jak wyznacza go lekarz?Badaniaprenatalne.pl

Termin porodu

Termin porodu

Termin porodu najpewniej wylicza lekarz podczas USG między 11. a 14 tygodniem ciąży. Można spróbować zrobić to również samemu wcześniej, posługując się datą ostatniej miesiączki lub przewidywaną datą zapłodnienia. Warto zdawać sobie sprawę, że termin porodu to jedynie data przybliżona.

Termin porodu – wyznaczenie przez lekarza

Na pierwszej wizycie lekarz wyznacza przewidywany termin porodu na podstawie wywiadu. Pyta on najczęściej o datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu. W czasie USG wykonywanego między 11. a 14 tygodniem ciąży zostaje wyznaczony natomiast termin, który sprawdza się w stosunkowo dużej liczbie przypadków.

Ginekolog mierzy podczas badania CRL dziecka (długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli jego długość od czubka głowy do pupy), co pozwala określić wiek ciąży. Dane wprowadzane są do programu, który wylicza termin porodu. Wyznaczenie terminu porodu w czasie USG pozwala uzyskać dokładniejszy wynik szczególnie u kobiet o nieregularnych cyklach miesiączkowych. W pierwszym trymestrze ciąży dzieci rozwijają się bowiem podobnie, a więc długość ich ciała nie różni się.

Termin porodu na podstawie daty zapłodnienia

Długość ciąży to średnio 266 dni od daty zapłodnienia. Do zapłodnienia może dojść natomiast wyłącznie w fazie owulacji, która przebiega najczęściej ok. 14 dni od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego (przy regularnych cyklach). Znając datę zapłodnienia łatwo więc wyliczyć przewidywany termin porodu.

Najczęściej jednak tę datę ustala się jedynie w przybliżeniu, ponieważ plemniki zdolne są do przeżycia w organizmie kobiety ok. 5 dni, a komórka jajowa – 48 godzin. Z tego względu data zapłodnienia nie zawsze pokrywa się z datą stosunku. Samodzielne wyznaczenie terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia nie jest możliwe, kiedy kobieta nie zna momentu zajścia w ciążę.

Termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki

Najpierw należy przypomnieć sobie datę pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego, a następnie dodać ok. 7 dni. Do otrzymanej daty dodaje się natomiast 9 miesięcy kalendarzowych. Wyznaczony termin będzie jedynie przybliżony, a w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach może w ogóle się nie sprawdzić.

Dowiedz się więcej:

Zobacz też:


Aktualizacja 18 października 2018 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Termin porodu
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

23/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij