Przygotowanie do porodu – jak się przygotować na przyjście na świat malucha

Przygotowanie do porodu – jak się przygotować na przyjście na świat malucha

Poród to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej mamy. Jak przygotować się do porodu? Które miejsce wybrać? Czy konieczne jest fizyczne przygotowanie do porodu? Jakie dokumenty i rzeczy zabrać do szpitala? Zapraszamy do lektury wszystkie przyszłe mamy!

Spis treści:
Jak wybrać miejsce porodu?
Jakie dokumenty przygotować do szpitala?
Co warto spakować do szpitala dla mamy i noworodka?
Przygotowanie do porodu w szkole rodzenia
Jak wygląda poród i jakie badania wykonuje się po porodzie?

Przygotowanie do porodu – jak wybrać miejsce porodu?

Przygotowanie do porodu warto zacząć od wyboru miejsca, w którym zamierzamy urodzić. Najlepiej wybrać szpital, który znamy osobiście i który znajduje się w bliskiej odległości od domu. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia placówki wcześniej, lepiej sprawdzić opinie na jej temat, a także zasięgnąć informacji w szkole rodzenia.

Jak przygotować się do porodu? Warto dowiedzieć się, czy placówka oferuje różne rodzaje porodu oraz dopytać, czy w pierwszych dniach po porodzie będzie można skorzystać ze specjalnego pokoju rodzinnego, by cieszyć się narodzinami we trójkę, wraz z partnerem. Wiele mam ogląda wcześniej salę porodową. Dzięki temu, gdy już nadejdzie dzień rozwiązania, poród przebiega w mniej stresujących warunkach.

Jak przygotować się do porodu – jakie dokumenty przygotować do szpitala?

Jak przygotować się do porodu? Najważniejsze dokumenty, które należy ze sobą zabrać do szpitala to:

  • dowód osobisty,
  • karta przebiegu ciąży wraz z wynikami badań,
  • książeczka, karta lub legitymacja ubezpieczeniowa,
  • wypisy ze szpitala.

Coraz bliżej rozwiązania… Co warto spakować do szpitala dla mamy i noworodka?

Jak przygotować się do porodu? Przyda się odpowiednia wyprawka. Torbę do porodu najlepiej przygotować kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Poza ważnymi dokumentami, w torbie do porodu powinny się znaleźć także:

  • kilka ręczników,
  • kosmetyki i środki higieny osobistej,
  • kubek i sztućce,
  • poduszka,
  • podpaski poporodowe,
  • przekąski,
  • telefon komórkowy,
  • termofor żelowy,
  • ubrania do porodu,
  • ubrania i wygodne buty do ubrania po porodzie,
  • coś do czytania,
  • woda.

Poza przedmiotami, które przydadzą się przyszłej mamie, warto zadbać także o artykuły dla nowonarodzonego bobasa. W torbie do porodu powinny się znaleźć ubranka dla malucha, chusteczki higieniczne, kocyk, kosmetyki dla niemowląt, jednorazowe pieluszki, kąpielowy ręcznik, a także nosidełko. Jeśli ciężarna zdecyduje się na poród rodzinny, warto zabrać ze sobą także aparat fotograficzny lub kamerę.

Dobrą praktyką jest także rozpisanie wspólnie z partnerem planu porodu i przedstawienie go pielęgniarce położnej. Powinny się tam znaleźć informacje na temat oczekiwań przyszłej mamy wobec porodu, np. czy chciałaby ona, by na sali porodowej był dostępny prysznic lub wanna oraz, kto może przebywać na porodówce w momencie rodzenia się dziecka.

Więcej informacji: Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka

Przygotowanie do porodu w szkole rodzenia

Przygotowanie do porodu jest o wiele łatwiejsze, gdy para uczęszczała wcześniej do szkoły rodzenia. Prowadzone w niewielkich grupach zajęcia mają na celu oswoić oboje rodziców z fizjologią porodu i pomóc im przezwyciężyć lęk związany z narodzinami dziecka.

Zrozumienie, na czym polega poród, jest bardzo ważne i zwiększa szanse na urodzenie dziecka bez komplikacji. Przygotowanie do porodu to także odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim przyszła mama może się zrelaksować oraz zadbać o kondycję, co także przedkłada się pozytywnie na późniejszy przebieg porodu.

Czytaj więcej: Jak wybrać szkołę rodzenia?

Jak wygląda poród? Jakie badania wykonuje się po porodzie?

Mamy przygotowujące się do porodu często chcą wiedzieć, co je czeka, jak wygląda poród i jakie badania są wykonywane tuż po nim.

Standardowo, poród dzieli się na kilka faz, z których najdłuższa jest pierwsza, czyli rozwieranie szyjki macicy. Etap ten może trwać od 6 do 18 godzin i rozpoczyna się wraz z pojawieniem pierwszych skurczów porodowych.

Kolejne etapy to faza wydalania (która może trwać do 2 godzin) – gdy szyjka macicy jest maksymalnie rozwarta i odejdą wody, dziecko wydostaje się na zewnątrz. Następnie wydalane jest łożysko, odcina się także pępowinę. Ostatnia faza porodu to 2 godziny, które mama spędza ze swoim nowo narodzonym maluchem, pod opieką personelu szpitala, który będzie monitorował zdrowie obojga.

Po porodzie wykonywany jest test w oparciu o skalę APGAR. Jeśli wszystko jest w porządku, to kolejne badania (w tym mierzenie i ważenie) są wykonywane w trzeciej godzinie po porodzie. Więcej informacji: Pierwsze godziny po porodzie – co czeka mamę i dziecko?

Rodzice mogą zrobić także dodatkowo (prywatnie) także inne badania – wiele mam decyduje się np. na wykonanie badania DNA o szerokim zakresie, którego wynik pozwala zyskać ogromną wiedzę na temat zdrowia malucha. Badania genetyczne można wykonać od razu po porodzie, już w drugiej dobie życia. Dzięki nim rodzice mogą się dowiedzieć między innymi, czy dziecko ma dziedziczne predyspozycje do chorób metabolicznych, może być szczepione żywymi szczepionkami, nie cierpi na wrodzone niedobory odporności. Zobacz też: Badania dzieci do 6 miesiąca życia

Polecamy więcej ciekawych artykułów:


Źródła: 1. https://deverloskundige.nl/uploads/deverloskundige.nl/knov_client_downloads/36/file/Jouw_bevalling,_hoe_bereid_je_je_voor_POOLS.pdf

Autor: Alicja Hudzik

Zdjęcie: famveldman/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/09/2019, Data aktualizacji: 06/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *