Poród rodzinny – wzmocnienie, czy zagrożenie dla związku?

poród rodzinny

Poród rodzinny w ostatnich latach stał się bardzo modny. Kobiety często mówią o tym, że obecność partnera jest im potrzebna, by czuły się bezpieczniej. Mężczyźni zazwyczaj przytakują, że z wielką chęcią będą wspierać swoją partnerkę. Jednak czy zawsze są na to gotowi? Jak to przeżycie może wpłynąć na związek?

Kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Tę cudowną nowinę przekazuje partnerowi. Czują, że dzięki temu zbliżyli się do siebie jeszcze bardziej – razem szykują wyprawkę dla malucha, we dwoje uczestniczą w badaniach prenatalnych, aż tu nagle zbliża się termin porodu… I co dalej?

Spis treści:

  1. Poród rodzinny – co myślą o tym mężczyźni?
  2. Poród z mężem – jaka jest rola mężczyzny?
  3. Poród rodzinny – jak się do niego przygotować?
  4. Jak poród rodzinny może wpłynąć na związek?
  5. Porody rodzinne w czasie pandemii – czy są możliwe?

Poród rodzinny – co myślą o tym mężczyźni?

Sama myśl o porodzie rodzinnym zazwyczaj powoduje u panów mętlik w głowie. Jedna grupa kolegów opowiada, jakie to cudowne uczucie być świadkiem rodzącego się dziecka, a druga wspomina ten moment jako ciężkie, a nawet wręcz traumatyczne przeżycie z powodu widoku cierpiącej partnerki, czy powstałych w trakcie komplikacji.

Poród z mężem – jaka jest rola mężczyzny?

Z kolei dla większości kobiet poród z mężem ma olbrzymie znaczenie. Rodząca oczekuje wsparcia, zarówno psychicznego (nawet prostych słów – Jestem przy Tobie, dasz radę!), jak i fizycznego – podanie ręki przy zmianie pozycji lub pomoc w pójściu do toalety jest w takich momentach nieoceniona. Kobieta ma poczucie, że gdy partner jest blisko, zadba o jej bezpieczeństwo, intymność i o odpowiednie warunki.

Poród rodzinny – jak się do niego przygotować?

Jeśli kobieta i mężczyzna świadomie decydują się na poród rodzinny i nie jest to narzucona wola jednego z partnerów, należy się do niego po prostu odpowiednio przygotować. Gdy partner zdobędzie właściwą wiedzę o tym, jak wygląda poród, jakie ma fazy i co się może wydarzyć w trakcie, nie będzie zaskoczony jego przebiegiem, a tym bardziej widokiem np. krwi. Bardzo dużą rolę odgrywa uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia, której celem jest oswojenie pary z tematem porodu – to miejsce, w którym można uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania.
Poza tym przyszli rodzice muszą rozmawiać ze sobą o swoich potrzebach i oczekiwaniach, zarówno względem siebie, jak i samego porodu. Być może ich odczucia uzupełniają się i stanowią solidną podstawę do decyzji o wspólnym porodzie.

Jak poród rodzinny może wpłynąć na związek?

Poród rodzinny może okazać się wydarzeniem, które przyniesie parze wiele zbliżających doświadczeń. Moment przywitania dziecka jest bezcenny dla obojga – tak samo, jak wspominanie tej chwili. Dla mężczyzny to doskonały moment, by zobaczyć, jak ma dzielną partnerkę. Z kolei kobieta może poczuć jak troskliwy i opiekuńczy jest jej partner.

Niestety bywają porody bardzo trudne, które są obciążającym doświadczeniem dla pary. Szczególnie jeśli w wyniku komplikacji doświadczenie to stało się traumatyczne, może skutkować depresją, wachlarzem różnych emocji, zaburzeniami w sferze seksualnej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej szukać pomocy u specjalisty. Udawanie przed sobą, że nic się nie dzieje, z pewnością będzie szkodliwe dla związku.

Porody rodzinne w czasie pandemii – czy są możliwe?

Porody rodzinne w czasie pandemii są jak najbardziej możliwe. Decyzja w tym zakresie podejmowana jest przez kierownika szpitala, który analizuje, czy warunki danego szpitala pozwalają na izolację rodzącej i osoby jej towarzyszącej od innych pacjentek.

Oceń

Data publikacji: 29/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *