Jakie badania warto wykonać gdy dojdzie do poronienia

Jakie badania warto wykonać, gdy dojdzie do poronienia?

jakie badania warto wykonać gdy dojdzie do poronienia

Aktualizacja 7 marca 2018 r.

Do poronienia dochodzi w przypadku ok. 15% rozpoznanych ciąż. Najczęściej przyczyniają się do niego czynniki genetyczne, m.in. wady genetyczne dziecka, trombofilia wrodzona czy wady kariotypu u rodziców, a czasami również problemy hormonalne, anatomiczne, immunologiczne czy infekcje. Dowiedz się więcej na temat badań, jakie warto wykonać po utracie ciąży.

1. Badanie materiału z poronienia

Najlepiej wykonać je jako pierwsze, co często pozwala skrócić diagnostykę i szybciej uzyskać spokój. Warto zrealizować 2 badania: w kierunku wad genetycznych dziecka oraz określenie płci (wiele laboratoriów wykonuje je razem, w pakiecie).

Badanie genetycznych przyczyn poronienia

Losowe wady dziecka odpowiadają za ok. 60-80% wszystkich poronień. Są one spontaniczne i powstają jeszcze w czasie wytwarzania komórek jajowych czy plemników, w momencie zapłodnienia lub zaraz po nim. Najczęściej są całkowicie niezależne od rodziców i nie pojawiają się w następnej ciąży. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że Wasze kolejne dziecko urodzi się zdrowe.

Jeśli zdecydujecie się wykonać takie badanie zaraz po poronieniu, być może od razu poznacie przyczynę utraty ciąży, a ponadto – szybciej odzyskacie spokój i harmonię. Zaoszczędzicie również pieniądze, ponieważ nie będziecie musieli wykonywać innych badań w poszukiwaniu przyczyny poronienia.

Określenie płci po poronieniu

To badanie wykonuje się wtedy, gdy lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka w szpitalu (zwykle wtedy, gdy do poronienia doszło do przed 16 tygodniem ciąży). Ustalenie płci jest niezbędne po to, aby można było wydać kartę martwego urodzenia. Dzięki niemu możecie skorzystać z należnych praw: rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni) oraz odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych).

2. Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u kobiety

W przypadku poronień badanie to jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. [1] Trombofilia wrodzona jest genetyczną skłonnością do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów. Może jednak powodować m.in. poronienia, wewnątrzmaciczne obumarcia płodu, a także znacznie podwyższać ryzyko niebezpiecznej zakrzepicy czy innych chorób układu krążenia.

Badanie to wykonuje się na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wykonanie tego badania często zalecane jest w klinikach niepłodności oraz przez naprotechnologów.

W przypadku trombofilii wrodzonej wystarczy proste leczenie, by zwiększyć szanse na to, aby wkrótce cieszyć się upragnionym potomstwem, dlatego warto mieć świadomość obecności tej tendencji u siebie. Bardzo często laboratoria genetyczne wykonują badanie w kierunku trombofilii wraz z analizą genu MTHFR i sprawdzeniem wariantów C677T i A1298C tego genu. Mają one istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Więcej informacji o badaniu genu MTFHR

3. Badanie kariotypu rodziców

Czasami za kłopoty z donoszeniem ciąży odpowiadają wady w kariotypie rodziców (czyli zestawie wszystkich chromosomów). Dotyczą one ok. 3-6% par i mogą nie dawać widocznych objawów. Wykonując badanie kariotypu, specjalista przeanalizuje Wasze chromosomy pod względem liczby i struktury. Dzięki temu sprawdzi, czy obecne są jakiekolwiek nieprawidłowości, a następnie przedstawi szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

4. Badanie w kierunku celiakii – trwałej nietolerancji glutenu

Warto wykonać je u Was obojga. Dlaczego to takie ważne? Nieleczona celiakia aż 10 razy podwyższa ryzyko poronienia (w porównaniu z kobietami leczonymi). [2] To właśnie utrata ciąży jest w wielu przypadkach jedynym objawem tej choroby. Nieleczona celiakia wpływa także na zdrowie mężczyzn, obniżając jakość nasienia i powodując problemy z erekcją.

To wszystko wynika ze specyfiki choroby: gluten działa toksycznie na jelita, które nie mogą wchłaniać składników odżywczych. W konsekwencji pojawiają się niedobory witamin i minerałów oraz niedożywienie organizmu, który staje się zbyt słaby, m.in. na donoszenie ciąży. Niestety – aż 95% chorych nie zdaje sobie sprawy z obecności celiakii. Tymczasem test DNA i wprowadzenie leczenia (dieta bezglutenowa) to prosta droga odzyskania pełnych szans na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka.

5. Inne badania po poronieniu

Do utraty ciąży mogą przyczynić się też inne czynniki, m.in. anatomiczne, hormonalne, immunologiczne czy infekcyjne. [3] Z tego powodu po poronieniu rekomenduje się wykonanie USG narządów rodnych kobiety, dzięki któremu można wychwycić ewentualne wady w budowie jajników czy macicy. Dobrze przeprowadzić też badania hormonalne (hormonów płciowych i tarczycowych) i w kierunku przeciwciał (m.in. antyfosfolipidowych, różyczki, toksoplazmozy czy chlamydii). Warto, aby również mężczyzna przebadał swoje nasienie i wykonał podstawowe badania hormonalne czy anatomiczne.

REKLAMA

 


Zajrzyj też na poronilam.pl

poroniłam

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.

[2] Szaflarska-Popławska A., Cichańska B.A., Kupczyk K., Celiakia. Dieta bezglutenowa., Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA

[3] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/03/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *