Jakie badania warto wykonać gdy dojdzie do poronienia Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Jakie badania warto wykonać, gdy dojdzie do poronienia?

jakie badania warto wykonać gdy dojdzie do poronienia

Aktualizacja 7 marca 2018 r.

Do poronienia dochodzi w przypadku ok. 15% rozpoznanych ciąż. Najczęściej przyczyniają się do niego czynniki genetyczne, m.in. wady genetyczne dziecka, trombofilia wrodzona czy wady kariotypu u rodziców, a czasami również problemy hormonalne, anatomiczne, immunologiczne czy infekcje. Dowiedz się więcej na temat badań, jakie warto wykonać po utracie ciąży.

1. Badanie materiału z poronienia

Najlepiej wykonać je jako pierwsze, co często pozwala skrócić diagnostykę i szybciej uzyskać spokój. Warto zrealizować 2 badania: w kierunku wad genetycznych dziecka oraz określenie płci (wiele laboratoriów wykonuje je razem, w pakiecie).

Badanie genetycznych przyczyn poronienia

Losowe wady dziecka odpowiadają za ok. 60-80% wszystkich poronień. Są one spontaniczne i powstają jeszcze w czasie wytwarzania komórek jajowych czy plemników, w momencie zapłodnienia lub zaraz po nim. Najczęściej są całkowicie niezależne od rodziców i nie pojawiają się w następnej ciąży. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że Wasze kolejne dziecko urodzi się zdrowe.

Jeśli zdecydujecie się wykonać takie badanie zaraz po poronieniu, być może od razu poznacie przyczynę utraty ciąży, a ponadto – szybciej odzyskacie spokój i harmonię. Zaoszczędzicie również pieniądze, ponieważ nie będziecie musieli wykonywać innych badań w poszukiwaniu przyczyny poronienia.

Określenie płci po poronieniu

To badanie wykonuje się wtedy, gdy lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka w szpitalu (zwykle wtedy, gdy do poronienia doszło do przed 16 tygodniem ciąży). Ustalenie płci jest niezbędne po to, aby można było wydać kartę martwego urodzenia. Dzięki niemu możecie skorzystać z należnych praw: rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni) oraz odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych).

2. Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u kobiety

W przypadku poronień badanie to jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. [1] Trombofilia wrodzona jest genetyczną skłonnością do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów. Może jednak powodować m.in. poronienia, wewnątrzmaciczne obumarcia płodu, a także znacznie podwyższać ryzyko niebezpiecznej zakrzepicy czy innych chorób układu krążenia.

Badanie to wykonuje się na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wykonanie tego badania często zalecane jest w klinikach niepłodności oraz przez naprotechnologów.

W przypadku trombofilii wrodzonej wystarczy proste leczenie, by zwiększyć szanse na to, aby wkrótce cieszyć się upragnionym potomstwem, dlatego warto mieć świadomość obecności tej tendencji u siebie. Bardzo często laboratoria genetyczne wykonują badanie w kierunku trombofilii wraz z analizą genu MTHFR i sprawdzeniem wariantów C677T i A1298C tego genu. Mają one istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Więcej informacji o badaniu genu MTFHR

3. Badanie kariotypu rodziców

Czasami za kłopoty z donoszeniem ciąży odpowiadają wady w kariotypie rodziców (czyli zestawie wszystkich chromosomów). Dotyczą one ok. 3-6% par i mogą nie dawać widocznych objawów. Wykonując badanie kariotypu, specjalista przeanalizuje Wasze chromosomy pod względem liczby i struktury. Dzięki temu sprawdzi, czy obecne są jakiekolwiek nieprawidłowości, a następnie przedstawi szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

4. Badanie w kierunku celiakii – trwałej nietolerancji glutenu

Warto wykonać je u Was obojga. Dlaczego to takie ważne? Nieleczona celiakia aż 10 razy podwyższa ryzyko poronienia (w porównaniu z kobietami leczonymi). [2] To właśnie utrata ciąży jest w wielu przypadkach jedynym objawem tej choroby. Nieleczona celiakia wpływa także na zdrowie mężczyzn, obniżając jakość nasienia i powodując problemy z erekcją.

To wszystko wynika ze specyfiki choroby: gluten działa toksycznie na jelita, które nie mogą wchłaniać składników odżywczych. W konsekwencji pojawiają się niedobory witamin i minerałów oraz niedożywienie organizmu, który staje się zbyt słaby, m.in. na donoszenie ciąży. Niestety – aż 95% chorych nie zdaje sobie sprawy z obecności celiakii. Tymczasem test DNA i wprowadzenie leczenia (dieta bezglutenowa) to prosta droga odzyskania pełnych szans na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka.

5. Inne badania po poronieniu

Do utraty ciąży mogą przyczynić się też inne czynniki, m.in. anatomiczne, hormonalne, immunologiczne czy infekcyjne. [3] Z tego powodu po poronieniu rekomenduje się wykonanie USG narządów rodnych kobiety, dzięki któremu można wychwycić ewentualne wady w budowie jajników czy macicy. Dobrze przeprowadzić też badania hormonalne (hormonów płciowych i tarczycowych) i w kierunku przeciwciał (m.in. antyfosfolipidowych, różyczki, toksoplazmozy czy chlamydii). Warto, aby również mężczyzna przebadał swoje nasienie i wykonał podstawowe badania hormonalne czy anatomiczne.

REKLAMA

 


Zajrzyj też na poronilam.pl

poroniłam

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.

[2] Szaflarska-Popławska A., Cichańska B.A., Kupczyk K., Celiakia. Dieta bezglutenowa., Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA

[3] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004

Data publikacji: 11/03/2016, Data aktualizacji: 12/02/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża