Badania anatomiczne po poronieniach - USG narządu rodnego, HSC macicy i inne...

Badania anatomiczne po poronieniach

badania anatomiczne po poronieniach

Jedną z przyczyn poronienia mogą być wady w budowie anatomicznej kobiecego układu rodnego. Aby je wykryć, należy przeprowadzić następujące badania: USG narządu rodnego, HSC (histeroskopię) macicy oraz HSG (histerosalpingografię) macicy i jajowodów. Problemami z budową są m.in. zrosty wewnątrzmaciczne czy mięśniaki macicy. Szybkie wykrycie wad i wdrożenie leczenia to szansa na zdrowe dziecko w przyszłości.

Badania anatomiczne po poronieniach – USG narządu rodnego

USG dopochwowe jest badaniem, które wykonuje się jako pierwsze. Umożliwia ono sprawdzenie, czy narządy rodne zbudowane są prawidłowo. Pozwala na kontrolę m.in. pozycji, kształtu i wielkości jajników i macicy, przepływu krwi i śluzu przez narządy, a także grubości i długości szyjki macicy. W czasie badania lekarz przez pochwę wprowadza głowicę aparatu USG. Wszystko wyświetlane jest na monitorze, dzięki czemu można sprawdzić prawidłowość budowy i ewentualną obecność zmian.

USG narządu rodnego umożliwia wykrycie np. mięśniaków, zrostów, cyst czy guzów wewnątrz macicy, jej wad anatomicznych oraz niewydolności szyjki macicy.

pakiet badań po poronieniu

Badania anatomiczne po poronieniach – HSC macicy

Jeśli lekarz wykryje nieprawidłowości w czasie USG, najczęściej rozszerza diagnostykę o badanie HSC – wziernikowanie macicy. Pozwala ono sprawdzić stan jej wewnętrznych ścian, wykrywając m.in. zmiany w endometrium, nawet bardzo małe polipy, cysty czy zrosty. HSC umożliwia także pobranie wycinków tkanek, które zostaną później przeanalizowane w laboratorium. Badanie polega na podaniu znieczulenia miejscowego i wprowadzeniu tulejki histeroskopu, która posiada źródła światła i dwutlenku węgla. Aparat rozszerza ścianki macicy, co umożliwia dokładną kontrolę. Lekarz obserwuje badanie na monitorze.

Przeczytaj też:  Badania immunologiczne po poronieniach

Badania anatomiczne po poronieniach – HSG macicy i jajowodów

HSG jest badaniem rentgenowskim, które umożliwia wykonanie oceny stanu oraz budowy macicy i jajowodów. Kontroluje również ich drożność. HSG polega na podaniu kobiecie kontrastu, a później wykonaniu zdjęć rentgenowskich narządów rodnych. Przeprowadza się je po realizacji USG i wymazu z pochwy. Dzięki HSG można wykryć m.in. niewydolność macicy, zrosty w jajowodach, niedorozwój macicy, a także guzy, cysty czy polipy. Wszystkie te problemy mogą być przyczyną kłopotów z donoszeniem ciąży.

REKLAMA


Oceń

Data publikacji: 20/02/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *