Badanie płci po poronieniu - ile kosztuje? badaniaprenatalne.pl
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

Badanie płci po poronieniu – ile kosztuje?

badanie płci po poronieniu ile kosztuje

Określenie płci dziecka przy pomocy tradycyjnego USG jest możliwe dopiero ok. 16 tygodnia ciąży. Niestety czasem – z powodu poronienia – ciąża kończy się wcześniej i ustalenie jakiej płci było dziecko jest niemożliwe. W takiej sytuacji jedynie badania genetyczne będą potrafiły ją określić. Ile kosztuje i jak wykonać takie badanie?

Badania genetyczne po poronieniu – ile kosztuje ustalenie płci dziecka

Badanie genetyczne materiału z poronienia w kierunku płci dziecka kosztuje niecałe 400 zł. W tę cenę bardzo często wliczony jest też kurier, który odbiera próbki z domu lub ze szpitala i zawozi je prosto do placówki, która ma wykonać badanie. Czas realizacji wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Badanie płci po poronieniu można wykonać w dowolnym momencie zakończenia ciąży

Narządy rozrodcze rozwijają się stopniowo i są widoczne dopiero po pewnym czasie od poczęcia. Natomiast płeć genetyczna zostaje nam przypisana już w chwili połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Badanie DNA jest więc w 100 % pewne, a wynik jednoznaczny, bez względu na to, którym momencie je zrobimy.

pakiet badań po poronieniu

Badania genetyczne po poronieniu – z jakich próbek można ustalić płeć dziecka

Do badania z powodzeniem nadają się fragmenty tkanek poronnych (kosmówka, kosmki kosmówki, pępowina, przypępowinowe fragmenty łożyska albo pęcherzyk płodowy). Jeśli do poronienia doszło w domu, kobieta może zabezpieczyć takie próbki samodzielnie, korzystając z jałowego kubeczka na mocz i soli fizjologicznej.

Jeśli poronienie miało miejsce w szpitalu, to próbkę do badania powinien zabezpieczyć lekarz. Kobieta musi jednak poinformować go, że chce takie badanie wykonać i poprosić o zabezpieczenie materiału poronnego.

Co może być próbką do badania w kierunku płci dziecka po poronieniu? Najlepszym materiałem jest wspomniana już kosmówka, zabezpieczona w soli fizjologicznej. Szpital wypożycza próbki laboratorium, a to po skończonym badaniu laboratorium oddaje je z powrotem szpitalowi lub rodzicom, którzy chcą dokonać pochówku.

Badanie płci po poronieniu – w jakich sytuacjach może być pomocne

Znajomość płci dziecka jest niezbędna, jeśli rodzice chcą skorzystać ze świadczeń przysługujących im po poronieniu. Z chwilą utraty ciąży kobiecie należy się bowiem 56-dniowy urlop macierzyński po poronieniu, a jeśli dokona pochówku, to również zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł.

By matka mogła jednak skorzystać ze swoich praw, Urząd Stanu Cywilnego musi jej wydać akt urodzenia dziecka z adnotacją o śmierci. Urząd nie sporządzi jednak tego dokumentu, jeśli szpital (lub sami rodzice) nie dostarczą mu karty martwego urodzenia. Ta z kolei jest wypełniana tylko wtedy, gdy znana jest płeć dziecka.

Dowiedz się więcej: Prawa rodziców po poronieniu

Badania genetyczne po poronieniu – razem z płcią warto ustalić przyczynę poronienia

Badania genetyczne w wielu przypadkach pozwalają odpowiedzieć na pytanie: „Co było powodem poronienia?” Jest tak dlatego, że za prawie 70% wszystkich poronień odpowiadają wady genetyczne u dziecka, najczęściej polegające na błędnej liczbie chromosomów.

Ich obecność nie pozwala dziecku prawidłowo się rozwijać i w pewnym momencie ciąża ulega samoistnemu poronieniu. Wykonując badanie genetyczne materiału z poronienia, partnerzy mogą więc szybko dowiedzieć się, co było przyczyną utraty ich ciąży i przy pomocy specjalisty (najlepiej genetyka) podjąć kroki, które dadzą im szansę w niedługim czasie zostać rodzicami.


Data publikacji: 22/08/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.