Poród w 36. tygodniu ciąży

poród 36 tydzień

Poród w 36 tygodniu ciąży jest klasyfikowany jako poród przedwczesny [1] [2]. Jak przebiega rozwój dziecka urodzonego w tym terminie? Na co się przygotować? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Poród w 36 tygodniu ciąży – czy dziecko jest wcześniakiem?
  2. Poród przedwczesny – możliwe komplikacje
  3. Tydzień 36 ciąży – poród przedwczesny – na co się przygotować?
  4. Często zadawane pytania o poród w 36 tygodniu ciąży

Poród w 36 tygodniu ciąży – czy dziecko jest wcześniakiem?

Zgodnie z ogólnie przyjętą klasyfikacją, która mówi, że wcześniakiem jest każdy noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży [3], poród w 36. tygodniu ciąży jest także zaliczany do porodów przedwczesnych.

Zobacz również: Plamienie w ciąży – jak wygląda i co oznacza?

Poród przedwczesny – możliwe komplikacje

Na co trzeba się przygotować, gdy narodziny mają przypaść na 36 tydzień ciąży? Poród przedwczesny może się wiązać z wieloma komplikacjami, ponieważ wcześniak zwykle nie jest jeszcze przystosowany do samodzielnego życia poza łonem matki. Z uwagi na niedojrzałość układu oddechowego, może zaistnieć konieczność podłączenia do specjalnej aparatury medycznej i zainicjowania wentylacji mechanicznej płuc [5]. Na początku niezbędne może się okazać również karmienie za pomocą kroplówki lub żywienie przez sondę [6].

Wcześniak nie potrafi jeszcze regulować temperatury swojego ciała, więc po porodzie przedwczesnym wymaga umieszczenia w inkubatorze. U noworodka mogą także wystąpić komplikacje typowe dla wcześniaków, np. dysplazja oskrzelowo-płucna, retinopatia wcześniaków lub przetrwały przewód tętniczy [7].

Zobacz również: Ciąża zagrożona – definicja, przyczyny ciąży zagrożonej

Tydzień 36 ciąży – poród przedwczesny – na co się przygotować?

Na szczęście w przypadku porodu w 36. tygodniu ciąży nie trzeba się obawiać dużych komplikacji. Wcześniak z 36. tygodnia ciąży jest tzw. wcześniakiem średnim [1] [2] – maluch jest o wiele lepiej rozwinięty niż wcześniak skrajny (urodzony przed 32. tygodniem ciąży) lub ekstremalnie skrajny (urodzony przed 28. tygodniem ciąży). Inna klasyfikacja, stosowana przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów uznaje dzieci urodzone pomiędzy 34 tygodniem 0/7 dni a 36. tygodniem 6/7 dni za tzw. późne wcześniaki [10]. Zgodnie z tym podziałem poród przedwczesny w 36. tygodniu ciąży również wiąże się z mniejszym ryzykiem problemów zdrowotnych, ponieważ późne wcześniaki nie różnią się w dużym stopniu od dzieci urodzonych w terminie.
Wcześniak z 36. tygodnia ciąży ma już bardzo dobrze rozwinięte narządy, waży prawie 3 kg, mierzy około 50 cm i zwykle jest już gotowy do życia poza organizmem mamy [7] [9]. O ile nie wystąpią żadne komplikacje (np. związane z karmieniem), od razu po porodzie mama i jej maluch otrzymują wypis ze szpitala.

Często zadawane pytania o poród w 36 tygodniu ciąży

Czy poród w 36. tygodniu ciąży jest bezpieczny?

Tak, poród przedwczesny w 36. tygodniu ciąży jest bezpieczny – szanse na przeżycie wcześniaka z 36. tygodnia ciąży wynoszą niemal 100%.

Czy poród w 37. tygodniu ciąży jest bezpieczny?

Tak, dziecko może się urodzić w 37. tygodniu ciąży, ponieważ ma już w pełni rozwinięte narządy oraz układy.

Jaka powinna być waga dziecka w 36. tygodniu ciąży?

Waga dziecka w 36. tygodniu ciąży kształtuje się na poziomie prawie 3 kg.

Czy dziecko urodzone w 36. tygodniu jest wcześniakiem?

Tak, zgodnie z ogólnie przyjętą klasyfikacją dziecko urodzone w 36. tygodniu to wcześniak (średni lub, według Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów – późny).

 


Źródła:
1. https://wczesniak.pl/kiedy-dziecko-jest-wczesniakiem/
2. https://jestemwczesniej.pl/post/co-to-jest-wczesniactwo-definicja-i-przyczyny-wczesniactwa
3. Steer P. The epidemiology of preterm labour. BJOG: an international journal of obstetrics and gynaecology, 1–3 (2005).
4. American Academy of Pediatrics and American College of Obsterticians and Gynecologists Guidelines of Perinatal Care. 5 th Ed. American Academy of Pediatrics. Elk Grove Village. 211-220 (2005).
5. Baumert M. et al. Zaburzenia w okresie adaptacyjnym noworodków urodzonych „blisko terminu porodu”. Ginekologia Polska 82, 119-125 (2011).
6. https://www.mojniemowlak.pl/karmienie-wczesniaka/
7. Borszewska-Kornacka MK. Kompendium wiedzy o wcześniaku. Pediatria – Standardy Medyczne 10, 597-611 (2013).
8. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.11.12
9. https://mamotoja.pl/wczesniak-jak-rozwija-siewczesniak,wczesniak-artykul,3115,r1p1.html

Oceń

Data publikacji: 28/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *