Jak obliczyć datę urodzenia?

jak obliczyć datę urodzenia

Po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym wielu kobietom rodzi się w głowie jedno pytanie: kiedy moje dziecko przyjdzie na świat? Zostanie to ustalone na samym początku ciąży. Termin porodu zawsze określa lekarz na pierwszej wizycie. Kobieta może jednak wcześniej spróbować ustalić go sama. Zobacz, jak obliczyć datę urodzenia dziecka!

Spis treści:

  1. Obliczanie daty urodzenia dziecka na podstawie reguły Naegelego
  2. Określanie wieku ciąży podczas badania USG
  3. Dwie różne daty urodzenia – kiedy urodzi się dziecko?

Obliczanie daty urodzenia dziecka na podstawie reguły Naegelego

Termin porodu na początku oblicza się zwykle według reguły Naegelego. Jest to termin ustalania daty urodzenia na podstawie daty ostatniej miesiączki ciężarnej. Od pierwszego dnia krwawienia wystarczy odjąć trzy miesiące oraz dodać rok i siedem dni. W ten sposób otrzymamy datę porodu.
Reguła Naegelego sprawdza się głównie w przypadku regularnych miesiączek. U kobiet z nieregularnymi okresami wyniki obliczeń mogą być niewiarygodne.

Zobacz również: Kiedy rozpoczyna się akcja porodowa?

Określanie wieku ciąży podczas badania USG

Podczas pierwszego USG lekarz zawsze określa wiek ciąży i spodziewany termin porodu. Jest to kluczowe dla dalszego monitorowania rozwoju dziecka. Data urodzenia podczas USG powinna zostać obliczona maksymalnie do 10 tygodnia ciąży. Później nie będzie to już miarodajne.
Termin porodu podczas USG określany jest na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej dziecka, czyli tzw. parametru CRL. Pozwala on bardzo dokładnie określić wiek ciąży. Zależność parametru CRL od tygodnia ciąży przedstawia się w następujący sposób:

Zobacz również: Termin porodu

Dwie różne daty urodzenia – kiedy urodzi się dziecko?

Data urodzenia dziecka wyliczona na podstawie reguły Naegelego może nie pokrywać się z tą ustaloną podczas USG. Którą z nich należy brać wtedy pod uwagę? Wszystko zależy od tego, jak duża jest różnica między datami. Jeśli wynosi ona pięć dni lub więcej, to za termin porodu należy przyjąć datę urodzenia wyliczoną podczas USG. W innych przypadkach lepiej brać pod uwagę, tę wyliczoną według reguły Naegelego.
W rzeczywistości do wyliczonej daty porodu nie powinniśmy się zbytnio przywiązywać. Niewielki odsetek dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Data urodzenia Twojego maluszka będzie prawidłowa, jeśli przyjdzie on na świat w ciągu dwóch tygodni przed terminem i dwóch tygodni po nim.

Oceń

Data publikacji: 04/05/2023, Data aktualizacji: 26/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *