Kiedy rozpoczyna się akcja porodowa?

kiedy rozpoczyna się akcja porodowa

Skąd będę wiedziała, że to już? Kiedy jechać do szpitala? Kiedy rozpoczyna się akcja porodowa? Te pytania kłębią się w głowie każdej przyszłej mamy pod koniec ciąży. Poród, szczególnie pierwszy, może być bardzo stresujący. Podpowiemy więc dziś, kiedy rozpoczyna się akcja porodowa i kiedy jechać do szpitala!

Spis treści:

  1. Pierwsze objawy porodu
  2. Kiedy jechać do szpitala?

Pierwsze objawy porodu

Kiedy rozpoczyna się akcja porodowa? Właściwie w momencie pojawienia się pierwszych objawów porodu. Mogą one wystąpić nawet na kilka dni, a nawet tygodni przed rozwarciem szyjki macicy. Jest to pierwsza faza porodu, która w większości przypadków jest niezauważalna.
Pierwsze objawy porodu to zwykle ból w dole pleców, ucisk w dole brzucha i skurcze przepowiadające. Niedługo przed samym porodem wypada czop śluzowy. Może także pojawić się biegunka lub wymioty. Nie jest to jeszcze powód do wyruszenia do szpitala. Chociaż może to być trudne, to spróbujmy się nieco zrelaksować. Za kilka godzin czeka nas spory wysiłek.

Zobacz również: 8 miesiąc ciąży – poród tuż tuż

Kiedy jechać do szpitala?

O wyruszeniu do szpitala pomyśleć możemy, dopiero gdy skurcze będą regularne. Nie musimy jednak się spieszyć. Przyjeżdżanie do szpitala za wcześnie nie ma większego sensu. Na oddziale powinnyśmy się pojawić, dopiero gdy skurcze pojawiają się częściej niż raz na 5 minut. Zwykle trwają one mniej więcej 40 sekund. Zanim wyruszymy do szpitala, weźmy więc do ręki minutnik i sprawdźmy, czy nie jest jeszcze za wcześnie na wyjazd.

A co jeśli odejdą nam wody? W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do lekarza. Zapyta on o nasze samopoczucie i zdecyduje, czy musimy już jechać na izbę przyjęć, czy możemy zaczekać jeszcze w domu.

Druga faza porodu rozpoczyna się, gdy skurcze pojawiają się przynajmniej raz na pięć minut i stają się coraz intensywniejsze. Przyszła mama w jej trakcie odczuwa ból rozwierania szyjki macicy, kończyn dolnych oraz części krzyżowej pleców. Dokuczać może także narastające zmęczenie.
Gdy skurcze pojawiają się co 2-3 minuty rozpoczyna się trzecia, najtrudniejsza faza porodu. W jej trakcie skurcze mogą trwać nawet 90 sekund. Dochodzi w niej do pełnego, 10-centymetrowego rozwarcia szyjki macicy, a w pewnym momencie główka dziecka zaczyna się przesuwać w dół kanału rodnego. To znak, że powinnyśmy rozpocząć parcie. Już za chwilę zobaczymy naszego maluszka!

Oceń

Data publikacji: 13/03/2023, Data aktualizacji: 23/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *