Otyłość przyczyną niepłodności wśród kobiet i mężczyzn?Badaniaprenatalne.pl

Otyłość przyczyną niepłodności wśród kobiet i mężczyzn?

Otyłość przyczyną niepłodności

Redukcja masy ciała nawet o kilka procent zwiększa szanse pary na posiadanie potomstwa. Warto bowiem wiedzieć, że otyłość zaburza gospodarkę hormonalną w organizmie człowieka, co może spowodować u niego niepłodność. Dotyczy to w podobnym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Na szczęście jest to stan całkowicie odwracalny.

Jak otyłość wpływa na niepłodność u pań

Nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że hormony w organizmie kobiety zaczynają szaleć. Miesiączki stają się nieregularne lub całkowicie zanikają, pojawiają się też cykle bezowulacyjne, czyli takie, w których nie dochodzi do uwolnienia zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej. Otyłe kobiety nie tylko zmniejszają swoje szansę na ciążę.

Wzrasta u nich również ryzyko poronienia, urodzenia dziecka z wadą wrodzoną i innych patologii ciąży. Niepłodność u kobiet, na którą wpływa otyłość, jest też związana z zespołem policystycznych jajników (PCOS) – choroby objawiającej się przede wszystkim niepłodnością oraz nadmiernym owłosieniem ciała. Jajniki kobiety dotkniętej zespołem policystycznych jajników są powiększone i otorbielone.

Torbiele można zauważyć już podczas zwykłego badania USG. Dzieje się tak dlatego, że pęcherzyk Graffa zamiast dojrzeć i uwolnić komórkę jajową, umiera, a na jego miejscu pojawia się niewielka cysta.

Jak otyłość wpływa na niepłodność płodność u panów?

Wraz ze wzrostem masy ciała jakość nasienia u mężczyzny spada. Plemników w ejakulacie jest mniej, poruszają się one również wolniej niż np. u mężczyzny z prawidłową wagą. Otyłość obniża poziom testosteronu i prowadzi do wtórnej niewydolności hormonalnej jąder (hipogonadyzmu hipogonadotropowego).

Jeszcze nadwaga czy już otyłość? Jak to sprawdzić?

Wskaźnik BMI (Body Mass Index), jest najpopularniejszą i zarazem najprostszą metodą na sprawdzenie czy nasza waga jest prawidłowa. Indeks masy ciała można obliczyć korzystając z następującego wzoru:

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

 

Jak interpretować wynik:

  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – otyłość skrajna

 

informacjaWarto zapamiętać! Zbyt niska waga, podobnie jak nadwaga, może zaburzyć gospodarkę hormonalną w organizmie i utrudnić kobiecie zajście w ciążę.

Leczenie niepłodności – podstawą są dieta i ćwiczenia

Para, której niepłodność jest związana z otyłością jednego partnera (lub obojga) musi się przygotować na zmianę dotychczasowego trybu życia o 180 stopni! Dotyczy to przede wszystkim diety, która od teraz powinna być zdrowa, mniej kaloryczna oraz bogata w makro – i mikroelementy.

Spożywane do tej pory w dużych ilościach tłuszcze nasycone warto zastąpić nienasyconymi. Bogatym źródłem takiego dobrego tłuszczu będą ryby, olej roślinny czy orzechy. Dietę należy wspomagać regularnymi ćwiczeniami. Ruch doprowadzi do spadku wagi i poprawy samopoczucia.

Dowiedz się więcej: 11 sposobów na płodność, których mogłaś nie znać!

Wady genetyczne i anatomiczne, infekcje – pozostałe przyczyny niepłodności

Otyłość i zawiązane z nią zaburzenia hormonalne jest tylko jedną spośród wielu przyczyn niepłodności. Tuż za nimi znajdują się stres, nałogi, praca w szkodliwych warunkach, wiek, wady narządów rodnych, infekcje (wirusowe i bakteryjne) oraz…czynniki genetyczne. Tymi ostatnimi warto poświęcić trochę więcej uwagi.

Badania genetyczne na niepłodność

Parę z podejrzeniem genetycznej niepłodności poddaje się określonym badaniom DNA, najlepiej zleconym i skonsultowanym później w poradni genetycznej. Przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników, nieprawidłowy rozwój gonad oraz nawracające poronienia są podstawą do wykonania u pacjentki badania cytogenetycznego (badania kariotypu).

Jego celem jest określenie liczby i budowy chromosomów występujących w komórkach ciała kobiety. Badanie kariotypu powinni wykonać również mężczyźni ze stwierdzoną azoospermią lub oligoastenozoospermią. Diagnostykę genetycznej niepłodności można uzupełnić o badania genetyczne na obecność mutacji w określonych genach, np. mutacji genu CYP21A2, która wywołuje wrodzony przerost kory nadnerczy, albo CFTR – prowadzącej do niedrożności nasieniowodów i niepłodności u mężczyzn.

Przeczytaj również: Niepłodność – poradnictwo genetyczne

Według Światowej Organizacji Zdrowia z problemem nadwagi i otyłości boryka się coraz więcej osób. W statystykach przodują Amerykanie. Aż 60% mieszkańców USA jest otyłych. Europejczycy wcale nie są lepsi. Okazuje się, że na otyłość cierpi już co piąty Polak.

Natalia Jeziorska


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


 

Otyłość przyczyną niepłodności wśród kobiet i mężczyzn?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

11/02/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij