Otyłość przyczyną niepłodności wśród kobiet i mężczyzn? Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Otyłość przyczyną niepłodności wśród kobiet i mężczyzn?

Otyłość przyczyną niepłodności

Redukcja masy ciała nawet o kilka procent zwiększa szanse pary na posiadanie potomstwa. Warto bowiem wiedzieć, że otyłość zaburza gospodarkę hormonalną w organizmie człowieka, co może spowodować u niego niepłodność. Dotyczy to w podobnym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Na szczęście jest to stan całkowicie odwracalny.

Jak otyłość wpływa na niepłodność u pań

Nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że hormony w organizmie kobiety zaczynają szaleć. Miesiączki stają się nieregularne lub całkowicie zanikają, pojawiają się też cykle bezowulacyjne, czyli takie, w których nie dochodzi do uwolnienia zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej. Otyłe kobiety nie tylko zmniejszają swoje szansę na ciążę.

Wzrasta u nich również ryzyko poronienia, urodzenia dziecka z wadą wrodzoną i innych patologii ciąży. Niepłodność u kobiet, na którą wpływa otyłość, jest też związana z zespołem policystycznych jajników (PCOS) – choroby objawiającej się przede wszystkim niepłodnością oraz nadmiernym owłosieniem ciała. Jajniki kobiety dotkniętej zespołem policystycznych jajników są powiększone i otorbielone.

Torbiele można zauważyć już podczas zwykłego badania USG. Dzieje się tak dlatego, że pęcherzyk Graffa zamiast dojrzeć i uwolnić komórkę jajową, umiera, a na jego miejscu pojawia się niewielka cysta.

Jak otyłość wpływa na niepłodność płodność u panów?

Wraz ze wzrostem masy ciała jakość nasienia u mężczyzny spada. Plemników w ejakulacie jest mniej, poruszają się one również wolniej niż np. u mężczyzny z prawidłową wagą. Otyłość obniża poziom testosteronu i prowadzi do wtórnej niewydolności hormonalnej jąder (hipogonadyzmu hipogonadotropowego).

Jeszcze nadwaga czy już otyłość? Jak to sprawdzić?

Wskaźnik BMI (Body Mass Index), jest najpopularniejszą i zarazem najprostszą metodą na sprawdzenie czy nasza waga jest prawidłowa. Indeks masy ciała można obliczyć korzystając z następującego wzoru:

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

 

Jak interpretować wynik:

  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – otyłość skrajna

 

informacjaWarto zapamiętać! Zbyt niska waga, podobnie jak nadwaga, może zaburzyć gospodarkę hormonalną w organizmie i utrudnić kobiecie zajście w ciążę.

Leczenie niepłodności – podstawą są dieta i ćwiczenia

Para, której niepłodność jest związana z otyłością jednego partnera (lub obojga) musi się przygotować na zmianę dotychczasowego trybu życia o 180 stopni! Dotyczy to przede wszystkim diety, która od teraz powinna być zdrowa, mniej kaloryczna oraz bogata w makro – i mikroelementy.

Spożywane do tej pory w dużych ilościach tłuszcze nasycone warto zastąpić nienasyconymi. Bogatym źródłem takiego dobrego tłuszczu będą ryby, olej roślinny czy orzechy. Dietę należy wspomagać regularnymi ćwiczeniami. Ruch doprowadzi do spadku wagi i poprawy samopoczucia.

Dowiedz się więcej: 11 sposobów na płodność, których mogłaś nie znać!

Wady genetyczne i anatomiczne, infekcje – pozostałe przyczyny niepłodności

Otyłość i zawiązane z nią zaburzenia hormonalne jest tylko jedną spośród wielu przyczyn niepłodności. Tuż za nimi znajdują się stres, nałogi, praca w szkodliwych warunkach, wiek, wady narządów rodnych, infekcje (wirusowe i bakteryjne) oraz…czynniki genetyczne. Tymi ostatnimi warto poświęcić trochę więcej uwagi.

Badania genetyczne na niepłodność

Parę z podejrzeniem genetycznej niepłodności poddaje się określonym badaniom DNA, najlepiej zleconym i skonsultowanym później w poradni genetycznej. Przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników, nieprawidłowy rozwój gonad oraz nawracające poronienia są podstawą do wykonania u pacjentki badania cytogenetycznego (badania kariotypu).

Jego celem jest określenie liczby i budowy chromosomów występujących w komórkach ciała kobiety. Badanie kariotypu powinni wykonać również mężczyźni ze stwierdzoną azoospermią lub oligoastenozoospermią. Diagnostykę genetycznej niepłodności można uzupełnić o badania genetyczne na obecność mutacji w określonych genach, np. mutacji genu CYP21A2, która wywołuje wrodzony przerost kory nadnerczy, albo CFTR – prowadzącej do niedrożności nasieniowodów i niepłodności u mężczyzn.

Przeczytaj również: Niepłodność – poradnictwo genetyczne

Według Światowej Organizacji Zdrowia z problemem nadwagi i otyłości boryka się coraz więcej osób. W statystykach przodują Amerykanie. Aż 60% mieszkańców USA jest otyłych. Europejczycy wcale nie są lepsi. Okazuje się, że na otyłość cierpi już co piąty Polak.

Natalia Jeziorska


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


 

Data publikacji: 11/02/2016, Data aktualizacji: 16/07/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?