Leczenie operacyjne i przyczynowe niepłodności u kobiet

Leczenie operacyjne i przyczynowe niepłodności u kobiet

Leczenie operacyjne i przyczynowe niepłodności u kobiet

Leczenie operacyjne i przyczynowe niepłodności u kobiet.

Spis treści:

  1. Czym jest leczenie niepłodności kobiecej?
  2. Jak wygląda leczenie niepłodności kobiecej?
  3. Leczenie niepłodności kobiecej – sprawdź rodzaje leczenia
  4. Leczenie chirurgiczne
  5. Choroby zapalne narządów miednicy mniejszej
  6. Endometrioza
  7. Zespół policystycznych jajników
  8. Hyperprolaktynemia

Czym jest leczenie niepłodności kobiecej?

O niepłodności mówimy, gdy po roku regularnego współżycia (niezabezpieczonego żadną formą antykoncepcji), kobiecie nie udaje się zajść w ciążę. Taka sytuacja powinna skłonić parę do wizyty u specjalisty, w celu rozpoczęcia diagnostyki tego problemu. Leczenie niepłodności u kobiet zależy od jej przyczyny, a podstawą jest dokładne jej rozpoznanie. Układ rozrodczy kobiety to skomplikowany i jednocześnie delikatny system. Wystarczy, aby jeden element nie funkcjonował prawidłowo, by pojawiły się kłopoty z poczęciem dziecka.

W zależności od przyczyn, jakie wywołują niepłodność u kobiet leczenie przybiera odmienną formę. Może trwać kilka miesięcy, ale również i lat. Z tego powodu bardzo istotne znaczenie ma prawidłowa diagnostyka, gdyż źle przeprowadzona nie daje szans na skuteczne rozwiązanie problemu. Całkowicie inne leczenie wdraża się przy nieprawidłowościach w funkcjonowaniu jajowodów, natomiast zupełnie inne w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej. Sprawna i skuteczna diagnoza jest na wagę złota, szczególnie jeśli kobieta przekroczyła 35 rok życia i nie ma już czasu na pomyłki oraz błędy.

Jak wygląda leczenie niepłodności kobiecej?

Gdy dotyka kobiety niepłodność leczenie, musi być poprzedzone dokładną diagnozą, opartą o różne badania, m.in.: pogłębiony i wnikliwy wywiad lekarski, badanie ginekologiczne, badania poziomu hormonów (związanymi pośrednio i bezpośrednio z płodnością), USG macicy i jajników, wziernikowanie macicy, badanie drożności jajowodów, badania genetyczne, test postkoloidalny, laparoskopowe badanie macicy, jajników, jajowodów i inne badania, które są uzależnione od wyników wstępnych.

Leczenie niepłodności u kobiet zależy właśnie od wyników wcześniejszych analiz. Formy leczenia dzielimy na metody, które polegają na usunięciu przyczyny niepłodności lub metody, które pozwalają na zajście w ciążę oraz utrzymanie jej, w sytuacji, gdy nie ma możliwości leczenia mogącego doprowadzić do naturalnego zapłodnienia.

Leczenie niepłodności kobiecej – sprawdź rodzaje leczenia

Często kobiety niepłodność leczenie wystarcza w postaci metod, które usuwają przyczynę tego problemu. Jest to m.in. leczenie hormonalne lub leczenie farmakologiczne (antybiotyki, leki przeciwzapalne). Leczenie niepłodności u kobiet związane jest również ze zmianą stylu życia. Problemy te są często spowodowane otyłością, niedowagą, stosowaniem używek, nieodpowiednią dietą, brakiem ruchu. Inny rodzaj usuwania przyczyny niepłodności to leczenie chirurgiczne – zabiegowe, w tym laparoskopia.

Jednak, gdy podstawowe leczenie niepłodności u kobiet nie jest skuteczne lub nieodpowiednie do przyczyny, stosuje się inseminację i in vitro. Inseminacja to umieszczenie właściwie przygotowanego nasienia już bezpośrednio w macicy. Natomiast in vitro to pobranie zarówno żeńskich, jak i męskich komórek rozrodczych, połączenie ich poza ustrojem, w celu doprowadzenia do zapłodnienia. Powstały zarodek  jeszcze 5 dni rozwija się w odpowiednich warunkach laboratoryjnych, po czym umieszcza się go w macicy i tu dochodzi do jego zagnieżdżenia.

Poniżej opisujemy przykłady metod leczenia, przytaczając konkretne przyczyny niepłodności.

Leczenie chirurgiczne

Laparoskopia i histeroskopia to badania stosowane w diagnostyce niepłodności kobiety. Jeśli jednak w czasie badania rozpozna się możliwą przyczynę niepłodności, wówczas można wykonać procedury lecznicze. Najczęściej wykonuje się uwolnienie zrostów wewnątrzmacicznych, korekcje wad anatomicznych, usuwanie torbieli jajników, usuwanie mięśniaków macicy czy udrażnianie jajowodów.

Choroby zapalne narządów miednicy mniejszej

W przypadku wykrycia choroby przenoszonej drogą płciową (chlamydiozy, rzeżączki lub innych) należy zastosować odpowiednie leczenie antybiotykami, po czym należy skontrolować skuteczność leczenia. Opóźnienie rozpoczęcia leczniea w stanach zapalnych narządów miednicy mniejszej może zwiększyć ryzyko powstawania zrostów i późniejszej niepłodności.

Endometrioza

Endometriozę, czyli występowanie endometrium poza jamą macicy można leczyć farmakologicznie, chirurgicznie lub za pomocą obu tych metod. Leczenie farmakologicznie polega m.in. na podawaniu danazolu, leku o działaniu androgennym hamującym owulację. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu nieprawidłowej tkanki gruczołowej z miejsc, gdzie nie powinna się znajdować.

Zespół policystycznych jajników

W leczeniu zespołu policystycznych jajników stosuje się leczenie farmakologiczne lub operacyjne. W celu wywołania owulacji stosuje się klomifen, gonadotropinę LJ-Rh lub leki antykoncepcyjne i antyandrogenowe, które mają na celu przywrócenie regularnych miesiączek. W przypadku niepowodzenia leczenia farmakologicznego stosuje się leczenie operacyjne polegające na częściowej elektrokoagulacji jajników podczas laparoskopii.

Hyperprolaktynemia

Metodą leczenia hiperplolaktynemi jest leczenie hormonalne polegające na podawaniu agonistów dopaminy, leków obniżających stężenie prolaktyny. Jeśli przyczyną hiperprolatkynemi jest gruczolak przysadki czasami konieczne może być zastosowanie leczenia chirurgicznego.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *