Vanadis NIPT – jaka jest cena? Na czym polega i co bada? Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Vanadis NIPT – co to za badanie? Jaka jest jego cena? Jak długo się czeka na wynik?

vanadis nipt

Vanadis NIPT to precyzyjne prenatalne badanie genetyczne, które korzysta z innowacyjnego i całkowicie zautomatyzowanego systemu PerkinElmer Vanadis. Na czym polega badanie Vanadis NIPT? Kiedy warto je wykonać? Jakie są przeciwwskazania? Podpowiadamy.

Spis treści:

 1. Vanadis NIPT – co to za badanie?
 2. Co bada Vanadis NIPT?
 3. Vanadis NIPT – jak długo czeka się na wynik badania?
 4. Kiedy warto wykonać badanie Vanadis NIPT?
 5. Vanadis NIPT – przeciwwskazania do wykonania badania
 6. Vanadis NIPT a inne badania prenatalne – czym się różnią NIPT i jak wybrać?

Vanadis NIPT – co to za badanie?

Vanadis NIPT to bardzo precyzyjne nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne, które można wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Vanadis NIPT korzysta z innowacyjnego i całkowicie zautomatyzowanego systemu PerkinElmer Vanadis. Do przeprowadzenia badania wystarczy niewielka próbka krwi przyszłej mamy (w jej krwiobiegu krąży materiał genetyczny dziecka, tzw. płodowe DNA, cffDNA).

Zautomatyzowany system Vanadis NIPT tworzą instrumenty takie jak:

 • Vanadis Extract – platforma wykonuje separację osocza, przeprowadza także ekstrakcję oraz oczyszczanie cffDNA;
 • Vanadis Core – maszyna znakuje fragmenty cffDNA fluoroforami specyficznymi dla chromosomów i następnie osadza je na płytce z mikrofiltrem Vanadis View;
 • Vanadis View – fluorescencyjne cząsteczki DNA są zliczane za pomocą zaawansowanego urządzenia do obrazowania.

Badanie jest przeprowadzane bez udziału amplifikacji PCR lub sekwencjonowania genów, test wychwytuje bezpośrednio docelowe fragmenty chromosomów i następnie znakuje je w celu wykonania wysokowydajnych badań przesiewowych.

Co bada Vanadis NIPT?

Test Vanadis NIPT określa ryzyko pojawienia się u dziecka dodatkowego chromosomu i co za tym idzie, rozwój różnych chorób genetycznych. Badanie pozwala oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka trzech najczęstszych trisomii – 21 (zespół Downa), 18. (zespół Edwardsa) i 13. (zespół Patau). Dodatkowo na życzenie rodziców test Vanadis NIPT może również zidentyfikować płeć dziecka.

Jeśli Vanadis NIPT da nieprawidłowy wynik, w celu potwierdzenia uzyskanego rezultatu wykonuje się badania diagnostyczne, które są inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja.

Jak czułe jest badanie Vanadis NIPT? Czułość testu Vanadis NIPT kształtuje się na poziomie powyżej 99% dla trisomii 21, 89% dla trisomii 18 oraz powyżej 99% dla trisomii 13.

Vanadis NIPT – jak długo czeka się na wynik badania?

Automatyzacja w teście Vanadis NIPT pozwala na szybkie uzyskanie wyników badania NIPT – rezultat jest dostępny w ciągu 5-7 dni roboczych, licząc od dnia dostarczenia próbki do laboratorium.

Kiedy warto wykonać badanie Vanadis NIPT?

Badanie Vanadis NIPT jest zalecane dla wszystkich ciężarnych (będących w przynajmniej 10 tygodniu ciąży), które chcą dowiedzieć się jak najwięcej o zdrowiu swojego dziecka. Test jest wykonywany bez kosztów PCR lub skomplikowanych metod bioinformatycznych.

Vanadis NIPT – przeciwwskazania do wykonania badania

Najważniejsze przeciwwskazania do wykonania testu Vanadis NIPT to:

 • aneuploidia u ciężarnej;
 • choroba nowotworowa u ciężarnej;
 • ciąża mnoga;
 • przeszczep szpiku kostnego u ciężarnej.

Vanadis NIPT a inne badania prenatalne – czym się różnią NIPT i jak wybrać?

Czym różnią się testy NIPT? Zastanawiasz się który test prenatalny wybrać? Zapraszamy do lektury artykułów i poradnika:

Jak wybrać NIPT


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa. Zdjęcie: pixbay.com

Data publikacji: 20/08/2021, Data aktualizacji: 08/09/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża