Test NEOBONA - czym jest i jaka jest CENA badania NEOBONA?

Test Neobona – cena badania, zakres identyfikowanych chorób

test neobona, test neobona cena

Test Neobona to badanie prenatalne, które opiera się na analizie wolnego płodowego DNA. Neobona należy do testów przesiewowych – badania ma na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia w ciąży chorób genetycznych. Ile kosztuje test Neobona? Cena zależy od wybranego wariantu badania genetycznego. Dowiedz się więcej o badaniu.

Spis treści:

  1. Test Neobona – na czym polega to badanie?
  2. Test Neobona – zakres badanych chorób
  3. Test Neobona – cena badania
  4. Test Neobona – cena wersji rozszerzonej badania
  5. Test Neobona – wskazania do wykonania badania
  6. Test Neobona a test NIFTY pro i inne badania prenatalne

Test Neobona – na czym polega to badanie?

Test Neobona to badanie prenatalne przesiewowe, które analizuje wolne pozakomórkowe DNA płodu obecne w krwi matki. Wykonuje się je w celu oszacowania ryzyka wystąpienia różnych nieprawidłowości genetycznych (m. in. trisomii 21 – zespołu Downa). Jeśli badanie Neobona nie wykaże nieprawidłowości, oznacza to, że test nie wykrył chorób i rodzice malucha mogą odetchnąć z ulgą. Gdy jednak test Neobona da nieprawidłowy wynik, w dalszej kolejności zalecane są badania diagnostyczne, które są inwazyjne. Dopiero na podstawie wyniku np. amniopunkcji można postawić diagnozę ostateczną.

Badanie Neobona można wykonać bardzo wcześnie, bo już od 10. tygodnia ciąży, czas oczekiwania na wynik wynosi około 7-14 dni roboczych (w zależności od wybranego wariantu badania). Próbkę do badania stanowi krew żylna ciężarnej, w związku z czym test Neobona jest całkowicie bezpieczny dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Test Neobona – zakres badanych chorób

Test Neobona jest dostępny w wariancie podstawowym (Neobona) i rozszerzonym (Neobona Advanced). W niektórych placówkach można wykonać również test prenatalny rozszerzony oraz test prenatalny rozszerzony wraz z analizą wszystkich chromosomów. Badanie w wersji podstawowej można wykonać w ciąży pojedynczej i mnogiej, natomiast wariant Advanced jest przeznaczony jedynie dla ciąż pojedynczych. Czułość wynosi ponad 99% dla zespołów Downa i Patau oraz powyżej 97% dla zespołu Edwardsa.

Test Neobona w wersji podstawowej potrafi zidentyfikować takie nieprawidłowości, jak trisomia 21 (zespół Downa, trisomia 18 (zespół Edwardsa) oraz trisomia 13 (zespół Patau). Test Neobona Advanced potrafi dodatkowo wykryć zmiany w chromosomach płciowych – Zespół Jacobsa, Zespół Turnera, Zespół Klinefeltera oraz trisomia chromosomu X). Analiza jest przeprowadzana w laboratorium genetycznym znajdującym się na terenie Polski.

Test prenatalny rozszerzony posiada zakres badania Neobona Advanced, poszerzony o analizę pod ątem 5 wybranych mikrodelecji:

  • Delecja 1p36;
  • Zespół DiGeorge’a,
  • Zespoły Angelmana/Pradera-Williego,
  • Zespół Cri du chat,
  • Zespół Wolfa-Hirschhorna.

Natomiast test prenatalny rozszerzony + wszystkie chromosomy wykrywa dodatkowo także zmiany w ilości wszystkich pozostałych chromosomów (aneuplodie). Analizy w ramach pakietów rozszerzonych są wykonywane w laboratorium genetycznym, które znajduje się na terenie USA.

Na życzenie rodziców na wyniku testu Neobona, Neobona Advanced oraz testów prenatalnych rozszerzonych może się znaleźć adnotacja odnośnie płci malucha.

Test Neobona – cena badania

Test Neobona to genetyczne badania prenatalne, które może być zlecone przez lekarza i dostępne jest tylko prywatnie (bez refundacji NFZ). Ile kosztuje test Neobona? Cena wersji podstawowej wynosi około 2000 złotych.

Test Neobona – cena wersji rozszerzonej badania

Ile kosztuje rozszerzona wersja testu Neobona? Cena Neobona Advanced wynosi około 2700-2950 złotych, w zależności od kliniki, w której wykonywane jest badanie.

Test Neobona – wskazania do wykonania badania

Test Neobona jest wskazany w sytuacji, gdy:

  • ciężarna ma więcej niż 35 lat;
  • ciężarna ma przeciwwskazania do diagnostyki inwazyjnej (np. łożysko przodujące lub wirusowe zapalenie wątroby);
  • pomimo otrzymania prawidłowego wyniku testu przesiewowego rodzice martwią się o zdrowie dziecka
  • w poprzedniej ciąży wystąpiły już aberracje chromosomowe;
  • para otrzymała nieprawidłowe wyniki USG lub testu PAPP-A (np. wysokie ryzyko dla trisomii 21).

Zobacz też: Zły wynik testu PAPP-a – co oznacza i co dalej?

Test Neobona a test NIFTY pro i inne badania prenatalne

Często spotykamy się z pytaniem, jakie są różnice między testem Neobona a NIFTY pro i innymi badaniami typu NIPT. Porównanie testu Neobona i NIFTY pro dostępne jest w artykule badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-pro-a-neobona. Zapraszamy też do zapoznania się z poradnikiem „Jak wybrać test NIPT„:

jak wybrać nipt

Więcej informacji


Aktualizacja: 22 lutego 2021 r. | Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 22/02/2021, Data aktualizacji: 05/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrac nifty pro