Test NIFTY Pro❤️ - kiedy wykonać i do którego tygodnia ciąży?📆 Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Test NIFTY Pro – kiedy wykonać i do którego tygodnia ciąży?

test nifty pro kiedy wykonać, test nifty pro w którym tygodniu wykonać, do którego tygodnia ciąży wykonać test nifty pro

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie o test NIFTY Pro kiedy wykonać go oraz jaki jest najlepszy moment na jego przeprowadzenie? Poniżej podpowiadamy, kiedy test jest szczególnie zalecany i do którego tygodnia ciąży wykonać test NIFTY Pro.

Spis treści:

  1. Test NIFTY Pro – kiedy wykonać? Jakie są zalecenia?
  2. Test NIFTY Pro – w którym tygodniu wykonać? Który etap ciąży jest najbardziej wskazany?
  3. Do którego tygodnia ciąży wykonać test NIFTY Pro? Czy istnieje górna granica wieku ciąży?

Ogólnopolska infolinia testu NIFTY pro – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY, listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test i informacje o wizytach domowych w całej Polsce. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie.

Test NIFTY Pro – kiedy wykonać? Jakie są zalecenia?

Przyszli rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy wykonać test NIFTY Pro? Czy jest zalecany tylko w konkretnych przypadkach? Zdaniem specjalistów test jest wskazany do wykonania w każdym przypadku, w którym przyszła mama pragnie w bezpieczny sposób sprawdzić stan zdrowia dziecka. Jednak istnieją także szczególne zalecenia do przeprowadzenia badania NIFTY pro.

Test NIFTY Pro powinien być wykonany, gdy:

  • matka ukończyła 35 rok życia;
  • uzyskano nieprawidłowy wynik podstawowych badań prenatalnych, takich jak np. wynik testu PAPP-a (wskazujący na podwyższone ryzyko np. trisomii 21.);
  • istnieją przeciwwskazania do wdrożenia inwazyjnych testów prenatalnych, z powodu np. wysokiego ryzyka poronienia, łożyska przodującego, zakażenia HIV, HBV;
  • matka ma wątpliwości o zdrowie dziecka.

Test NIFTY Pro to w pełni bezpieczne badanie, niestanowiące jakiegokolwiek niebezpieczeństwa zarówno dla zdrowia dziecka, jak i mamy. Kobiety, które mają zagrożoną ciążę, mogą bez żadnych obaw zostać mu poddane. Za przeciwwskazania uznaje się m. in. terapię komórkami macierzystymi, zmiany kariotypu mamy, przeszczep narządu u kobiety, ciążę trojaczą, bądź z większą liczbą płodów. Czytaj więcej: Przeciwskazania

Warto zaznaczyć, że na tę chwilę test NIFTY Pro jest możliwy do wykonania u kobiet, które spodziewają się bliźniąt. W takim wypadku analizuje się ryzyko obciążenia zespołem Downa, Edwardsa, Patau i wynik dotyczy całej ciąży, a nie osobnego płodu. Czytaj więcej: Ciąża bliźniacza a test NIFTY pro

Test NIFTY Pro – w którym tygodniu wykonać? Który etap ciąży jest najbardziej wskazany?

informacjaZastanawiasz się, w którym tygodniu wykonać test NIFTY Pro? Otóż zalecenia mówią jednoznacznie, że badanie powinno być przeprowadzone po skończonym 10 tygodniu ciąży.

Wynika to z faktu, że w badaniu analizowane jest wolne płodowe DNA. Przenika ono do krwiobiegu matki głównie przez łożysko. Około 7 tygodnia jest już w nim obecne i wraz z wiekiem ciąży wrasta jego stężenie. W okresie po 10 tygodniu ciąży jego wartość przyjmuje najbardziej odpowiedni poziom do przeprowadzenia testu. DNA płodu nie pozostaje w ciele mamy na zawsze, znika z organizmu niedługo po porodzie.

Duże znaczenie ma ilość cffDNA. Wolne płodowe DNA złożone jest z krótkich fragmentów, a nie z długich sekwencji. Na pewność wyniku NIFTY pro nie wpływa procent cffDNA, lecz wpływa na możliwość przeprowadzenia analizy. By badanie mogło być zrealizowane, procent cffDNA powinien być na poziomie co najmniej 3,5%.

Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy z powodu zbyt małej ilości DNA płodowego w osoczu matki, badanie wymaga powtórzenia. W takim przypadku test powtarza się za około dwa tygodnie od terminu pierwszej próby. Kolejne pobranie próbki jest bezpłatne. Kobieta nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Do którego tygodnia ciąży wykonać test NIFTY Pro? Czy istnieje górna granica wieku ciąży?

Kobiety często pytają, do którego tygodnia ciąży wykonać test NIFTY Pro? Nie ma górnej granicy, test NIFTY pro można wykonać w dowolnym tygodniu ciąży od 10 wzwyż. Wykonując test NIFTY pro po 24 tygodniu ciąży warto mieć na uwadze, że szpitale zazwyczaj uznają termin 22-24 tygodnia ciąży jako moment, w którym płód osiąga zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety. Jednocześnie przyjmują ten czas za limit czasowy dotyczący zabiegu terminacji ciąży.

Zobacz więcej informacji o NIFTY pro w serwisie badaniaprenatalne.pl:

Ogólnopolska infolinia testu NIFTY pro – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY, listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test i informacje o wizytach domowych w całej Polsce. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie.


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 28/04/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

poradnik ciąża