Kwas foliowy w ciąży – jak stosować?

dieta w ciąży

Kwas foliowy jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży, tymczasem nasz organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć dlatego musimy dostarczać go wraz z pożywieniem lub odpowiednią suplementacją. Wykazano, że przyjmowanie 4 mg kwasu foliowego codziennie przez miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i jeszcze przez trzy miesiące ciąży – o 75% zmniejsza ryzyko powstania wady cewy nerwowej u dziecka w rodzinach z obciążonym wywiadem.

Spis treści:

  1. Ile kwasu foliowego potrzebujesz w ciąży
  2. Jaki wpływ ma kwas foliowy w ciąży na rozwój płodu
  3. Niedobór kwasu foliowego w ciąży a warianty C677T i A1298C genu MTHFR
  4. W jakich produktach znajdziesz kwas foliowy
  5. Kwas foliowy w ciąży a wady cewy nerwowej
  6. Kwas foliowy w ciąży – infografika

Ile kwasu foliowego w ciąży potrzebujesz?

Należy pamiętać, że dieta dorosłego człowieka pokrywa zaledwie 50% dobowego zapotrzebowania na kwas foliowy. Każda kobieta planująca ciążę powinna przyjmować profilaktyczną dawkę tego składnika tj. 0,4 mg/dziennie. W czasie ciąży twój organizm również potrzebuje kwasu foliowego. Jeśli spodziewasz się dziecka wówczas jego dawkę powinnaś uzgodnić z lekarzem ginekologiem.

.

.

Zwykle do końca pierwszego trymestru przyjmuje się kwas foliowy w ciąży w dawce 0,4 – 1 mg/dziennie. Czasem zaleca się jego zażywanie także w drugim i trzecim trymestrze ciąży w ramach profilaktyki anemii. Zwiększenie przyjmowanej dawki kwasu foliowego w czasie ciąży zaleca się jeśli w rodzinie urodziły się dzieci z wadami cewy nerwowej oraz jeśli przyszła mama przyjmuje leki przeciwpadaczkowe czy też jest chora na cukrzycę.

.Nie zawsze jednak kwas foliowy w ciąży jest bezpieczny. W prawidłowym przyswajaniu tego składnika dużą rolę pełni gen MTHFR. Część z nas na skutek określonych wariantów tego genu nie przyswaja zwykłego kwasu foliowego. Dodatkowa suplementacja tym składnikiem nie tylko nie pomoże nam wtedy, a wręcz zaszkodzi. Nadmiar kwasu foliowego odkłada się w toksycznej formie i może być nawet przyczyną raka.

Planując ciążę, warto wykonać prosty test genetyczny w kierunku wariantów C677T i A1298C MTHFR, co pomoże w uniknięciu m.in wad cewy nerwowej u dziecka czy innych patologii ciąży. Są one dość powszechne, ale mało się o nich mówi, ponieważ zwykle nie daje żadnych objawów.

Przeczytaj również: Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego

Jaki wpływ ma kwas foliowy w ciąży na rozwój płodu

U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy jest znacznie większe niż u pozostałych osób. Nie sposób dostarczyć organizmowi potrzebnej dawki tego składnika za sprawą spożywanego jedzenia. Należy wiec zaopatrzyć się w dostępne na rynku preparaty, które pomogą w uzupełnieniu braków, ponieważ niedobór tego składnika może spowodować ciężkie wady wrodzone układu nerwowego dziecka tj. bezmózgowie lub przepuklina oponowo-mózgowa. Pamiętaj, że formowanie mózgu niedobór rdzenia kręgowego kończy się do 7 tygodnia życia płodu, czyli wówczas, kiedy zazwyczaj jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jesteś w ciąży. W związku z powyższym, jeśli planujesz urodzenie dziecka powinnaś już teraz przyjmować około 400 mikrogramów kwasu foliowego. Innym skutkiem niedoboru kwasu foliowego w czasie ciąży może być niedorozwój łożyska a to z kolei może prowadzić nawet do poronienia.

Kwas foliowy w ciąży reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, pozytywnie wpływa na system nerwowy oraz mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego miedzy innymi poprzez uczestnictwo w tworzeniu soków żołądkowych, zapewnia prawidłowe i sprawne działanie wątroby i jelit, pobudza procesy krwiotwórcze, zapobiega miażdżycy i anemii oraz chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy). Kwas foliowy nazywany jest także folanem lub folacyną. Jest to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B (B9).

Niedobór kwasu foliowego w ciąży a warianty C677T i A1298C genu MTHFR

To bardzo popularne warianty. Dlatego kobiety, które są nimi obciążone, powinny przyjmować większe dawki kwasu foliowego w formie aktywnych folianów. Zwykły kwas foliowy w ich przypadku nie zostaje wykorzystany i odkłada się w organizmie. Jego nagromadzenie i braki witaminy B12 mają negatywny wpływ na organizm kobiety – sprzyja to powstawaniu anemii, powoduje zaburzenia centralnego systemu nerwowego. Taka sytuacja ma także negatywne oddziaływanie na ich dzieci.

Jeśli właśnie przygotowujesz się do ciąży lub jesteś w pierwszych jej tygodniach, możesz wykonać proste badanie genetyczne (całkowicie bezpieczne dla dziecka) i w ten sposób ustrzec siebie i malca przed groźnymi powikłaniami Więcej na temat badania genu MTHFR

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie przez kobiety planujące, czy też będące już w ciąży (szczególnie te wariantem C677T/A1298C genu MTHFR) preparatów wzbogaconych o aktywne foliany, który pozwala uzupełnić niedobory kwasu foliowego.

W jakich produktach znajdziesz kwas foliowy

  • Drożdże piwne
  • Pomarańcze i banany
  • Fasola, soczewica, soja
  • Zielone liściaste warzywa a zwłaszcza szpinak, sałata, natka pietruszki.
  • Szparagi, brukselka, brokuły, groszek
  • Ryż, jęczmień, pszenica
  • Żółtka jaj
  • Wątróbka
  • Orzeszki ziemne
  • Sery

Polecamy: Badania w ciąży. Sprawdź kalendarz.

Kwas foliowy to bardzo wrażliwa witamina, produkty spożywcze tracą go podczas gotowania czy smażenia a nawet podczas kontaktu ze światłem słonecznym. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że organizm nie przyswaja tradycyjnych folianów. Dlatego też najpierw musi je rozłożyć do kwasu foliowego w trakcie tej „obróbki” tracimy niemal połowę folianów.

Kwas foliowy w ciąży a wady cewy nerwowej

Na 1000 żywych urodzonych dzieci 2-3 dzieci ma wady układu nerwowego. Umieralność wśród tych dzieci wynosi 0,89 na 100 urodzonych. Podłożem problemu jest fakt, że wady cewy nerwowej powstają w pierwszym miesiącu ciąży czyli wtedy gdy kobieta najczęściej nie zdaje sobie sprawy, że w jej łonie rozwija się życie. Na wyżej wymienione schorzenie wpływ ma środowisko jak i również pewne uwarunkowania genetyczne. Zwiększone ryzyko powstania wad cewy nerwowej występuje:

  • W rodzinach gdzie problem ten pojawił się już wcześniej( do IV pokolenia wstecz)
  • U matek z podwyższonym poziomem płodowego białka
  • U matek chorych na cukrzycę
  • U matek przyjmujących leki przeciw padaczkowe

Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tego rodzaju powikłania jest stosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim musi ona być obfita w kwas foliowy. Kobiety, które planują ciążę powinny pamiętać o tym aby dostarczać organizmowi kwas foliowy zarówno w sposób naturalny jak i za pomocą odpowiednich preparatów. Badania wykazały, że w rodzinach obciążonych ryzykiem występowania wad cewy nerwowej przyjmowanie przez kobietę codziennie przez miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i jeszcze przez trzy miesiące ciąży zmniejszyło ryzyko o 75%.

Zobacz też: Jakie badanie warto wykonać planując ciążę?

Więcej informacji

Szukasz informacji na temat kwasu foliowego w ciąży?  Skorzystaj z darmowej konsultacji z konsultantem medycznym: tel. 578 217 111.

Kwas foliowy w ciąży – infografika


 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 16/06/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

21 odpowiedzi na “Kwas foliowy w ciąży – jak stosować?”

  1. lolipa lolipa pisze:

    Ja nie łykałam już żadnych witamin tylko sam folik a wyniki miałam cały czas dobre.

  2. rabarbarka rabarbarka pisze:

    Zastanawiam, się czy sam folik wystarczy czy może zacząć też łykać jakieś dodatkowe witaminy?

  3. pompka pompka pisze:

    Ja też tylko folik biorę , już nawet ze dwa miesiące przed zajściem w ciążę zaczęłm go przyjmować. Wyniki całą ciąże mam dobre. Teraz łykam ten na 2/3 trymestr.

  4. nubirka nubirka pisze:

    W obu ciążach brałam foli, w drugiej ciąży Folki Mama, dzieciaczki moje cudne zdrowe się rodziły i do tej pory są 😉 Oby tak zostało. W sumie folik był jedynymi witaminami, które w ciąży łykałam. Oczywiście zdrowo się odżywiałam 🙂

  5. Mimi Mimi pisze:

    Dziewczyny! Jestem w 10 tygodniu ciazy i dopiero teraz zauważyłam , ze kwas foliowy który brałam przeterminował sie pól roku temu:( myślicie, ze nie bedzie miało to skutków ubocznych dla dziecka albo w ogole czy cos dał taki po terminie?

  6. mama aniolka mama aniolka pisze:

    Dziewczyny ja brałam kwas foliowy przed ciążą i w trakcie i wszystko było super do 25tc.Dziecko zmarło,tragedia ,ból,żal.Sterta badań i dopiero genetyczne wykazały MTHFR!!!! Gdyby ktoś coś o tym wspomniał wcześniej-ani lekarze,ani nikt z otoczenia.Dlatego badanie Mthfr w diagnostyce kosztuje ok 250złotych i bez żadnego skierowania od lekarza!!Szukajcie tabletek z folianem np actifolian,femibion Natal 1,filiami firmy Solgar.

  7. ZUZKA ZUZKA pisze:

    Niektórzy lekarze o wielu rzeczach nie słyszeli. Czytałam Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego o tym i skoro oni potwierdzają, że ta mutacja MTHFR może powodować niedobory kwasu foliowego, to raczej pewne jest to, że oni mają rację a nie jeden lekarz.

  8. agat agat pisze:

    moj lekarz mowi, ze nie ma roznicy jaki kwas foliowy i staram sie tez jesc duzo zielonych warzyw

  9. olka olka pisze:

    Wolę zapłacić za to badanie niż za zdrowie dziecka. Dla mnie jest to ważne, bo skoro przed ciążą nie przyjmowałam, to chociaż teraz chcę zrobić co mogę żeby wszystko było dobrze

  10. Nania Nania pisze:

    Myślisz, że warto robić to badanie? Widziałam, że trochę kosztuje…. :/

  11. Olka Olka pisze:

    Folik, teraz czekam na wyniki MTHFR. Jeśli będę ją mieć, to lekarz może mi przepisze jakiś inny

  12. Kinia Kinia pisze:

    Nie zamartwiaj się na zapas 🙂 A teraz jaki przyjmujesz?

  13. Olka Olka pisze:

    Przyjmowałyście kwas foliowy przed ciążą czy tylko w jej trakcie? Ja zaszłam w ciążę, ale wcześniej go nie przyjmowałam. Podczas wizyty ginekolog powiedział mi, że nawet 3 miesiące przed warto już zażywać kwas foliowy i teraz trochę się boję, czy wszystko będzie dobrze 🙁

  14. Rity Rity pisze:

    Moja kuzynka ma synka z Zespołem Downa i on ma właśnie tę mutację MTHFR teraz tak pomyślałam, że może ona nie stosowała tego kwasu foliowego właściwie. Samą mnie to trochę przeraziło.

  15. Alka Alka pisze:

    Tylko fiolic. Tani – jakieś 3 zł kosztował a dzidzia urodziła się zdrowa.

  16. Paaulina Paaulina pisze:

    Gdybym wiedziała, że jest jakieś badanie, które mi powie czy jest to potrzebne to pewnie bym się zdecydowała. Lekarze jednak wolą leczyć niż diagnozować taka prawda.

  17. Ewa Ewa pisze:

    Mnie ginekolog powiedział o tym, że połowa kobiet nie przyswaja kwasu foliowego i przepisał jakiś specjalny preparat ale kuracja wychodziła dość drogo :/

  18. Natka Natka pisze:

    Ja przyjmowałam najtańszy. Nie wiedziałam, że jest jakaś różnica. Moje dziecko urodziło się zdrowe 🙂

  19. Kasia Kasia pisze:

    Folic

  20. Eliza Eliza pisze:

    Jaki kwas foliowy możecie polecić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *