Ile kosztuje kwas foliowy? - Badaniaprenatalne.pl

Ile kosztuje kwas foliowy?

kiedy kwas foliowy może zaszkodzić

Aktualizacja: 20 kwietnia 2018 r. 

Miesięczny koszt kuracji kwasem foliowym waha się w graniach 3-50 złotych. Cena różni się w zależności od tego, czy preparat zawiera dodatkowe witaminy, czy jest to forma aktywna (odpowiednia dla osób z zaburzeniem wchłaniania kwasu foliowego, czyli posiadających wariant C677T/A1298C genu MTHFR), czy może taka bez substancji uczulających.

Kwas foliowy – niezbędny w ciąży i w czasie jej planowania

Dieta, nawet ta bogata w kwas foliowy, pokrywa zapotrzebowanie na niego jedynie w 50%. Witamina ta jest jednak niezbędna do prawidłowego wzrostu dziecka w łonie matki. Warto więc suplementować kwas foliowy już w czasie starań o dziecko przez minimum 3 miesiące. W tym okresie zaleca się podawać się go 0,4 mg dziennie – zwykle tyle znajduje się w jednej tabletce. W czasie ciąży (szczególnie w pierwszych miesiącach) zalecana jest również ta sama dawka, która może zostać zwiększona przez lekarza do 1 mg na dobę.

.

Kwas foliowy w ciąży – niedobory mogą wiązać się z wadami u dziecka

W ciąży suplementacja kwasem foliowym ważna jest szczególnie w pierwszych tygodniach, kiedy u dziecka rozwija się cewa nerwowa. Niewystarczająca ilość tej witaminy może skończyć się wadami w kodzie genetycznym, nieprawidłowym rozwojem i niedożywieniem komórek. Do schorzeń związanych z niedoborem „witaminy życia” zalicza się przede wszystkim wady cewy nerwowej.

Zobacz też: Kwas foliowy a anemia w ciąży

Kwas foliowy – to tylko 3 złote miesięcznie!

Tabletki wyłącznie z kwasem foliowym to koszt rzędu 3-10 złotych miesięcznie. Najczęściej kupić można opakowania, które zawierają 30 tabletek po 0,4 mg, jednak dostępne są również takie po 60-90 czy więcej kapsułek. Tego typu tabletki polecane są kobietom, które w odpowiedni sposób wchłaniają kwas foliowy i dla których jest on w pełni bezpieczny.

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – jaki kwas foliowy będzie dla Ciebie korzystniejszy?

50% kobiet może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1], co zaburza wchłanianie kwasu foliowego. Za taki stan rzeczy może odpowiadać obecność wariantów C677T/A1298C genu MTHFR, które można wykryć w czasie badań DNA.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników: u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

W przypadku obecności któregoś z wariantów warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić stosowanie aktywnej formy witaminy. Specjalista dobierze dawkę i formę kwasu foliowego, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Miesięczna cena aktywnej formy witaminy to ok. 50 złotych.

Kwas foliowy z dodatkami – zawiera m.in. żelazo i witaminy

W aptekach dostępne są również preparaty wzbogacone o dodatkowe witaminy i minerały, np. żelazo, witaminy z grupy B, jod, magnez, wapń i więcej. Wybierając tego typu suplement, można jednocześnie uzupełnić niedobory kwasu foliowego, jak i innych składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Kwas foliowy z dodatkami kosztuje 20-40 złotych na miesiąc.

Obecnie kupić można również takie preparaty, które nie zawierają w składzie żadnych składników uczulających (np. laktozy), są całkowicie wegańskie czy bezglutenowe. Jest to dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które nie mogą spożywać pewnych składników lub nie chcą rezygnować z własnych przekonań. Cena tego typu kwasu foliowego na miesiąc wynosi ok. 20-30 złotych.

Kwas foliowy w ciąży – infografika


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


Data publikacji: 04/10/2016, Data aktualizacji: 03/07/2019

2 odpowiedzi na “Ile kosztuje kwas foliowy?”

  1. slimaczka pisze:

    Ja też biorę folik mama, nie kosztuje dużo , mi bardzo odpowiada jego skład.

  2. stylka pisze:

    Właśnie folik mama 2/3 ma w składzie oprócz jodu, ma kwasy DHA, wit D oraz potas i magnez. Biorę go od samego początku ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content