Aktualizacja: 20 kwietnia 2018 r.
Miesięczny koszt kuracji kwasem foliowym waha się w graniach 3-50 złotych. Cena różni się w zależności od tego, czy preparat zawiera dodatkowe witaminy, czy jest to forma aktywna (odpowiednia dla osób z zaburzeniem wchłaniania kwasu foliowego, czyli posiadających wariant C677T/A1298C genu MTHFR), czy może taka bez substancji uczulających.
Dieta, nawet ta bogata w kwas foliowy, pokrywa zapotrzebowanie na niego jedynie w 50%. Witamina ta jest jednak niezbędna do prawidłowego wzrostu dziecka w łonie matki. Warto więc suplementować kwas foliowy już w czasie starań o dziecko przez minimum 3 miesiące. W tym okresie zaleca się podawać się go 0,4 mg dziennie – zwykle tyle znajduje się w jednej tabletce. W czasie ciąży (szczególnie w pierwszych miesiącach) zalecana jest również ta sama dawka, która może zostać zwiększona przez lekarza do 1 mg na dobę.
.
W ciąży suplementacja kwasem foliowym ważna jest szczególnie w pierwszych tygodniach, kiedy u dziecka rozwija się cewa nerwowa. Niewystarczająca ilość tej witaminy może skończyć się wadami w kodzie genetycznym, nieprawidłowym rozwojem i niedożywieniem komórek. Do schorzeń związanych z niedoborem „witaminy życia” zalicza się przede wszystkim wady cewy nerwowej.
Zobacz też: Kwas foliowy a anemia w ciąży
Tabletki wyłącznie z kwasem foliowym to koszt rzędu 3-10 złotych miesięcznie. Najczęściej kupić można opakowania, które zawierają 30 tabletek po 0,4 mg, jednak dostępne są również takie po 60-90 czy więcej kapsułek. Tego typu tabletki polecane są kobietom, które w odpowiedni sposób wchłaniają kwas foliowy i dla których jest on w pełni bezpieczny.
50% kobiet może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1], co zaburza wchłanianie kwasu foliowego. Za taki stan rzeczy może odpowiadać obecność wariantów C677T/A1298C genu MTHFR, które można wykryć w czasie badań DNA.
Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników: u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].
W przypadku obecności któregoś z wariantów warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić stosowanie aktywnej formy witaminy. Specjalista dobierze dawkę i formę kwasu foliowego, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Miesięczna cena aktywnej formy witaminy to ok. 50 złotych.
W aptekach dostępne są również preparaty wzbogacone o dodatkowe witaminy i minerały, np. żelazo, witaminy z grupy B, jod, magnez, wapń i więcej. Wybierając tego typu suplement, można jednocześnie uzupełnić niedobory kwasu foliowego, jak i innych składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Kwas foliowy z dodatkami kosztuje 20-40 złotych na miesiąc.
Obecnie kupić można również takie preparaty, które nie zawierają w składzie żadnych składników uczulających (np. laktozy), są całkowicie wegańskie czy bezglutenowe. Jest to dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które nie mogą spożywać pewnych składników lub nie chcą rezygnować z własnych przekonań. Cena tego typu kwasu foliowego na miesiąc wynosi ok. 20-30 złotych.
Źródła:
[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1. [2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.Data publikacji: 04/10/2016, Data aktualizacji: 07/11/2021
Ja też biorę folik mama, nie kosztuje dużo , mi bardzo odpowiada jego skład.
Właśnie folik mama 2/3 ma w składzie oprócz jodu, ma kwasy DHA, wit D oraz potas i magnez. Biorę go od samego początku ciąży.